Nov 2009 Results
Home Up Jan 2009 Results Feb 2009 Results Mar 2009 Results Apr 2009 Results May 2009 Results June 2009 Results July 2009 Results Aug 2009 Results Sep 2009 Results Oct 2009 Results Nov 2009 Results Dec 2009 Results

 

Saturday 28th Bushy Park parkrun 5km TT
Saturday 28th Black Park parkrun 5km TT
Saturday 21st

Merrell IceMan Run (12k)

Saturday 21st Black Park parkrun 5km TT
Saturday 21st Bushy Park parkrun 5km TT
Wednesday 18th Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering
Sunday 15th Herberts Hole (10km Multi-terrain)
Saturday 14th Black Park parkrun 5km TT
Saturday 14th Bushy Park parkrun 5km TT
Sunday 8th Hillingdon Autumn Tristar & Youth Duathlons
Sunday 8th Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - Mens event - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile)
Sunday 8th Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - LADIES ONLY - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile)
Saturday 7th Black Park parkrun 5km TT
Sunday 1st Dovedale Dash

 

Saturday 28th - Bushy Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    21:45

 

Saturday 28th - Black Park parkrun 5km TT

Chris Pinnell    20:43
Martin Bowd    21:45
John Laird        22:09

 

Saturday 21st - Merrell IceMan Run (12k)

Winner     Colette O'Neill  57:28

 

Saturday 21st - Black Park parkrun 5km TT

7

Simon CLARIDGE

                                 18:37

9

David Edward KNIGHT

                                 18:44

11

Oliver Christopher JONES

                                 19:16

19

David MICKLEWRIGHT

                                 20:46

20

Chris PINNELL

                                 20:48

22

Stuart REILLY

                                 21:00

24

John LAIRD

                                 21:17

 

Saturday 21st - Bushy Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    22:50

 

Wednesday 18th - Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering (Excel Results)

ORIENTEERING  
Position Name Points
1st John Myall / John Mulliner 170
1st Stuart Reilly / Oliver Jones 170
3rd Andy Sharp / Briony Hill / Vanessa Taylor 165
4th Nigel Ealand 130
5th Tom Korff 120
5th Tony Bennett / Andy Mansi 120
7th Pamela Swain / Mike 80
7th Avril / Derrick 80
9th Holly Grundon / Gemma Riddell 50
9th Rachel Wardle 50
11th Team Gardner 0
   
TRAIL QUEST  
Position Name Points
1st Paul Miller 440
2nd Richard Nash 390
3rd Roger Fowkes 385
4th Nick Manthorpe 370
5th Simon North / Dean Ricketts 350
6th Graham Pattitt 340
7th Adam and Sam Chandler 280
8th Team Dave Knight 195
9th Roger Mustoe 160
10th Team Mark Taylor 150
11th Jeff / Tricia Creek 80

 

Sunday 15th - Herberts Hole (10km Multi-terrain)

POSN COMPETITOR CATEGORY TIME
19 Mark Delahunty Senior 43:07
21 Oliver Jones Senior 43:41
11 Mark Edwards Senior 41:54
7th lady Colette O'Neill Veteran 35 46:35
73 Stuart Reilly Senior 48:56

 

Saturday 14th - Black Park parkrun 5km TT

Simon Claridge    19:53
David Micklewright  21:37
Martin Bowd        21:40
John Laird        22:13
Fiona Carney        25:01

 

Saturday 14th - Bushy Park parkrun 5km TT

Nick Wilson    23:14

 

Sunday 8th - Hillingdon Autumn Tristar & Youth Duathlons (Results (Excel))

Any queries or corrections - please email me

Tristart (8 & Under)
Tristar 1 (9-10)
Tristar 2 (11-12)
Tristar 3 (13-14)
Youth (15-16)

Tristart (8 & Under) - 400m / 1.5km / 200m (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club Total
1 51 TriStart Male Zac Potter   00:07:30
2 43 TriStart Male Joseph Yee Crystal Palace Triathletes 00:07:40
3 48 TriStart Male Jay Chitnavis Crystal Palace Triathletes 00:07:42
4 38 TriStart Male Luc Hoolahan Crystal Palace Triathletes 00:07:50
5 32 TriStart Male Oliver Slack Hillingdon Slipstreamers 00:07:52
6 49 TriStart Male Liam Prowse Thames Valley Triathletes (TVT) - Thames Valley Tristars 00:08:20
7 12 TriStart Female Mali Jenkins Crystal Palace Triathletes 00:08:25
8 36 TriStart Male Tom Hall Amersham Tristars 00:08:27
9 9 TriStart Female Sophie Pritchard TVT 00:08:40
9 28 TriStart Female Lisa Berry   00:08:40
11 20 TriStart Female Anastasia Banbury Thames Turbo 00:09:37
12 8 TriStart Female Zahra Chisholm   00:09:42
13 33 TriStart Male George Gould   00:09:45

 

Tristar 1 (9-10) - 0.75km / 4.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 80 Tristar 1 Female Rachel Padwick Amersham Tristars 00:13:29 00:06:47 00:20:16
2 68 Tristar 1 Female Elle Horsman Crystal Palace Triathletes 00:16:08 00:12:30 00:28:38
3 65 Tristar 1 Female Anna Pritchard TVT 00:19:30 00:09:45 00:29:15
                 
1 109 Tristar 1 Male Charles Page Hillingdon Slipstreamers 00:12:12 00:06:21 00:18:33
2 112 Tristar 1 Male Robert Hall Amersham Tristars 00:12:41 00:05:56 00:18:37
3 101 Tristar 1 Male Reef Boericke Optima Junior Racing Team 00:13:05 00:06:11 00:19:16
4 110 Tristar 1 Male Rory Jack Optima Junior Racing Team 00:13:07 00:06:23 00:19:30
5 111 Tristar 1 Male Elliot Lassiter Mad Triathlon Club 00:13:13 00:06:43 00:19:56
6 102 Tristar 1 Male Harry Horsman Crystal Palace Triathletes 00:14:18 00:08:22 00:22:40
7 114 Tristar 1 Male Niklas Pusey Velo Club de Londre 00:14:20 00:09:10 00:23:30
8 127 Tristar 1 Male Andrew Prowse Thames Valley Triathletes (TVT) - Thames Valley Tristars 00:15:29 00:08:12 00:23:41
9 113 Tristar 1 Male Cameron Chisholm Thames Turbo 00:15:48 00:09:24 00:25:12

 

Tristar 2 (11-12) - 0.75km / 4.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 143 Tristar 2 Female Alice Hoolahan Crystal Palace Triathletes 00:13:49 00:07:26 00:21:15
2 144 Tristar 2 Female Tallulah Taylor camden running club 00:14:14 00:07:06 00:21:20
                 
1 158 Tristar 2 Male Henry Dawson Thames Turbo / Kingston Wheelers 00:11:31 00:06:10 00:17:41
2 150 Tristar 2 Male Alex Yee Crystal Palace Triathletes 00:12:41 00:05:57 00:18:38
3 157 Tristar 2 Male Ben Wilson Shaftesbury Barnet Harriers 00:12:50 00:06:15 00:19:05
4 159 Tristar 2 Male Philip Burke Thames Valley Triathletes (TVT) 00:12:48 00:06:38 00:19:26
5 153 Tristar 2 Male Harry Taylor   00:14:02 00:06:56 00:20:58
6 154 Tristar 2 Male John Baggs Crystal Palace Triathletes 00:13:54 00:07:17 00:21:11
7 155 Tristar 2 Male Morris Pusey Crystal Palace Triathletes 00:14:04 00:07:09 00:21:13
8 160 Tristar 2 Male Adam Efrat   00:13:02 00:08:46 00:21:48
9 151 Tristar 2 Male Louis Lord Crystal Palace Triathletes 00:16:12 00:09:04 00:25:16

 

Tristar 3 (13-14) - 0.75km / 7.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 167 Tristar 3 Female Harriet Hollis   00:19:35 00:06:14 00:25:49
2 175 Tristar 3 Female Alice Clemens Thames Turbo 00:19:04 00:06:51 00:25:55
                 
1 171 Tristar 3 Male George Goodwin Rugby Triathlon Club 00:16:34 00:05:23 00:21:57
2 173 Tristar 3 Male Sam Wilson Shaftesbury Barnet Harriers 00:17:24 00:05:35 00:22:59
3 174 Tristar 3 Male Anthony Hayes   00:17:29 00:06:00 00:23:29
4 158 Tristar 3 Male Henry Dawson Thames Turbo / Kingston Wheelers 00:17:22 00:06:15 00:23:37
5 176 Tristar 3 Male James Murdoch   00:19:27 00:05:25 00:24:52

 

Youth (15-16) - 0.75km / 10.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 184 Youth Male Joe Kidson Crystal Palace Triathletes 00:21:24 00:05:51 00:27:15
2 183 Youth Male Ben Hall Amersham Tristars 00:21:46 00:05:37 00:27:23
3 198 Youth Male Kieron Gorind   00:26:12 00:06:21 00:32:33

 

Sunday 8th - Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - MENS event - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile) Results (Excel)

Any queries or corrections - please email me

Position Race No. Category Gender Name Club 1st Run Bike 2nd Run Total
1 129 Senior Male Roger Fowkes Hillingdon Triathletes 00:10:57 00:22:55 00:05:37 00:39:29
2 136 Senior Male Noah Knock Victoria CC 00:10:45 00:23:34 00:05:25 00:39:44
3 110 Senior Male Mark Edwards Hillingdon Triathletes 00:10:53 00:24:04 00:05:35 00:40:32
4 159 Veteran Male Ian Gould Hillingdon Triathletes 00:11:23 00:24:34 00:05:44 00:41:41
5 144 Senior Male Adam Percival   00:11:03 00:25:19 00:05:31 00:41:53
6 132 Senior Male Mark Delahunty Hillingdon Triathletes 00:10:41 00:25:59 00:05:34 00:42:14
7 145 Senior Male Daniel Thompson   00:10:32 00:26:19 00:05:33 00:42:24
8 162 Veteran Male Vince Ellerby Hemel Hempstead CC 00:11:26 00:25:48 00:05:52 00:43:06
9 121 Senior Male Simon Kearns Hillingdon Triathletes 00:11:55 00:26:18 00:05:56 00:44:09
10 140 Senior Male Neal Marrin   00:12:07 00:25:40 00:06:25 00:44:12
11 181 Super Veteran Male Steve Hyett Hillingdon Triathletes 00:12:05 00:26:37 00:06:04 00:44:46
12 120 Senior Male Marcus Vallance Hillingdon Triathletes 00:12:08 00:26:58 00:06:06 00:45:12
13 170 Veteran Male Dave Newman   00:12:18 00:27:00 00:06:21 00:45:39
14 141 Senior Male Peter Berry Hillingdon Triathletes 00:12:50 00:26:46 00:06:04 00:45:40
15 135 Senior Male Neil Pusey Velo Club de Londre 00:12:38 00:27:14 00:06:32 00:46:24
16 101 Junior Male Alex Leslie Optima Racing Team 00:10:47 00:30:36 00:05:13 00:46:36
17 156 Veteran Male Stuart Amblin London Heathside 00:11:51 00:28:50 00:06:02 00:46:43
18 161 Veteran Male Jonathan James Hemel Hempstead CC 00:13:10 00:27:27 00:06:16 00:46:53
19 115 Senior Male Andy Dodd   00:11:07 00:30:29 00:05:26 00:47:02
20 160 Veteran Male Dave Micklewright Hillingdon Triathletes 00:12:12 00:28:50 00:06:06 00:47:08
21 168 Veteran Male Martin Bowd Hillingdon Triathletes 00:12:55 00:27:53 00:06:20 00:47:08
22 165 Veteran Male Mark Glaister Thames Turbo 00:12:03 00:29:28 00:05:54 00:47:25
23 130 Senior Male Nicholas Wilson Hillingdon Triathletes 00:13:27 00:27:19 00:06:46 00:47:32
24 164 Veteran Male Jacob Gloor Hillingdon Triathletes 00:14:17 00:26:38 00:06:49 00:47:44
25 123 Senior Male Duncan Cooper   00:14:06 00:26:45 00:07:01 00:47:52
26 138 Senior Male Simon Hemington Hemel Hempstead CC 00:13:38 00:28:02 00:06:18 00:47:58
27 178 Super Veteran Male Ian Leslie Hillingdon Triathletes 00:12:45 00:28:34 00:06:43 00:48:02
28 142 Senior Male Matthew Williams Hillingdon Triathletes 00:13:32 00:27:25 00:07:07 00:48:04
29 182 Super Veteran Male Matt Capp   00:13:22 00:28:44 00:06:25 00:48:31
30 177 Super Veteran Male Ian Kitchen Jetstream Tri Club 00:13:04 00:29:09 00:06:35 00:48:48
31 137 Senior Male Martyn Wisken Hemel Hempstead CC 00:14:08 00:27:39 00:07:02 00:48:49
32 128 Senior Male Julian Rodriguez   00:12:40 00:30:18 00:06:15 00:49:13
33 167 Veteran Male Dan Noraika   00:14:00 00:27:57 00:07:19 00:49:16
34 154 Veteran Male Ian Downey TriTalk.co.uk 00:14:14 00:28:48 00:06:53 00:49:55
35 169 Veteran Male Neil Adams   00:12:42 00:31:23 00:06:03 00:50:08
36 180 Super Veteran Male Ned Wilkinson Hillingdon Triathletes 00:14:20 00:31:12 00:06:43 00:52:15
37 143 Senior Male Frank Obrien Freedom Tri (Crowborough) 00:14:12 00:30:43 00:07:31 00:52:26
38 163 Veteran Male David Beckenham Hillingdon Triathletes 00:14:34 00:31:19 00:08:42 00:54:35
39 179 Super Veteran Male Mark Hoolahan   00:15:04 00:33:12 00:06:50 00:55:06
40 157 Veteran Male Kevin O'Brien   00:14:47 00:34:38 00:07:48 00:57:13
41 114 Senior Male Michael Goemans   00:16:57 00:34:37 00:09:20 01:00:54
  176 Super Veteran Male Simon Claridge Hillingdon Triathletes 00:11:39      

 

Sunday 8th - Hillingdon Autumn Sprint Duathlon - LADIES ONLY - Minet Park (2 mile - 10 mile - 1 mile) Results (Excel)

Any queries or corrections - please email me

Position Race No. Category Gender Name Club 1st Run Bike 2nd Run Total
1 9 Junior Female Sky Draper Hillingdon Triathletes 00:10:57 00:26:12 00:05:46 00:42:55
2 15 Senior Female Kate Everley   00:12:15 00:28:04 00:06:02 00:46:21
3 3 Junior Female Becky Hewitt HPU 00:12:23 00:29:19 00:06:02 00:47:44
4 32 Senior Female Vanessa Taylor Hillingdon Triathletes 00:12:26 00:29:30 00:06:13 00:48:09
5 58 Veteran Female Tracey Patmore   00:12:54 00:29:28 00:06:06 00:48:28
6 77 Veteran Female Sarah Percival   00:13:34 00:28:16 00:06:40 00:48:30
7 29 Senior Female Alison Hopkins   00:12:04 00:30:27 00:06:25 00:48:56
8 79 Relay Female Kathy / Sandra   00:14:01 00:28:45 00:06:58 00:49:44
9 27 Senior Female Liza Williams   00:13:40 00:29:43 00:06:28 00:49:51
10 51 Senior Female Catherine Jenkins   00:14:27 00:28:38 00:07:01 00:50:06
11 26 Senior Female Rosy Watson   00:13:55 00:29:49 00:07:02 00:50:46
12 93 Super Veteran Female Martine Lai   00:14:04 00:29:52 00:07:28 00:51:24
13 61 Veteran Female Claudia Manera Ealing Southall and Middlesex AC 00:13:12 00:32:18 00:06:26 00:51:56
14 35 Senior Female Sheila Horsman Crystal Palace Triathletes 00:13:14 00:32:17 00:07:13 00:52:44
15 47 Senior Female Mary Walsh   00:14:03 00:32:50 00:06:48 00:53:41
16 28 Senior Female Amanda Crawshaw Evolution Triathlon Club (Evo TC) 00:15:10 00:31:33 00:07:30 00:54:13
17 16 Senior Female Lizzie Irvine Wimbledon Windmilers 00:14:31 00:32:48 00:07:23 00:54:42
18 91 Super Veteran Female Sally Kidson Crystal Palace Triathletes 00:16:25 00:31:25 00:08:11 00:56:01
19 20 Senior Female Kate Hicken   00:16:12 00:32:10 00:07:58 00:56:20
20 65 Veteran Female Boo Alder Hillingdon Triathletes 00:15:35 00:33:57 00:07:37 00:57:09
21 64 Veteran Female Karen Soper   00:16:40 00:33:43 00:07:40 00:58:03
22 21 Senior Female Rachel Cooper   00:16:59 00:32:57 00:08:34 00:58:30
23 25 Senior Female Sarah Lees Bearbrook Joggers 00:14:56 00:36:54 00:07:52 00:59:42
24 22 Senior Female Nicola Goemans   00:15:06 00:36:52 00:07:49 00:59:47
25 63 Veteran Female Sara Hoolahan   00:16:05 00:38:53 00:08:12 01:03:10
26 80 Super Veteran Female Julie Luckett   00:18:26 00:44:06 00:09:07 01:11:39
  59 Veteran Female Rebecca Slack London Dynamo 00:13:26      

 

Saturday 7th - Black Park parkrun 5km TT

Roger Fowkes    19:41
Steve Hyett        19:48
Martin Bowd        21:48

 

Sunday 1st - Dovedale Dash

31st Mark Edwards
39th Tom Korff
52nd Clark Schofield
91st Brian Leach (2nd Over 60)
117th Richard Nash
128th Tim Byrne
141st Stuart Reilly
181st Colette O'Neill (3rd female)
207th John Myall
241st Martin Bowd
292nd Andrew Traube
365th Andy Mansi
477th Dave Wardle
672nd Linda Walsh
768th Gemma Riddell
869th Josh Bowd
890th Amanda Mansfield
1095th Rachael Wardle