Sep 2011 Results
Home Up Jan 2011 Results Feb 2011 Results March 2011 Results Apr 2011 Results May 2011 Results June 2011 Results July 2011 Results Aug 2011 Results Sep 2011 Results Oct 2011 Results Nov 2011 Results Dec 2011 Results

 

Sunday 18th WLC 10-mile TT - Great Missenden
Monday 12th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 6 (Minet Park) - 1m / 10m DRAFT LEGAL / 1m
Thursday 8th Uxbridge Aquathlon 4 (Outdoor Pool): 750m / 5km
Monday 5th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 5 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m

 

Sunday 18th - WLC 10-mile TT - Great Missenden (Season Summary - Excel)

Simon Claridge 00:24:16
Dan White 00:24:37
David Micklewright 00:24:57
Stuart McGowan 00:25:10
Simon Evans 00:25:48
Jim O’Donovan 00:26:29
Chris Pinnell 00:26:44
Yolanda Edwards 00:27:08
Ian Birch 00:27:51
Simon Elliott 00:29:01
Jerry Fahy 00:29:21
Brian Leach 00:30:23
Caprice Beggs 00:30:24
Annie Birch 00:30:46
Yvonne Drought 00:34:45

 

Monday 12th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 6 (Minet Park) - 1m / 10m DRAFT LEGAL / 1m (EXCEL RESULTS)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 16 MS Mark Edwards 00:05:05 00:23:38 00:05:26 34:09
2 20 MS Dave Knight 00:05:06 00:23:37 00:05:28 34:11
3 2 MSV Simon Claridge 00:05:48 00:24:22 00:05:51 36:01
4 49 / 50 MR Mark Walsh / Mike Coates 00:05:20 00:26:04 00:05:17 36:41
5 10 MV Dave Micklewright 00:06:06 00:24:27 00:06:17 36:50
6 14 MS Richard Burgess 00:05:49 00:25:20 00:06:10 37:19
7 17 MS Tom Yates 00:05:36 00:26:23 00:05:56 37:55
8 18 MS David Cussons 00:05:27 00:26:57 00:06:01 38:25
9 15 MS Dave Cook 00:06:03 00:26:17 00:06:25 38:45
10 4 MSV Jim O'Donovan 00:06:29 00:25:52 00:06:26 38:47
11 47 / 48 FR Rose Metalli / Katie Metalli 00:06:37 00:25:35 00:06:38 38:50
12 11 MV Andy Halliday 00:07:17 00:24:54 00:06:44 38:55
13 22 MS Russell Hewllett 00:06:19 00:26:30 00:06:18 39:07
14 3 MSV Mike Morris 00:06:21 00:26:55 00:06:28 39:44
15 19 MS Jamie Stentaford 00:06:14 00:27:55 00:06:25 40:34
16 21 MS Darren Roscoe 00:06:31 00:29:02 00:06:42 42:15
17 1 MSV Steve Walsh 00:07:07 00:29:39 00:07:56 44:42

 

Thursday 8th - Uxbridge Aquathlon 4 (Outdoor Pool): 750m / 5km (EXCEL RESULTS)

Pos No Name Cat Swim Run Overall
1 31 Nicholas Hawkins* J 00:07:48 00:09:09 00:16:57
             
1 30 Lewis Hawkins M J 00:09:41 00:17:41 00:27:22
2 21 Clarke Schofield M Sen 00:10:31 00:18:07 00:28:38
3 47 Rachel Wardle & Dave Knight Relay 00:11:21 00:18:15 00:29:36
4 48 Dave Wardle & Rhys Clarke Relay 00:11:00 00:18:40 00:29:40
5 23 Tim Burn M Sen 00:11:14 00:19:00 00:30:14
6 2 Steve Hyett M SV 00:10:32 00:19:52 00:30:24
7 26 Simon Elliott M Sen 00:11:48 00:18:45 00:30:33
8 49 Harriet Hollis & Jim O'Donovan Relay 00:11:18 00:19:33 00:30:51
9 13 Terry Williamson M V 00:11:34 00:19:25 00:30:59
10 43 Vanessa Taylor F 00:11:43 00:19:19 00:31:02
11 1 Simon Claridge M SV 00:12:23 00:18:55 00:31:18
12 14 Brian Kilby M V 00:12:05 00:19:22 00:31:27
13 24 John Laird M Sen 00:12:00 00:20:38 00:32:38
14 11 Andy Edis & Stuart Reilly Relay 00:10:50 00:22:00 00:32:50
15 10 Dave Micklewright M V 00:12:57 00:20:17 00:33:14
16 50 Phil Smith & Boo Alder Relay 00:10:15 00:23:08 00:33:23
17 22 Jamie Stentaford M Sen 00:12:11 00:22:17 00:34:28
18 25 Russ Hewlett M Sen 00:13:18 00:21:17 00:34:35
19 20 George Burns M Sen 00:14:03 00:21:47 00:35:50
20 42 Sue Dyke F 00:12:56 00:24:58 00:37:54
21 12 Steve Ponting M V 00:15:12 00:24:09 00:39:21
22 41 Caprice Beggs F 00:14:50 00:28:34 00:43:24
23 40 Gemma Micklewright F 00:15:12 00:33:10 00:48:22
             
    * Under 17 course        

 

Monday 5th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 5 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (EXCEL RESULTS)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 19 M Sen Dave Knight 00:05:16 00:23:46 00:05:32 00:34:34
2 5 M SV Simon Claridge 00:05:42 00:24:06 00:05:41 00:35:29
3 12 M Sen Dan White 00:05:50 00:24:17 00:05:29 00:35:36
4 10 M Sen Dave Micklewright 00:05:57 00:23:48 00:06:16 00:36:01
5 17 M Sen Mark Delahunty 00:05:08 00:25:35 00:05:24 00:36:07
6 22 M SV Dave Newman 00:05:30 00:24:59 00:05:52 00:36:21
7 2 M SV Steve Hyett 00:06:07 00:25:33 00:05:52 00:37:32
8 11 MV Chris Pinnell 00:05:54 00:25:22 00:06:31 00:37:47
9 48 Relay Andy Mansi / Dave Wardle 00:06:17 00:25:52 00:06:00 00:38:09
10 3 M SV Stuart McGowan 00:06:30 00:25:32 00:06:13 00:38:15
11 14 M Sen Stuart Amberlim 00:05:45 00:26:44 00:05:51 00:38:20
12 4 M SV Mike Morris 00:06:13 00:25:59 00:06:14 00:38:26
13 15 M Sen Russell Hewitt 00:06:49 00:27:37 00:06:14 00:40:40
14 18 M Sen Darren Roscoe 00:06:42 00:27:42 00:07:14 00:41:38
15 13 M V Chris Dyke 00:06:02 00:31:49 00:06:29 00:44:20
16 40 F Sen Kate Verber 00:06:52 00:33:01 00:06:32 00:46:25
17 16 M Sen Ian Barber 00:08:16 00:31:13 00:09:22 00:48:51
18 41 F V Sue Dyke 00:07:07 00:35:11 00:07:03 00:49:21