Nov 2010 Results
Home Up Jan 2010 Results Feb 2010 Results March 2010 Results Apr 2010 Results May 2010 Results June 2010 Results July 2010 Results Aug 2010 Results Sep 2010 Results Oct 2010 Results Nov 2010 Results Dec 2010 Results

 

Saturday 20th Asics Off Road Race Series Wildman Duathlon
Saturday 20th

Asics Off Road Series Wildman Run (10km)

Saturday 20th Black Park parkrun 5km TT
Sunday 14th Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile)
Sunday 14th Hillingdon Autumn Tristar & Youth Duathlons
Saturday 13th Black Park parkrun 5km TT
Thursday 11th Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering
Sunday 7th Dovedale Dash
Saturday 6th Black Park parkrun 5km TT

 

Saturday 20th - Asics Off Road Race Series Wildman Duathlon

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Run Offroad Transition Bike Offroad Transition Run Offroad Total
87 145 Busbridge, Mark 40+ 20 male 01:00:16 00:01:49 01:21:54 00:01:45 00:34:07 02:59:53

 

Saturday 20th - Asics Off Road Series Wildman Run (10km)

Winner    Colette O'Neill    43:44

 

Saturday 20th - Black Park parkrun 5km TT

David Micklewright 20:42
Martin Bowd    21:46

 

Sunday 14th - Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile) (Excel Results)

EVENT PHOTOGRAPHS AVAILABLE AT http://www.simonslaterphotography.com/Hillingdon_Duathlon.aspx

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run Bike 2nd Run Total
1 12 Male Senior Noah Knock VICTORIA CC 00:11:09 00:24:19 00:05:28 00:40:56
2 32 Male Vet Ian Gould Hillingdon Triathletes 00:11:12 00:24:20 00:05:51 00:41:23
3 1 Male Junior Joe Kidson Crystal Palace Triathletes 00:10:49 00:25:16 00:05:40 00:41:45
4 23 Male Vet David Micklewright Hillingdon Triathletes 00:12:05 00:24:01 00:06:13 00:42:19
5 13 Male Senior Craig Dalkin Hillingdon Triathletes 00:12:03 00:24:20 00:05:57 00:42:20
6 34 Male Vet Simon Claridge Hillingdon Triathletes 00:11:34 00:24:58 00:05:54 00:42:26
7 30 Male Vet Vince Ellerby Tri-Force 00:11:25 00:25:37 00:05:49 00:42:51
8 51 Relay Relay Colette O'Neill / Colin Smith   00:11:58 00:26:00 00:06:01 00:43:59
9 29 Male Vet Michael Gill Team Chevin Bang & Olufsen RRT 00:11:53 00:26:24 00:06:16 00:44:33
10 35 Male Vet Chris Pinnell Hillingdon Triathletes 00:12:12 00:26:33 00:06:50 00:45:35
11 21 Male Vet Nick Babington Thames Valley Triathletes (TVT) 00:13:18 00:26:46 00:06:29 00:46:33
12 25 Male Vet Jacob Gloor Hillingdon Triathletes 00:13:48 00:26:22 00:06:52 00:47:02
13 68 Female Vet Claudia Manera Ealing Southall & MIddlesex AC 00:13:10 00:27:52 00:06:34 00:47:36
14 55 Female Senior Liza Williams   00:13:40 00:27:46 00:06:30 00:47:56
15 27 Male Vet Simon Barnes   00:14:38 00:27:02 00:06:31 00:48:11
16 65 Female Vet Joanne Butler Hillingdon Triathletes 00:14:58 00:25:38 00:07:48 00:48:24
17 59 Female Senior Madeline Clements Serpentine RC 00:12:50 00:29:44 00:06:18 00:48:52
18 ? ? ? ? ? 00:13:59 00:29:16 00:07:33 00:50:48
19 26 Male Vet Steve Hart Hillingdon Triathletes 00:14:34 00:29:34 00:07:20 00:51:28
20 69 Female Vet Alex Marzee   00:15:40 00:28:30 00:08:02 00:52:12
21 58 Female Senior Kati Pusey Crystal Palace Triathletes 00:14:49 00:30:30 00:07:13 00:52:32
22 73 Female SuperVet Sally Kidson Crystal Palace Triathletes 00:16:00 00:30:08 00:07:38 00:53:46
23 11 Male Senior Matt Kent KFS Velo Club 00:14:57 00:31:19 00:07:31 00:53:47
24 44 Male SuperVet Ned Wilkinson Hillingdon Triathletes 00:13:59 00:33:14 00:06:40 00:53:53
25 8 Male Senior David Cook   00:14:26 00:32:09 00:07:28 00:54:03
26 28 Male Vet Lee Acerbis RG Active/ triandrun 00:17:53 00:27:02 00:09:21 00:54:16
27 57 Female Senior Carol Macdonald Hemel Hempstead CC 00:17:06 00:29:28 00:08:14 00:54:48
28 56 Female Senior Amanda Crawshaw Evolution Triathlon Club (Evo TC) 00:15:29 00:32:32 00:07:25 00:55:26
29 7 Male Senior Stuart Luffman   00:12:14 00:36:45 00:06:59 00:55:58
30 66 Female Vet Anita Donaldson Oxford Tri 00:16:17 00:32:49 00:08:22 00:57:28
31 15 Female Senior Jayne Gould   00:17:43 00:36:44 00:09:18 01:03:45
32 67 Female Vet Dorie Simmonds   00:18:15 00:36:43 00:09:34 01:04:32
33 45 Male SuperVet Mike Morris Thames Turbo 00:12:06      
34 24 Male Vet Stephen Mcalister Hillingdon Triathletes 00:12:18      
35 10 Male Senior Neil Pusey Crystal Palace Triathletes 00:11:48      

 

Sunday 14th - Hillingdon Autumn Tristar & Youth Duathlons (Excel Results)

EVENT PHOTOGRAPHS AVAILABLE AT http://www.simonslaterphotography.com/Hillingdon_Duathlon.aspx

Any queries or corrections - please email me

Tristart (8 & Under)
Tristar 1 (9-10)
Tristar 2 (11-12)
Tristar 3 (13-14)
Youth (15-16)

Tristart (8 & Under) - 400m / 1.5km / 200m (approx)

Position Race No. Gender Category Name Club Total
1 12 Male Tristart (<8) Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers 00:06:42
2 14 Male Tristart (<8) Tom Hall Amersham Tristars 00:07:06
3 9 Female Tristart (<8) Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers 00:07:32
4 2 Female Tristart (<8) Delilah-Sky Basu Hillingdon Triathletes 00:07:36
5 4 Female Tristart (<8) Zahra Chisholm Thames Turbo 00:08:15
6 13 Male Tristart (<8) James Mabbs   00:08:17
7 3 Female Tristart (<8) Sophie Pritchard Thames Valley Triathletes (TVT) 00:08:25
8 16 Female Tristart (<8) Lise Berry   00:08:30
9 7 Male Tristart (<8) Jack Wybrow   00:08:50
10 11 Male Tristart (<8) Cameron Crawshaw   00:09:14
11 5 Female Tristart (<8) Isabella Taylor Amersham Tristars 00:09:24
12 1 Female Tristart (<8) Sophie Mabbs   00:09:29
13 6 Male Tristart (<8) George Gould   00:09:33
14 8 Female Tristart (<8) Heather McAlister   00:10:08

 

Tristar 1 (9-10) - 0.75km / 4.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 22 Female Tristar1 (9-10) Sandie Pohlman Amersham Tristars 00:13:30 00:07:05 00:20:35
2 24 Female Tristar1 (9-10) Tammy Falshaw Crystal Palace Triathletes 00:14:08 00:06:59 00:21:07
3 21 Female Tristar1 (9-10) Shiva Basu Hillingdon Triathletes 00:13:28 00:08:54 00:22:22
4 19 Female Tristar1 (9-10) Elizabeth Boeckman   00:16:17 00:07:58 00:24:15
5 25 Female Tristar1 (9-10) Anna Pritchard Thames Valley Triathletes (TVT) 00:15:12 00:09:18 00:24:30
6 20 Female Tristar1 (9-10) Alannah Mabbs   00:17:12 00:07:24 00:24:36
7 23 Female Tristar1 (9-10) Amy Babington Thames Valley Triathletes (TVT) 00:17:07 00:11:20 00:28:27
8 28 Female Tristar1 (9-10) Lexe Webb   00:20:17 00:19:13 00:39:30
                 
Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 34 Male Tristar1 (9-10) Reef Boericke Optima Junior Racing Team 00:13:04 00:06:22 00:19:26
2 53 Male Tristar1 (9-10) Liam Prowse   00:13:41 00:08:07 00:21:48
3 32 Male Tristar1 (9-10) Stanley Mcdowell   00:16:49 00:09:17 00:26:06
4 33 Male Tristar1 (9-10) Charlie Mcdowell   00:16:52 00:09:42 00:26:34
5 15 Male Tristar1 (9-10) James Gould   00:17:23 00:10:05 00:27:28

 

Tristar 2 (11-12) - 0.75km / 4.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 42 Female Tristar2 (11-12) Natalie Falshaw Crystal Palace Triathletes 00:12:32 00:06:35 00:19:07
2 41 Female Tristar2 (11-12) Helena Belcastro Wickett RG Active/ triandrun 00:13:40 00:08:12 00:21:52
                 
Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 54 Male Tristar2 (11-12) Robert Hall Amersham Tristars 00:11:41 00:05:48 00:17:29
2 49 Male Tristar2 (11-12) Isaac Brown Crystal Palace Triathletes 00:11:42 00:05:56 00:17:38
3 55 Male Tristar2 (11-12) Elliot Lassiter Mad Triathlon Club 00:11:50 00:06:22 00:18:12
4 56 Male Tristar2 (11-12) Rory Jack Optima Racing Team 00:12:21 00:06:14 00:18:35
5 57 Male Tristar2 (11-12) Jamie Taylor Amersham Tristars 00:12:39 00:06:35 00:19:14
6 53 Male Tristar2 (11-12) Freddie Argent   00:12:34 00:06:47 00:19:21
7 59 Male Tristar2 (11-12) Morris Pusey Crystal Palace Triathletes 00:12:36 00:07:04 00:19:40
8 60 Male Tristar2 (11-12) Andrew Prowse   00:13:10 00:07:12 00:20:22
9 51 Male Tristar2 (11-12) Cameron Chisholm Thames Turbo 00:13:13 00:07:32 00:20:45
10 61 Male Tristar2 (11-12) Niall Dawkins   00:13:02 00:08:29 00:21:31
11 48 Male Tristar2 (11-12) Bruce Williams Thames Valley Triathletes (TVT) 00:13:57 00:08:31 00:22:28
12 58 Male Tristar2 (11-12) Jaz Bhajun RG Active/ triandrun / Lea Valley Youth Cycling 00:14:35 00:07:56 00:22:31

 

Tristar 3 (13-14) - 0.75km / 7.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 68 Female Tristar3 (13-14) Alice Hall Amersham Tristars 00:17:08 00:06:51 00:23:59
2 83 Female Tristar3 (13-14) Harriet Hollis   00:18:18 00:06:19 00:24:37
                 
Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 85 Male Tristar3 (13-14) Jack Waller   00:17:05 00:06:09 00:23:14
2 81 Male Tristar3 (13-14) Reza Bhajun RG Active/ triandrun / Lea Valley Youth Cycling 00:18:20 00:06:06 00:24:26
3 84 Male Tristar3 (13-14) Charlie Davis   00:18:24 00:06:03 00:24:27
4 79 Male Tristar3 (13-14) James Babington Thames Valley Triathletes (TVT) 00:18:12 00:06:56 00:25:08
5 77 Male Tristar3 (13-14) Sam Bishop RG Active 00:20:01 00:05:40 00:25:41
6 78 Male Tristar3 (13-14) Ben Wilson Shaftesbury Barnet Harriers 00:19:38 00:06:32 00:26:10
7 80 Male Tristar3 (13-14) Armen Brown Crystal Palace Triathletes 00:18:45 00:07:34 00:26:19
8 74 Male Tristar3 (13-14) Philip Burke Thames Valley Triathletes (TVT) 00:19:30 00:06:54 00:26:24
9 76 Male Tristar3 (13-14) Ben Allan Crystal Palace Triathletes 00:19:16 00:08:23 00:27:39

 

Youth (15-16) - 0.75km / 10.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 100 Male Youth (15-16) Rory Atkins Optima Racing Team 00:19:36 00:05:30 00:25:06
2 93 Male Youth (15-16) James Allan Crystal Palace Triathletes 00:21:11 00:05:33 00:26:44
3 95 Male Youth (15-16) Ben Hall Amersham Tristars 00:21:29 00:05:30 00:26:59
4 92 Male Youth (15-16) Sam Wilson Shaftesbury Barnet Harriers 00:22:02 00:05:11 00:27:13
5 96 Male Youth (15-16) Will Shillibier TVT 00:25:08 00:07:31 00:32:39

 

Saturday 13th - Black Park parkrun 5km TT

Stuart Evans 00:20:46
Paul Hartigan 00:21:43
Martin Bowd 00:21:59
Steve Gardner 00:23:31
Amy Claridge 00:26:25
Ailbhe Tierney 00:30:59
Charlie Ryan 00:31:01

 

Thursday 11th - Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering (Excel Results)

ORIENTEERING RUNNING        
Position Name Points Penalties Net  
1st Tom Korff / Simon Claridge 190   190 (+9mins)
2nd John Myall / Brian Leach / Nicol 190   190 (+8mins)
3rd Andy Sharp / Briony Hill / Andrew Traube 190   190  
4th Holly Grundon / Mandy Copas 160   160  
5th Andy Mansi / Melissa Arkinstall 140   140  
5th Kat Carswell / Robin Gardner / Mark Bozzoni 150 10 140  
7th Dave Newman / Dave Micklewright 160 25 135  
8th Paul & Vari Mansi 150 50 100  
9th Rachael Wardle 10 40 -30  
         
TRAIL QUEST MOUNTAIN BIKES        
Position Name Points Penalties Net  
1st Richard Nash 480 5 475  
2nd Clark Schofield 400   400  
3rd Paul Miller / Andy Halliday 390 20 370  
4th Nick Calkin 360   360  
5th Graham Pettitt 320   320  
6th Simon Trott / Paul Solbe 250 85 165  
7th Martin Bowd 70   70  

 

Sunday 7th - Dovedale Dash

19 Steve Wrapson
37 Mark Edwards
48 Clark Schofield
67 Tim Byrne
110 Suneil Basu
128 Ian Birch
177 Brian Leach (1st Over 60)
218 Yvette Wrapson
231 Richard Nash
280 John Myall
313 Martin Bowd
333 Steve Walsh
381 Andy Mansi
388 Andrew Traube
394 John Mulliner
401 Vanessa Taylor
494 John Bowd
563 Steve Gardner
570 Melissa Arkinstall
577 Sam Cowie
788 Bob Thomas
1093 Linda Walsh

 

Saturday 6th - Black Park parkrun 5km TT

Chris Pinnell    22:03
Alan Bird        23:52