June 2010 Results
Home Up Jan 2010 Results Feb 2010 Results March 2010 Results Apr 2010 Results May 2010 Results June 2010 Results July 2010 Results Aug 2010 Results Sep 2010 Results Oct 2010 Results Nov 2010 Results Dec 2010 Results

 

Monday 28th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 3 (Minet Park) - 2m / 10m / 2m
Sunday 27th Northampton Triathlon (Olympic)
Sunday 27th Northampton Triathlon (Sprint)
Sunday 27th Shropshire Triathlon (1.5k / 40k / 10k)
Saturday 26th Black Park parkrun 5km TT
Saturday 26th Richmond Park parkrun 5km TT
Saturday 19th Dambuster Triathlon
Saturday 19th Black Park parkrun 5km TT
Tuesday 15th Club Time Trial 5 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course
Sunday 13th Nokia Windsor Triathlon - Olympic
Sunday 13th Nokia Windsor Triathlon - Sprint
Saturday 12th Black Park parkrun 5km TT
Saturday 12th Bushy Park parkrun 5km TT
Thursday 10th Uxbridge Aquathlon 2 (Outdoor Pool): 750m / 5km
Sunday 6th Blenheim Triathlon (Sprint) - 750m / 20k / 5.4k
Sunday 6th National Sprint Distance Champs (Big Cow Sprint) 750m / 20k / 5km
Saturday 5th Black Park parkrun 5km TT
Saturday 5th Bushy Park parkrun 5km TT

 

Monday 28th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 3 (Minet Park) - 2m / 10m / 2m (Excel Results)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 110 M Carl Ferri 00:10:17 00:24:00 00:05:12 00:39:29
2 26 MJ Luke Penny 00:10:23 00:24:25 00:05:36 00:40:24
3 22 M Roger Fowkes 00:11:02 00:23:26 00:06:06 00:40:34
4 102 MSV Simon Claridge 00:11:41 00:23:50 00:05:59 00:41:30
5 103 MSV Steve Hyett 00:12:10 00:24:24 00:06:08 00:42:42
6 42 F Susan Miles 00:11:17 00:26:07 00:05:40 00:43:04
7 4 MV Dave Newman 00:12:16 00:25:18 00:05:50 00:43:24
8 44 FJ Sky Draper 00:11:28 00:26:28 00:05:48 00:43:44
9 23 MJ Ban Hall 00:11:05 00:26:46 00:06:17 00:44:08
10 8 MV Peter McDermott 00:11:48 00:26:36 00:05:46 00:44:10
11 108 MV Stewart Penny 00:11:39 00:26:43 00:05:53 00:44:15
12 116 M Glen Kirk 00:12:41 00:25:49 00:06:06 00:44:36
13 115 MV Stephen McAlister 00:12:03 00:26:44 00:05:51 00:44:38
14 46 Relay Dave Wardle / Andi Mansi 00:12:56 00:25:36 00:06:22 00:44:54
15 107 MV Martin Bowd 00:12:32 00:25:45 00:06:41 00:44:58
16 111 MV Ed Darnell 00:12:54 00:25:43 00:06:38 00:45:15
17 117 M Russell Jones 00:12:44 00:26:28 00:06:06 00:45:18
18 21 M Nick Wilson 00:13:03 00:26:38 00:06:24 00:46:05
19 120 M Stuart Evans 00:13:22 00:26:42 00:06:44 00:46:48
20 106 MV Paul Hartigan 00:12:50 00:27:51 00:06:50 00:47:31
21 45 FJ Alice Hall 00:12:46 00:28:54 00:06:26 00:48:06
22 1 MSV Dave Towers 00:13:40 00:27:26 00:07:12 00:48:18
23 48 F Gillian McAlister 00:13:10 00:29:39 00:06:01 00:48:50
24 43 F Holly Grundon 00:13:30 00:29:06 00:06:27 00:49:03
25 9 MSV Ian Leslie 00:13:31 00:28:59 00:06:50 00:49:20
26 118 M John Taylor 00:15:06 00:26:13 00:08:53 00:50:12
119 M Tom Korff 00:10:54      

 

Sunday 27th - Northampton Triathlon (Olympic)

Overall Name Cat Cat Pos Swim Swim Pos T1 Bike Bike Pos T2 Run  Run Pos Overall
49 Simon Claridge M5054 4 00:28:09 82 00:01:03 01:05:13 50 00:01:01 00:41:48 58 02:17:16
121 Chris Pinnell M4549 9 00:31:45 164 00:01:00 01:08:30 87 00:00:57 00:47:59 128 02:30:14

 

Sunday 27th - Northampton Triathlon (Sprint)

Overall Name Cat Cat Pos Swim Swim Pos T1 Bike Bike Pos T2 Run  Run Pos Overall
4 Steve Hyett M5054 1 00:13:14 6 00:00:51 00:42:23 6 00:00:46 00:20:19 10 01:17:36

 

Sunday 27th - Shropshire Triathlon (1.5k / 40k / 10k)

Pos

Name

Cat

Time

Swim

T1

Cycle

T2

Run

41

Clark Schofield

30-34

02:07:01

00:22:00

00:00:42

01:02:32

00:00:33

00:41:10

51

Oliver Jones

25-29

02:09:16

00:22:15

00:00:56

01:02:43

00:00:44

00:42:36

82

David Knight

35-39

02:13:40

00:26:57

00:00:46

01:03:54

00:00:43

00:41:18

117 (9th lady)

Suzanne Hopper

30-34

02:17:56

00:23:44

00:00:47

01:10:14

00:00:37

00:42:32

 

Saturday 26th - Black Park parkrun 5km TT

Martin Bowd 21.13
Gillian Mcalister 21.30
Paul Hartigan 22.18
Stuart Evans 22.55
John Levison 23.57
Lesley Burchett 24.09

 

Saturday 26th - Richmond Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    21:28

 

Saturday 19th - Dambuster Triathlon

Pos Bib Name Age Total Swim T1 Bike T2 Run
21 229 Clark Schofield 30-34 02:06:11 00:21:43 00:00:50 01:07:04 00:00:46 00:35:45
38 82 Oliver Jones 25-29 02:08:44 00:23:02 00:00:59 01:07:06 00:00:47 00:36:48
96 688 Steve Hyett 50-54 02:15:34 00:22:32 00:01:20 01:11:50 00:01:14 00:38:36
340 919 Colette O'Neill 40-44 02:33:14 00:28:31 00:01:53 01:20:40 00:01:25 00:40:42

 

Saturday 19th - Black Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    20:11

 

Tuesday 15th - Club Time Trial 5 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course (Season Summary - Excel)

Oliver Jones 00:23:18  
Tom Korff 00:23:21  
Steve Morrel 00:23:35 Guest
Robert Engers 00:23:41 Guest
Stuart Reilly 00:23:43  
Simon Clariage 00:24:36  
Allan Simmonds 00:24:47 Guest
Dave Micklewright 00:25:00  
Andy Fowkes 00:25:01  
Dave Newman 00:25:10  
Steve Hyett 00:25:19  
Philip Crouch 00:25:43 Guest
Duncan Cooper 00:26:07 Guest
Steve Gardner 00:26:31  
Sky Draper 00:26:40  
Stuart Evans 00:26:47  
Martin Bowd 00:26:49  
Kevin Draper 00:27:04  
Dave Wardle 00:27:06  
JP van Wert 00:27:59 Guest
Nick Wilson 00:28:00  
Dylan Slaney 00:28:11  
Lewis Hawkins 00:28:32  
John Myall 00:29:27  
Lesley Burchett 00:29:55  
Annie Birch 00:30:01  
Rebecca Stubbings 00:30:34 Guest
Gemma Riddell 00:31:07  
Mandy Copas 00:31:43  
Brian Leach 00:31:45  
Rachel Cooper 00:32:56  
Damien Nevans 00:33:44 Guest
John Levison DNF  

 

Sunday 13th - Nokia Windsor Triathlon - Olympic

Overall Bib Athlete Category Finish Swim T1 Cycle T2 Run
43 1051 Steve Hyett 50-54 02:13:22 00:23:38 00:01:17 01:04:55 00:01:08 00:42:24
110 357 Suneil Basu 40-44 02:19:59 00:28:43 00:01:28 01:04:54 00:01:36 00:43:18
118 803 David Micklewright 45-49 02:20:27 00:28:57 00:01:54 01:03:57 00:01:10 00:44:29
131 1242 Elliott Cole 20-24 02:21:29 00:28:05 00:01:19 01:08:57 00:01:21 00:41:47
150 1798 Timothy Byrne 35-39 02:23:08 00:26:02 00:01:16 01:13:15 00:01:00 00:41:35
164 713 Ian Gould 40-44 02:23:50 00:32:44 00:01:33 01:05:24 00:01:15 00:42:54
180 1576 Richard Green 35-39 02:24:37 00:27:12 00:01:32 01:10:02 00:01:13 00:44:38
197 1999 Andrew Sharp 30-34 02:25:06 00:26:28 00:01:42 01:11:04 00:01:04 00:44:48
247 1474 Craig Dalkin 35-39 02:27:05 00:27:42 00:01:40 01:08:45 00:01:31 00:47:27
317 1700 Julian Mcgowan 30-34 02:29:44 00:33:21 00:02:18 01:11:06 00:01:16 00:41:43
327 959 Jacob Gloor 45-49 02:30:02 00:24:32 00:02:06 01:08:25 00:01:49 00:53:10
351 1141 Robert Doyle 60-64 02:30:42 00:27:17 00:02:16 01:15:52 00:01:32 00:43:45
381 934 Stephen Mcalister 45-49 02:31:59 00:33:16 00:01:55 01:12:27 00:01:22 00:42:59
409 271 Gillian Mcalister 45-49 02:33:04 00:26:46 00:02:02 01:16:17 00:01:26 00:46:33
474 390 John Laird 40-44 02:34:42 00:28:50 00:02:05 01:15:12 00:02:21 00:46:14
523 210 Michelle O'dea 35-39 02:36:14 00:24:43 00:02:05 01:15:53 00:01:45 00:51:48
536 830 Martin Bowd 45-49 02:36:47 00:36:40 00:02:11 01:10:20 00:01:19 00:46:17
582 798 Stewart Kay 45-49 02:38:16 00:31:43 00:01:30 01:11:31 00:01:29 00:52:03
702 291 Christine Meek 50-54 02:41:30 00:29:42 00:02:03 01:22:24 00:01:41 00:45:40
705 1149 Michael Coates 60-64 02:41:33 00:28:40 00:02:12 01:15:00 00:01:44 00:53:57
734 1103 Ian Leslie 50-54 02:42:11 00:32:21 00:01:49 01:15:33 00:01:27 00:51:01
813 1138 Ned Wilkinson 60-64 02:44:28 00:29:39 00:03:16 01:18:11 00:02:08 00:51:14
943 1016 Steven Hart 45-49 02:48:33 00:33:47 00:02:19 01:18:28 00:01:55 00:52:04
1228 1835 John Taylor 35-39 03:00:16 00:34:21 00:03:37 01:18:22 00:02:10 01:01:46

 

Sunday 13th - Nokia Windsor Triathlon - Sprint

Overall Bib Athlete Category Finish Swim T1 Cycle T2 Run
2 (1st lady) 2199 Sky Draper Youth 01:22:44 00:13:02 00:01:07 00:45:34 00:00:57 00:22:04
39 2268 Dylan Slaney 35-39 01:36:07 00:15:40 00:02:01 00:48:46 00:01:25 00:28:15
56 (6th lady) 2125 Holly Grundon 25-29 01:39:42 00:16:25 00:01:23 00:54:54 00:01:21 00:25:39
57 2483 Matthew Williams 40-44 01:39:47 00:21:41 00:01:23 00:49:32 00:01:02 00:26:09
82 2382 Paul Gardner 50-54 01:42:18 00:17:19 00:02:00 00:50:14 00:01:44 00:31:01
103 (12th lady) 2081 Lesley Burchett 45-49 01:44:48 00:14:54 00:01:55 00:58:07 00:01:25 00:28:27

 

Saturday 12th - Black Park parkrun 5km TT

Paul Hartigan    22:08

 

Saturday 12th - Bushy Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    20:44

 

June 10th - Uxbridge Aquathlon 2 (Outdoor Pool): 750m / 5km (Excel Results)

Pos Cat Bib # Name Swim Run Total
1 M 101 Clark Schofield 00:11:32 00:20:42 0:32:14
2 FJ 30 Sky Draper 00:11:03 00:22:41 0:33:44
3 M 112 Dave Knight 00:12:36 00:21:54 0:34:30
4 M 114 Roger Fowkes 00:13:55 00:21:09 0:35:04
5 M 111 Marcus Vallance 00:12:20 00:22:58 0:35:18
6 MSV 109 Simon Claridge 00:13:46 00:21:52 0:35:38
7 M 106 Julian McGowan 00:16:42 00:20:01 0:36:43
8 M 107 Andy Sharp 00:12:35 00:24:09 0:36:44
9 V 113 Stephen McAlister 00:15:12 00:21:40 0:36:52
10 RELAY 44 Richard Nash / Martin Bowd 00:13:45 00:23:13 0:36:58
11 MV 104 Dave Micklewright 00:14:37 00:22:24 0:37:01
12 M 110 Jonathan Scott 00:12:11 00:25:03 0:37:14
13 FV 33 Gillian McAlister 00:12:36 00:24:52 0:37:28
14 M 105 Matt Conrad-Jones 00:12:38 00:25:49 0:38:27
15 M 103 Pat Green 00:16:42 00:23:19 0:40:01
16 F 26 Charlie Ryan 00:15:40 00:25:28 0:41:08
17 F 27 Amy Claridge 00:12:10 00:30:32 0:42:42
18 F 21 Claire McMillan 00:15:21 00:29:14 0:44:35
19 F 22 Fenella Allerby 00:16:00 00:31:01 0:47:01
20 F 23 Ailbhe Tierney 00:15:27 00:34:02 0:49:29
1-lap run F 31 Rachael Wardle 00:13:51 00:22:44 0:36:35
Run Only     Fabrizio   00:24:49  
             
Junior Course
  FJ 51 Shiva Basu 00:06:32 00:20:35 0:27:07

 

Sunday 6th - Blenheim Triathlon (Sprint) - 750m / 20k / 5.4k

(Please let me know if other Hillingdon athleteS raced: john.levison@tri247.com)

Race No Firstname Lastname Cat Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Time
1544 Colette O'Neill F40-44 00:14:17 00:03:18 00:38:40 00:01:43 00:24:26 01:22:23
  Ian Brownhill M40-44 00:14:03 00:04:29 00:38:13 00:02:06 00:25:06 01:24:44
247 John Levison M35-39 00:13:35 00:03:47 00:38:12 00:01:44 00:28:28 01:25:44
3588 Lesley Burchett F45-49 00:11:50 00:04:12 00:41:53 00:02:07 00:28:44 01:28:44
6061 Paul Gardner M50-54 00:14:18 00:04:05 00:37:29 00:01:58 00:31:50 01:29:37
3589 Boo Alder F45-49 00:18:35 00:04:10 00:39:07 00:01:54 00:26:32 01:30:16

 

Sunday 6th - National Sprint Distance Champs (Big Cow Sprint) 750m / 20k / 5km

Pos Cat Pos. Bib Name Cat Total Swim T1 Bike T2 Run Penalty
73 13th 379 Oliver Jones Ages 25 - 29 01:05:27 00:11:49 00:01:03 00:30:45 00:01:02 00:20:46  
271 30th 700 Marcus Vallance Ages 30 - 34 01:11:49 00:13:22 00:01:38 00:34:15 00:00:35 00:21:56  
217 31st 197 Robert Engers Ages 45 - 49 01:10:03 00:13:25 00:01:07 00:30:45 00:01:17 00:23:25  
322 44th 547 Chris Pinnell Ages 45 - 49 01:13:37 00:14:49 00:01:25 00:32:44 00:00:53 00:23:44 Draft +2min
88 2nd 346 Steve Hyett Ages 50 - 54 01:05:58 00:11:40 00:00:53 00:31:06 00:00:51 00:21:26  
252 16th 124 Simon Claridge Ages 50 - 54 01:11:04 00:14:27 00:01:17 00:32:22 00:01:25 00:21:30  
356 27th 718 David Wardle Ages 50 - 54 01:15:02 00:12:58 00:02:12 00:32:46 00:00:51 00:26:12  
220 5th 55 Ian Birch Ages 55 - 59 01:10:08 00:14:06 00:01:20 00:32:31 00:01:03 00:21:06  
374 7th 279 Ted Hamilton Ages 60 - 64 01:15:46 00:14:09 00:01:15 00:37:22 00:00:48 00:22:10  

 

Saturday 5th - Black Park parkrun 5km TT

Craig Dalkin    21:24
Martin Bowd    21:24
Paul Hartigan    21:41

 

Saturday 5th - Bushy Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    23:13