May 2009 Results
Home Up Jan 2009 Results Feb 2009 Results Mar 2009 Results Apr 2009 Results May 2009 Results June 2009 Results July 2009 Results Aug 2009 Results Sep 2009 Results Oct 2009 Results Nov 2009 Results Dec 2009 Results

 

Sunday 31st Arundel 'Short' Triathlon (400m / 20k / 5k)
Sunday 31st Arundel 'Long' Triathlon (800m / 40k / 10k)
Sunday 31st Crystal Palace Sprint Triathlon
Saturday 30th Bushy Park TT (5km)
Monday 25th Thames Turbo Sprint Triathlon 3
Sunday 24th Merchant Taylors Triathlon (1.5k / 40k / 10k)
Sunday 24th Ironman Austria 70.3, St. Polten (1.9k / 90k / 21.1k)
Sunday 24th Half-Challange Barcelona/Maresme (1.9k / 90k / 21.1k)

Sunday 24th

Hillingdon Triathlon Series - RACE 1: 600m (open water) / 6km run / 25km bike

Sunday 24th

Hillingdon Duathlon Series - RACE 1: 6km run / 25km bike
Thursday 21st Club Time Trial 3 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course
Monday 18th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 3 (Minet Park) - 1m / 10m draft-legal / 2m
Sunday 17th Eton Super Sprints (400m / 20k / 5k)
Saturday 16th Eton Super Sprints (400m / 20k / 5k)
Tuesday 12th Club Time Trial 2 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course
Sunday 10th Grendon Sprint Triathlon
Sunday 10th Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3km)
Saturday 9th

Bushy Park TT (5km)

Monday 4th Thames Turbo Sprint Triathlon 2
Sunday 3rd Bank Holiday Men's Duathlon (Minet Park): 2 miles / 10 miles / 1 mile
Sunday 3rd Bank Holiday Ladies Only Duathlon (Minet Park): 2 miles / 10 miles / 1 mile
Sunday 3rd Bank Holiday Childrens Duathlons (Minet Park)

 

Sunday 31st - Arundel 'Short' Triathlon (400m / 20k / 5k)

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Transition Bike Transition Run Total
29th lady 254 Macmillan, Clare FS 18 female 00:08:02 00:01:12 00:46:49 00:00:37 00:30:58 01:27:40

 

Sunday 31st - Arundel 'Long' Triathlon (800m / 40k / 10k)

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Transition Bike Transition Run Total
4th 6 Schofield, Clark MS 2nd male 00:09:31 00:01:38 00:58:45 00:01:01 00:37:07 01:48:04

 

Sunday 31st - Crystal Palace Sprint Triathlon

Pos Bib Name Swim Bike Run Overall
39th lady 796 Ella Fisher  00:11:35  00:51:59  00:22:10  01:25:47

 

Saturday 30th - Bushy Park TT (5km)

Stuart Reilly    20:42

 

Monday 25th - Thames Turbo Sprint Triathlon 3

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Pos Bike Pos Run Pos Total
66 394 Wardle, David M50-59 3 male 00:09:07 67 00:36:38 40 00:24:22 134 01:10:07
166 409 Gardner, Paul M50-59 9 male 00:10:37 164 00:39:54 125 00:26:59 224 01:17:30
DNF 355 Wilson, Nicholas M30-39   male 00:09:42 113 00:37:36 68      

 

Sunday 24th - Merchant Taylors Triathlon (1.5k / 40k / 10k)

Pos AG Pos Bib Competitor Category Finish Swim T1 Cycle T2 Run
26th 16th 124 Craig DALKIN Ages 30to39 02:31:54 00:25:08 00:01:59 01:16:18 00:01:15 00:47:11
2nd Lady 1st 38 Michelle FORD Ages 40to49 02:36:40 00:29:35 00:01:51 01:20:04 00:00:59 00:44:09
39th 2nd 5 Robert DOYLE Ages Over50 02:37:10 00:28:31 00:02:04 01:22:29 00:00:48 00:43:15

 

Sunday 24th - Ironman Austria 70.3, St. Polten (1.9k / 90k / 21.1k)

Pos Overall Bib Name Category Age Group Pos Swim Swim Pos T1 Bike Bike Pos Run Run Pos Overall
129 100 Edwards Mark M-18 7th 00:28:47 111 00:02:45 02:32:38 145 01:32:06 282 04:37:40

 

Sunday 24th - Half-Challenge Barcelona/Maresme (1.9k / 90k / 21.1k)

Pos # Name Swim T1 T.Bike T2 T.Carrera T.Final
143 484 Thomas Korff 0:34:15 00:02:56 02:20:10 00:02:36 01:42:10 04:42:06

 

Sunday 24th - Hillingdon Triathlon Series - RACE 1: 600m (open water) / 6km run / 25km bike (Excel Results)

email john.levison@tri247.com if you have any queries / corrections.

Position No. Gender Cat Club Series Points Name Swim Run Bike Total
1 6 Male Senior Hillingdon Triathletes 150 Clark Schofield 00:09:27 00:23:29 00:40:26 01:13:22
2 39 Male Vet Crystal Palace Triathletes 149 Jon Horsman 00:09:42 00:23:44 00:40:34 01:14:00
3 17 Male Senior White Oak Triathlon Club 148 Andrew Walpole 00:09:26 00:23:48 00:41:53 01:15:07
4 9 Male Senior Hillingdon Triathletes 147 Roger Fowkes 00:11:36 00:24:38 00:39:49 01:16:03
5 7 Male Senior Hillingdon Triathletes 146 David Knight 00:11:34 00:23:41 00:41:29 01:16:44
6 40 Male Vet Ful-on-Tri 145 Phil Roker 00:09:18 00:27:17 00:41:02 01:17:37
7 38 Male Vet Bike & Run 144 David Patch 00:10:38 00:24:50 00:42:38 01:18:06
8 19 Male Senior   143 Matthew Hammersley 00:09:30 00:24:11 00:44:50 01:18:31
9 70 Male SuperVet Hillingdon Triathletes 142 Steve Hyett 00:09:06 00:25:50 00:44:05 01:19:01
10 3 Male Senior Hillingdon Triathletes 141 Harry James 00:10:58 00:26:30 00:41:47 01:19:15
11 69 Male SuperVet Hillingdon Triathletes 140 Simon Claridge 00:11:22 00:25:42 00:42:53 01:19:57
12 27 Male Senior D3 Triathlon 139 David Savory 00:09:31 00:25:10 00:45:43 01:20:24
13 10 Male Senior Hillingdon Triathletes 138 Stuart Reilly 00:09:54 00:27:14 00:43:43 01:20:51
14 42 Male Vet Hillingdon Triathletes 137 David Micklewright 00:12:22 00:27:24 00:43:28 01:23:14
15 50 Male Vet   136 Philip Morton 00:09:35 00:29:53 00:43:56 01:23:24
16 14 Male Senior Kings College Triathalon 135 Jonathan Gill 00:10:14 00:25:38 00:47:44 01:23:36
17 44 Male Vet Hillingdon Triathletes 134 Jacob Gloor 00:10:02 00:30:06 00:43:40 01:23:48
18 48 Male Vet Thame Runners 133 Mark Emmett 00:09:40 00:28:07 00:46:44 01:24:31
19 68 Male SuperVet High Wycombe Triathlon Club 132 Phil Crouch 00:12:18 00:29:35 00:42:39 01:24:32
20 11 Male Senior Hillingdon Triathletes 131 Phil Ellis 00:10:27 00:30:08 00:44:06 01:24:41
21 24 Male Senior   130 Ben Skelton 00:11:50 00:27:00 00:46:02 01:24:52
22 2 Male Senior D3 Triathlon 129 Matthew Savory 00:12:22 00:27:14 00:45:23 01:24:59
23 34 Male Senior   128 Gary Howe 00:10:35 00:30:33 00:44:33 01:25:41
24 37   Relay Hillingdon Triathletes   Rachel Wardle / Brian Leach / John Myall 00:10:20 00:25:48 00:49:39 01:25:47
25 5 Male Senior Hillingdon Triathletes 127 Marcus Vallance 00:10:25 00:27:55 00:47:32 01:25:52
26 75 Male SuperVet   126 Neil Richards 00:10:33 00:30:01 00:45:31 01:26:05
27 72 Male SuperVet Hillingdon Triathletes 125 Richard Nash 00:12:12 00:27:22 00:46:40 01:26:14
28 33 Male Senior   124 Tim Charles 00:12:44 00:28:52 00:45:35 01:27:11
29 81 Female Senior D3 Triathlon 123 Gaby Lai 00:09:46 00:29:26 00:48:25 01:27:37
30 83 Female Senior Hillingdon Triathletes 122 Ella Fisher 00:09:32 00:28:06 00:50:57 01:28:35
31 20 Male Senior   121 Paul Gassor 00:12:14 00:28:28 00:47:53 01:28:35
32 18 Male Senior   120 Sam Grant 00:12:53 00:28:37 00:47:46 01:29:16
33 85 Female Senior Hillingdon Triathletes 119 Vanessa Taylor 00:10:44 00:28:12 00:50:49 01:29:45
34 4 Male Senior Hillingdon Triathletes 118 Andrew Traube 00:11:19 00:30:20 00:48:42 01:30:21
35 13 Male Senior Hillingdon Triathletes 117 John Laird 00:11:58 00:28:30 00:50:24 01:30:52
36 74 Male SuperVet Jetstream Tri Club 116 Ian Kitchen 00:11:28 00:30:22 00:49:22 01:31:12
37 106 Female SuperVet Berkshire Tri Squad 115 Julia Hodkinson 00:12:06 00:30:27 00:49:13 01:31:46
38 55 Male Vet   114 Chris Collins 00:13:00 00:30:54 00:47:59 01:31:53
39 97 Female Vet D3 Triathlon 113 Sarah Percival 00:12:30 00:31:16 00:48:20 01:32:06
40 43 Male Vet Hillingdon Triathletes 112 Martin Bowd 00:15:02 00:29:42 00:47:29 01:32:13
41 71 Male SuperVet Hillingdon Triathletes 111 Ian Leslie 00:13:21 00:29:41 00:49:23 01:32:25
42 107 Female SuperVet D3 Triathlon 110 Martine Lai 00:13:02 00:32:46 00:49:53 01:35:41
43 99 Female Vet   109 Alison Bowen 00:12:57 00:31:20 00:51:41 01:35:58
44 92 Female Senior Hillingdon Triathletes 108 Briony Hill 00:13:16 00:31:05 00:51:46 01:36:07
45 73 Male SuperVet Jetstream Tri Club 107 Andrew Coates 00:14:15 00:31:26 00:52:37 01:38:18
46 86 Female Senior Tri London 106 Loma Kim Shaw 00:10:23 00:33:17 00:52:44 01:36:24
47 76 Male SuperVet Hillingdon Triathletes 105 Ned Wilkinson 00:11:32 00:31:56 00:53:55 01:37:23
48 108 Female SuperVet Hillingdon Triathletes 104 Christine Meek 00:11:44 00:29:58 00:55:41 01:37:23
49 45 Male Vet Hillingdon Triathletes 103 Steve Hart 00:14:01 00:32:17 00:51:46 01:38:04
50 49 Male Vet Watford Joggers 102 Nick Slade 00:12:00 00:31:57 00:54:37 01:38:34
51 46 Male Vet Jetstream Tri Club 101 Peter Mc Dermott 00:14:56 00:34:35 00:50:09 01:39:40
52 82 Female Senior East London Triathletes 100 Kerryn Scrivin 00:12:09 00:33:29 00:54:05 01:39:43
53 84 Female Senior Hillingdon Triathletes 99 Gemma Riddell 00:11:40 00:33:08 00:56:21 01:41:09
54 89 Female Senior   98 Libby Boyden 00:13:49 00:34:50 00:52:47 01:41:26
55 26 Male Senior   97 Adam Howard 00:12:22 00:32:06 00:59:22 01:43:50
56 22 Male Senior   96 Roland Whyte 00:14:59 00:36:46 00:53:46 01:45:31
57 60 Male Senior Walden Triathletes 95 Steve Johnston 00:15:59 00:35:59 00:53:34 01:45:32
58 21 Male Senior   94 Matthew Murphy 00:08:55 00:44:47 00:52:37 01:46:19
59 52 Male Vet   93 Richard Shooter 00:12:22 00:34:47 01:00:02 01:47:11
60 66 Male Vet   92 Keith Rogers 00:12:20 00:37:14 01:00:44 01:50:18
61 87 Female Senior   91 Mandy Copas 00:17:48 00:39:37 00:56:23 01:53:48
62 90 Female Senior   90 Rachel Cooper 00:16:21 00:41:04 00:56:26 01:53:51
63 41 Male Vet Hillingdon Triathletes 89 David Ramsay 00:19:30 00:45:12 01:07:47 02:12:29
DNF 23 Male Senior     Mark Woolf 00:14:23 00:27:54    
DNF 1 Male Senior D3 Triathlon   Adam Percival 00:10:10 00:26:40    
DNF 67 Male SuperVet D3 Triathlon   Gary Macdougall 00:13:40 00:36:08    
DNF 8 Male Senior Hillingdon Triathletes   Nicholas Wilson 00:11:53      

 

Sunday 24th - Hillingdon Duathlon Series - RACE 1: 6km run / 25km bike (Excel Results)

Position No. Gender Cat Club Series Points Name Run Bike Total
1 116 Male Senior Team Bike & Run / Avia 30 Jez Cox 00:22:16 00:39:12 1:01:28
2 125 Male Vet Addiscombe CC 29 Carl Ferri 00:22:18 00:40:37 1:02:55
3 126 Male Vet Hillingdon Triathletes 28 Jerry Fahy 00:24:31 00:43:43 1:08:14
4 127 Male Vet Hillingdon Triathletes 27 Dave Newman 00:27:03 00:44:08 1:11:11
5 119 Male Senior   26 Duncan Cooper 00:29:55 00:44:59 1:14:54
6 134 Female Senior   25 Elizabet Stojanoska 00:28:19 00:54:40 1:22:59
7 131 Female Senior   24 Nicola Braybrook 00:31:24 01:00:31 1:31:55
8 117 Male Senior Tri London 23 Michael Goemans 00:35:34 00:58:33 1:34:07
9 118 Male Senior   22 Colin O'Connor 00:35:07 01:00:14 1:35:21
10 300 Male Senior   21 Greg Pierre 00:35:36 01:21:00 1:56:36
11 139 Female Vet   20 Julie-Anne Thorn 00:39:52 01:22:04 2:01:56
12 133 Female Senior   19 Liz O'Connor 00:36:37 01:27:53 2:04:30

 

Thursday 21st - Club Time Trial 3 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course (Season Summary - Excel)

Chris Starling 00:22:19 Guest
Roger Fowkes 00:22:26 Hillingdon Triathletes
Mark Edwards 00:22:33 Hillingdon Triathletes
Dave Knight 00:23:21 Hillingdon Triathletes
Simon Claridge 00:23:36 Hillingdon Triathletes
Scott Holmes 00:24:16 Guest
Martin Ancketill 00:24:26 Hillingdon Triathletes
Andy Simmonds 00:24:29 Guest
Dave Newman 00:24:33 Hillingdon Triathletes
Jacob Gloor 00:24:37 Hillingdon Triathletes
Allan Huish/M Barker (2-Up) 00:24:37 Guest
Graham Pettitt 00:24:41 Hillingdon CC
Geoff Collins 00:24:50 Hillingdon Triathletes
David Micklewright 00:25:13 Hillingdon Triathletes
Andy Fowkes 00:25:21 Guest
Sky Draper 00:25:49 Hillingdon Triathletes
Dave Wardle 00:25:49 Hillingdon Triathletes
Steve Gardner 00:25:51 Hillingdon Triathletes
Paul Cassingham 00:26:07 Hillingdon Triathletes
Andrew Cowburn 00:26:14 Guest
Will Stemman 00:26:15 Guest
Dave Towers 00:26:57 Hillingdon Triathletes
Andrew Traube 00:27:27 Hillingdon Triathletes
Ben Hall 00:27:55 Guest
Gillian McAlister 00:28:03 Hillingdon Triathletes
Andy Lane 00:28:19 Guest
Vanessa Taylor 00:28:33 Hillingdon Triathletes
Steve Hart 00:29:03 Hillingdon Triathletes
Bill Gladwin 00:30:34 Hillingdon CC
Gemma Riddell 00:32:21 Hillingdon Triathletes
David Ramsay 00:33:30 Hillingdon Triathletes
Sue Palmer 00:33:52 Hillingdon Triathletes

 

Monday 18th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 3 (Minet Park) - 1m / 10m draft-legal / 2m (Excel Results)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 27 M Roger Fowkes 05:10 22:34 11:29 39:13
2 109 MV Carl Ferri 05:15 23:51 10:44 39:50
3 33 M Mark Edwards 05:04 23:54 11:18 40:16
4 21 M Dave Knight 05:07 23:55 12:12 41:14
5 113 MV Jerry Fahy 05:33 25:02 11:27 42:02
6 101 MSV Simon Claridge 05:39 24:57 11:35 42:11
7 47 Relay Brian Leach/Dave Wardle 05:46 24:48 11:54 42:28
8 20 M Harry James 05:19 25:18 12:37 43:14
9 23 M Tom Watson 06:03 25:21 12:08 43:32
10 8 MV Dave Micklewright 05:57 25:08 12:43 43:48
11 26 M Tony Fowkes 05:36 25:02 13:36 44:14
12 119 M Tom Bennett 05:32 26:15 12:53 44:40
13 114 MV Mark Glaister 06:12 27:30 11:46 45:28
14 22 M Louis Jordan 05:29 27:21 13:02 45:52
15 107 MV Andrew Fox 05:54 27:32 12:29 45:55
16 102 MSV Richard Nash 05:52 27:37 13:16 46:45
17 118 M John Laird 06:30 28:23 12:45 47:38
18 103 MSV John Myall 06:21 29:25 12:56 48:42
19 42 F Vanessa Taylor 06:16 30:17 12:47 49:20
20 106 MV Peter McDermott 06:46 28:18 14:49 49:53
21 112 MV Mike Stevens 06:54 29:38 13:33 50:05
22 104 M John Taylor 06:50 28:07 15:20 50:17
23 110 MV Max Page 07:09 29:15 15:35 51:59
24 111 MV Pete Dodwell 07:17 29:26 15:16 51:59
25 46 F Nicola Braybrook 07:14 31:28 14:52 53:34
26 40 F Gemma Riddell 07:22 32:23 14:37 54:22
Bike Only 51 MV Chris Pinnell   24:51    
Bike Only 45 MSV Steve Gardner   25:22    
Bike Only 31 M David Beckenham   27:02    
Bike Only 53 M Shemek   27:10    
Bike Only 52 M David James   27:19    

 

Sunday 17th - Eton Super Sprint (400m / 20k / 5k)

Pos Cat Pos Name Bib# Gender Cat swim bike run total
25 6 Gould, Ian 953 Male 40-44 00:08:34 00:35:47 00:20:08 01:04:29
36 10 Sharp, Andrew 362 Male 30-34 00:06:26 00:37:57 00:20:59 01:05:22
84 13 Phil Ellis 795 Male   00:06:55 00:38:39 00:22:40 01:08:14
85 1 Birch, Ian 1146 Male 55-59 00:07:06 00:40:52 00:20:17 01:08:15
265 1 Coates, Michael 1158 Male 60-64 00:07:12 00:43:43 00:24:20 01:15:15
340 2 Meek, Christine 1258 Female 50-54 00:07:16 00:46:43 00:23:09 01:17:08
688 5 Birch, Annie 1263 Female 50-54 00:12:14 00:47:28 00:27:30 01:27:12
712 24 Mansfield, Amanda 1194 Female 40-44 00:08:35 00:49:10 00:30:24 01:28:09

 

Saturday 16th - Eton Super Sprint (400m / 20k / 5k)

Pos Cat Pos Name Bib# Gender Cat swim t1 bike t2 run total
128 35 Green, Richard 782 Male 35-39 00:07:02 00:02:01 00:37:42 00:01:23 00:23:56 01:12:07
9th lady 3 Taylor, Vanessa 412 Female 35-39 00:06:39 00:02:18 00:41:27 00:01:04 00:21:12 01:12:43
244 77 Traube, Andrew 1335 Male 30-34 00:07:05 00:02:27 00:41:45 00:01:15 00:22:51 01:15:26
303 11 Gardner, Paul 914 Male 50-54 00:08:05 00:02:02 00:39:10 00:01:22 00:26:28 01:17:10
418 29 Hart, Steve 880 Male 45-49 00:08:33 00:02:13 00:43:06 00:01:23 00:25:09 01:20:25

 

Tuesday 12th - Club Time Trial 2 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course (Season Summary - Excel)

Mark Edwards 00:23:38 Hillingdon Triathletes
Dave Knight 00:23:44 Hillingdon Triathletes
Tom Korff 00:23:50 Hillingdon Triathletes
Ian Gould 00:24:08 Hillingdon Triathletes
Robert Engers 00:24:21 Arctic Shorter Rochford
Mike Diggins 00:24:26 Hillingdon Triathletes
Simon Claridge 00:24:33 Hillingdon Triathletes
Jacob Gloor 00:24:48 Hillingdon Triathletes
Craig Dalkin 00:24:54 Hillingdon Triathletes
Graham Pettitt 00:25:04 Hillingdon CC
Martin Ancketill 00:25:27 Hillingdon Triathletes
Geoff Collins 00:25:29 Hillingdon Triathletes
Dave James 00:25:29 Guest
Dave Newman 00:25:39 Hillingdon Triathletes
Dave Micklewright 00:25:47 Hillingdon Triathletes
Phil Ellis 00:25:54 Hillingdon Triathletes
Dave Wardle 00:26:26 Hillingdon Triathletes
Neil Edwards 00:26:34 Guest
Colette O'Neill (W) 00:26:50 Hillingdon Triathletes
Andy Sharp 00:26:52 Hillingdon Triathletes
Steve Gardner 00:26:56 Hillingdon Triathletes
Martin Bowd 00:27:04 Hillingdon Triathletes
Andy Halliday 00:27:26 Hillingdon Triathletes
Tim Chapman 00:28:14 Guest
Andy Miles 00:28:22 Hillingdon Triathletes
Tom Barrett 00:28:37 Guest
Louis Jordan 00:28:50 Hillingdon Triathletes
Briony Hill (W) 00:29:28 Hillingdon Triathletes
Ned Wilkinson 00:29:45 Hillingdon Triathletes
John Myall 00:29:52 Hillingdon Triathletes
John Laird 00:29:54 Hillingdon Triathletes
Vanessa Taylor (W) 00:30:42 Hillingdon Triathletes
Gemma Riddell 00:33:10 Hillingdon Triathletes
David Ramsay 00:35:59 Hillingdon Triathletes

 

Sunday 10th - Grendon Sprint Triathlon (750m / 20km / 5km)

Overall Pos AG Pos   Swim Time Swim AG Pos Bike Time Bike AG Pos Run Time Run AG Pos Overall
152nd 10th Dave Wardle 00:13:59 11th 00:43:02 10th 00:21:24 18th 01:18:25

 

Sunday 10th - Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3km)

Pos Bib Name Gender Category Swim T1 Bike T2 Run Overall
Winner 238  CLARK SCHOFIELD  Male  30-34  00:05:54  00:00:24  00:28:20  00:00:19  00:11:52  00:46:52
6 155  IAN GOULD  Male  40-44  00:09:17  00:00:34  00:29:36  00:00:27  00:12:44  00:52:41
Winner 175  COLETTE O'NEILL  Female  40-44  00:07:11  00:00:25  00:32:46  00:00:29  00:13:34  00:54:27
12 233  DAVID MICKLEWRIGHT  Male  40-44  00:08:16  00:00:58  00:31:20  00:00:34  00:13:27  00:54:38
13 232  JACOB GLOOR  Male  45-49  00:06:44  00:01:13  00:31:06  00:00:44  00:14:52  00:54:42
27 171  ED DARNELL  Male  40-44  00:08:32  00:01:03  00:32:13  00:00:52  00:13:57  00:56:40
29 215  NICHOLAS WILSON  Male  35-39  00:07:47  00:00:47  00:34:31  00:00:32  00:13:30  00:57:11
31 177  ANDREW TRAUBE  Male  30-34  00:07:33  00:00:59  00:33:40  00:00:49  00:14:34  00:57:38
49 188  PAUL GARDNER  Male  50-54  00:08:20  00:00:35  00:34:04  00:00:43  00:17:02  01:00:46
13th lady 220  GEMMA RIDDELL  Female  25-29  00:07:11  00:01:11  00:37:58  00:00:48  00:15:43  01:02:53
14th lady 237  CHRISTINE MEEK  Female  50-54  00:08:00  00:01:25  00:38:23  00:00:44  00:14:47  01:03:22
16th lady 221  LESLEY BURCHETT  Female  45-49  00:06:56  00:01:26  00:39:06  00:00:42  00:15:16  01:03:29
89 146  DAVID ZERNY  Male  40-44  00:08:01  00:03:29  00:38:19  00:01:15  00:14:29  01:05:36
33rd lady 60  CLARE MACMILLAN  Female  30-34  00:08:21  00:00:51  00:35:47  00:00:53  00:24:54  01:10:49
39th lady 91  DIANE ALDER  Female  45-49  00:13:16  00:02:30  00:39:52  00:00:31  00:15:39  01:11:50

 

Saturday 9th - Bushy Park TT (5km)

Christine Meek    22:01

 

Monday 4th - Thames Turbo Sprint Triathlon 2

Race Num Name Gender Cat Swim Swim Pos Cat Rank Bike Bike Pos Cat Rank Run Rank Cat Rank Total Rank Cat Rank
383 Dave Wardle M M50-59 00:09:30 93 2 00:36:05 25 1 00:24:38 174 5 01:10:13 60 2
51 Ed Darnell M M40-49 00:11:11 228 48 00:39:05 93 34 00:23:40 117 28 01:13:56 116 33
50 John Laird M M30-39 00:10:51 199 64 00:41:56 194 65 00:22:54 90 34 01:15:41 151 52
393 Nicholas Wilson M M30-39 00:09:44 114 39 00:41:22 174 57 00:24:54 189 66 01:16:10 160 56
465 Paul Gardner M M50-59 00:10:32 183 5 00:41:05 159 6 00:28:57 323 13 01:20:34 237 8

 

Sunday 3rd - Bank Holiday Men's Duathlon (Minet Park): 2 miles / 10 miles / 1 mile (Excel Results)

Any queries or corrections - please email me

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run Bike 2nd Run Total
1 46 Male Open Jez Cox Team Bike & Run 10:16 22:51 05:17 38:24
2 58 Male Vet Charles Hammon Optima Racing Team 10:10 23:08 05:07 38:25
3 38 Male Open Bradley Thomas Hales Optima Racing Team 10:12 23:47 05:19 39:18
4 53 Male Open Clark Schofield Hillingdon Triathletes 10:25 23:32 05:33 39:30
5 36 Male Open Mark Edwards Hillingdon Triathletes 10:33 23:37 05:31 39:41
6 37 Male Open Roger Fowkes Hillingdon Triathletes 10:49 23:20 05:36 39:45
7 42 Male Open John Sadler Trisportnews.com 10:42 23:27 05:36 39:45
8 57 Male Vet Ian Gould Hillingdon Triathletes 11:01 23:49 05:42 40:32
9 39 Male Open David Knight Hillingdon Triathletes 10:47 24:04 06:00 40:51
10 54 Male Vet Peter Cottington   11:16 24:13 05:40 41:09
11 40 Male Open Adam Percival D3 Triathlon 11:25 25:20 05:17 42:02
12 78 Male SuperVet Simon Claridge Hillingdon Triathletes 11:14 24:58 05:57 42:09
13 45 Male Open David Savory   36:57 05:18 42:15
14 35 Male Open Mark Delahunty Hillingdon Triathletes 10:39 26:07 05:29 42:15
15 47 Male Open David Arnaud   11:23 25:39 05:51 42:53
16 87 Male SuperVet Steve Hyett Hillingdon Triathletes 11:21 25:47 05:46 42:54
17 67 Male Vet Paul Gascoyne   12:08 25:07 05:55 43:10
18 41 Male Open Stuart Reilly Hillingdon Triathletes 12:22 24:50 06:24 43:36
19 62 Male Vet David Micklewright Hillingdon Triathletes 12:17 25:13 06:15 43:45
20 69 Male Vet Jerry Fahy Hillingdon Triathletes 11:30 26:34 06:06 44:10
21 86 Male SuperVet Mike Morris Thames Turbo 12:06 26:14 05:58 44:18
22 84 Male SuperVet Richard Stanhope Thames Turbo 12:40 25:31 06:16 44:27
23 56 Male Vet Jacob Gloor Hillingdon Triathletes 12:57 25:19 06:42 44:58
24 52 Male Open Alex Leslie   11:03 29:06 05:11 45:20
25 85 Male SuperVet Andy Miles Hillingdon Triathletes 11:59 28:01 05:22 45:22
26 71 Male Vet Robert Coxhead   12:46 26:36 06:13 45:35
27 76 Male Vet John McCarthy   11:37 28:25 05:42 45:44
28 61 Male Vet Stewart Kay Hillingdon Triathletes 12:33 27:01 06:10 45:44
29 43 Male Open Marcus Vallance Hillingdon Triathletes 12:10 27:44 06:01 45:55
30 60 Male Vet Paul Hartigan Maidenhead CC 13:13 26:59 06:47 46:59
31 44 Male Open Nick Wilson Hillingdon Triathletes 13:32 27:40 06:30 47:42
32 83 Male SuperVet Julian Meldrum London Frontrunners 11:57 29:58 06:08 48:03
33 82 Male SuperVet Ian Leslie Hillingdon Triathletes 12:51 28:58 06:30 48:19
34 34 Male Open Duncan Cooper   13:54 27:26 07:14 48:34
35 66 Male Vet James Wright   13:08 29:36 06:27 49:11
36 81 Male SuperVet Ian Kitchen Jetstream Tri Club 13:26 30:00 06:31 49:57
37 88 Male SuperVet Ned Wilkinson Hillingdon Triathletes 13:42 30:38 06:28 50:48
38 74 Male Vet Paul Weald   13:25 31:41 06:37 51:43
39 73 Male Vet Darren Beadle Hillingdon Triathletes 15:07 28:53 07:49 51:49
40 59 Male Vet Steve Hart Hillingdon Triathletes 14:06 30:43 07:08 51:57
41 75 Male Vet Peter McDermmatt   13:40 30:54 07:25 51:59
42 63 Male Vet Brett Owen Thames Turbo 14:27 31:15 07:16 52:58
43 70 Male Vet Tom Chant   45:30 08:03 53:33
44 77 Male SuperVet Michael Bayler Ten-point Triathlon 15:58 30:47 07:54 54:39
45 79 Male SuperVet Keith Freegard   14:33 32:56 07:47 55:16
DNF 72 Male Vet Andre James   14:59      

 

Sunday 3rd - Bank Holiday Ladies Only Duathlon (Minet Park): 2 miles / 10 miles / 1 mile (Excel Results)

Any queries or corrections - please email me

Position Race No. Gender Category Name Club 1st Run Bike 2nd Run Total
1 14 Female Vet Marianne Clark Serpentine RC 00:12:30 00:27:32 00:06:28 00:46:30
2 7 Female Open Susan Miles Hillingdon Triathletes 00:12:10 00:28:48 00:05:57 00:46:55
3 19 Female Vet Rachel Stanhope Thames Turbo 00:14:30 00:26:52 00:07:21 00:48:43
4 2 Female Open Becky Hewitt Swim for Tri 00:12:03 00:31:23 00:05:57 00:49:23
5 4 Female Open Gabriella Lai D3 Triathlon 00:13:28 00:29:44 00:06:23 00:49:35
6 17 Female Vet Claudia Manera Ealing Southall & Middlesex AC 00:13:04 00:30:41 00:06:23 00:50:08
7 13 Female Vet Joanne Butler Hillingdon Triathletes 00:14:25 00:28:33 00:07:20 00:50:18
8 18 Female Vet Sarah Percival D3 Triathlon 00:13:42 00:30:06 00:06:38 00:50:26
9 25 Female SuperVet Martine Lai   00:14:59 00:28:59 00:07:17 00:51:15
10 15 Female Vet Helen Hinde   00:13:17 00:31:34 00:06:42 00:51:33
11 24 Female SuperVet Christine Meek Hillingdon Triathletes 00:13:29 00:32:10 00:06:36 00:52:15
12 23 Female SuperVet Alison Depsey   00:17:31 00:29:48 00:08:56 00:56:15
13 29 Female Relay Susanne Scanlan / Vanessa Tillbrook   00:16:57 00:31:47 00:08:12 00:56:56
14 1 Female Open Rachel Cooper   00:16:51 00:32:34 00:08:03 00:57:28
15 6 Female Open Amanda Copas   00:17:08 00:32:44 00:08:25 00:58:17

 

 

Sunday 3rd - Bank Holiday Childrens Duathlons (Minet Park) (Excel Results)

Any queries or corrections - please email me

Tristar Start  (8 & Under)
Tristar 1 (9-10)
Tristar 2 (11-12)
Tristar 3 (13-14)
Youth (15-16)

Tristar Start (8 & Under) - 400m / 1.5km / 200m (approx)

Position Race No. Category M/F Name Club 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 96 Tristar Start Female Ruby Penney Thames Turbo 06:44 01:04 07:48
2 105 Tristar Start Male Zac Potter Hillingdon Slipstreamers 06:45 01:12 07:57
3 94 Tristar Start Female Delilah-Sky Basu Hillingdon Triathletes 06:46 01:23 08:09
4 108 Tristar Start Male Luc Hoolahan Crystal Palace Triathletes 07:10 01:05 08:15
5 106 Tristar Start Male Sam Goodenough Jetstream Tri Club 07:08 01:09 08:17
6 107 Tristar Start Male James Gould   07:11 01:16 08:27
7 97 Tristar Start Female Madelyn Wateridge Thames Turbo 07:30 01:22 08:52
8 95 Tristar Start Female Esme Aston   07:50 01:20 09:10
9 98 Tristar Start Female Sarah Freegard   08:33 01:17 09:50
10 103