Mar 2009 Results
Home Up Jan 2009 Results Feb 2009 Results Mar 2009 Results Apr 2009 Results May 2009 Results June 2009 Results July 2009 Results Aug 2009 Results Sep 2009 Results Oct 2009 Results Nov 2009 Results Dec 2009 Results

 

Sunday 29th Hillingdon Spring Sprint Duathlon 2.5miles / 12 miles / 1 mile
Sunday 29th Hillingdon Spring Sprint Tristar/Youth Duathlons
Thursday 26th Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering
Sunday 22nd Marlow Duathlon (7km / 25km / 7km)
Sunday 22nd WLC 25 mile TT (HCC113 Course)
Saturday 21st Middlesex Masters Cross Country Championship
Saturday 21st Bushy Park Time Trial (5km)
Sunday 15th Finchley 20 (mile)
Sunday 15th WDMC Black Park MTB Races
Saturday 14th Monsterman IV Duathlon
Saturday 14th

Bushy Park Time Trial (5km)

Sunday 8th WLC 10 mile TT (Maidenhead Thicket, H10/2 Course)
Saturday 7th Bushy Park Time Trial (5km)
Saturday 7th Merrell MudMan Duathlon (off-road)
Sunday 1st Berkhampstead Half Marathon

 

Sunday 29th - Hillingdon Spring Sprint Duathlon 2.5miles / 12 miles / 1 mile (Excel Results)

Any queries or errors, please email john.levison@tri247.com

Position No. Name Gender Club Category Run Bike Run Total
1 155 Roger Fowkes Male Hillingdon Triathletes Senior 00:13:20 00:26:50 00:05:40 00:45:50
2 142 Jez Cox Male Bike & Run / Avia Senior 00:13:00 00:27:44 00:05:24 00:46:08
3 168 Nick Clements Male Thames Turbo/Sigma Sport Senior 00:13:05 00:27:45 00:05:21 00:46:11
4 144 Matt Clarkson Male   Senior 00:13:00 00:28:15 00:05:19 00:46:34
5 50 Carl Ferri Male Addiscombe CC Vet 00:13:47 00:27:38 00:05:15 00:46:40
6 200 Noah Knock Male   Senior 00:13:16 00:28:15 00:05:11 00:46:42
7 700 Tom Korff Male Hillingdon Triathletes Senior 00:13:40 00:27:39 00:05:29 00:46:48
8 171 John Sadler Male Trisportnews.com Senior 00:13:51 00:27:20 00:05:51 00:47:02
9 96 David Knight Male Hillingdon Triathletes Senior 00:13:24 00:28:06 00:05:58 00:47:28
10 119 Peter Cottington Male   Vet 00:14:25 00:28:50 00:05:48 00:49:03
11 54 Ian Gould Male Hillingdon Triathletes Vet 00:14:07 00:29:24 00:05:47 00:49:18
12 160 Simon Claridge Male Hillingdon Triathletes SuperVet 00:14:03 00:29:27 00:06:15 00:49:45
13 165 Mark Edwards Male Hillingdon Triathletes Senior 00:13:38 00:30:47 00:05:33 00:49:58
14 188 Steve Hyett Male Hillingdon Triathletes SuperVet 00:14:23 00:29:52 00:05:57 00:50:12
15 53 Simon Griffiths Male The Triathlon Coach.com Vet 00:14:34 00:29:58 00:05:53 00:50:25
16 190 Jerry Fahy Male Hillingdon Triathletes Vet     00:06:17 00:50:40
17 136 Bob Fuller Male   Vet 00:14:18 00:30:45 00:05:56 00:50:59
18 169 Tom Bennett Male Thames Turbo Senior 00:15:01 00:30:19 00:05:45 00:51:05
19 110 Paul Gascoyne Male Ten-point Triathlon Vet 00:15:50 00:28:58 00:06:22 00:51:10
20 699 Mark Delahunty Male Hillingdon Triathletes Senior 00:14:01     00:52:30
21 100 David Micklewright Male Hillingdon Triathletes Vet 00:15:20 00:31:06 00:06:22 00:52:48
22 195 Marcus Vallance Male Hillingdon Triathletes Senior 00:15:18 00:32:12 00:06:01 00:53:31
23 189 Mike Morris Male Thames Turbo SuperVet 00:15:12 00:32:08 00:06:22 00:53:42
24 6 Colette O'Neill Female Hillingdon Triathletes Vet 00:15:25 00:31:58 00:06:32 00:53:55
25 123 Kate Everley Female   Senior 00:15:02 00:33:03 00:05:54 00:53:59
26 133 Louis Jordan Male   Senior 00:14:40 00:33:21 00:05:59 00:54:00
27 191 Kath/Eamonn Fogarty 0 Westerley CC Relay 00:15:32 00:32:36 00:05:55 00:54:03
28 120 Jacob Gloor Male Hillingdon Triathletes Vet 00:17:24 00:30:55 00:06:41 00:55:00
29 124 Mark Glaister Male Thames Turbo Vet 00:15:16 00:33:55 00:05:59 00:55:10
30 11 Marianne Clark Female Serpentine RC Vet 00:16:16 00:32:24 00:06:41 00:55:21
31 183 Ian Leslie Male Hillingdon Triathletes SuperVet 00:15:55 00:33:34 00:06:25 00:55:54
32 108 Isobel Anderson Female Ful-on-Tri Senior 00:16:05 00:33:41 00:06:10 00:55:56
33 181 Ian Kitchen Male Jetstream Tri Club SuperVet 00:16:10 00:33:38 00:06:37 00:56:25
34 97 Duncan Cooper Male   Senior 00:17:27 00:31:51 00:07:12 00:56:30
35 102 Neil Barnes** Male Crystal Palace Triathletes Vet 00:16:39 00:34:00 00:06:23 00:57:02
36 193 Becky Hewitt Female Swim for Tri Senior 00:15:08 00:35:50 00:06:12 00:57:10
37 31 Rose Metalli Female Newbury AC Vet 00:16:42 00:33:43 00:07:02 00:57:27
38 146 Steven McAlister Male Hillingdon Triathletes Vet 00:16:48 00:34:44 00:06:29 00:58:01
39 182 Julian Meldrum Male London Frontrunners SuperVet 00:15:40 00:36:19 00:06:21 00:58:20
40 29 Lorraine Hewett Female SLH Tri Club Vet 00:17:15 00:34:05 00:07:52 00:59:12
41 122 Vanessa Taylor Female Hillingdon Triathletes Senior 00:16:08 00:36:47 00:06:32 00:59:27
42 52 Ian Downey Male TriTalk.co.uk Vet 00:18:46 00:33:37 00:07:28 00:59:51
43 184 Ned Wilkinson Male Hillingdon Triathletes SuperVet 00:18:02 00:35:13 00:06:53 01:00:08
44 101 Simon Myers Male Chiltern Harriers AC Vet 00:17:10 00:37:11 00:06:31 01:00:52
45 163 James Griffiths Male Kings College Triathlon Club Senior 00:15:59 00:37:29 00:07:55 01:01:23
46 128 Steve Hart Male Hillingdon Triathletes Vet 00:18:09 00:35:11 00:08:38 01:01:58
47 145 Michael Stevens Male Chiltern Harriers AC Vet 00:19:39 00:34:44 00:07:45 01:02:08
48 10 Heather Stevens Female Ten-point Triathlon Vet 00:16:45 00:38:45 00:06:40 01:02:10
49 98 Peter Dodwell Male   Vet 00:19:06 00:35:48 00:07:20 01:02:14
50 137 Martin Page Male   Vet 00:18:50 00:35:48 00:07:40 01:02:18
51 107 Gemma Riddell Female Hillingdon Triathletes Senior 00:17:30 00:37:50 00:07:11 01:02:31
52 121 Alex Barnes Female   Senior 00:19:04 00:38:08 00:07:09 01:04:21
53 117 Adam Bloch Male   Senior 00:19:00 00:37:46 00:07:59 01:04:45
54 115 Sylvie Dutertre Female   Senior 00:19:55 00:37:51 00:08:11 01:05:57
55 27 Rachel Cooper Female   Senior 00:21:28 00:38:02 00:08:25 01:07:55
56 105 Maryrose Plunkett Female   Senior 00:19:32 00:40:28 00:08:08 01:08:08
57 104 Amanda Copas Female   Senior 00:21:35 00:38:51 00:08:22 01:08:48
58 180 Michael Bayler Male Ten-point Triathlon SuperVet 00:21:22 00:39:13 00:08:49 01:09:24
59 118 Vanessa Tillbrook Female   Senior 00:20:03 00:41:27 00:08:00 01:09:30
60 12 Helen Privett Female Ten-point Triathlon Vet 00:23:08 00:39:39 00:09:29 01:12:16
61 131 Wendy Jordan Female Ten-point Triathlon Senior 00:19:45 00:46:50 00:08:14 01:14:49
DNF 51 William Slack Male London Dynamo Vet 00:17:02      
DNF 164 Will Smart Male   Senior 00:16:29      
DNF 103 Virginia Woods Female Addiscombe CC Senior 00:15:59      

** Cycled 13 laps in error, rather than 12

 

Sunday 29th - Hillingdon Spring Sprint Tristar/Youth Duathlons (Excel Results)

Results will appear shortly after the event

Tristart 8 & Under: 0.4km / 1.5km / 0.2 km (approx)

Position No. Name Gender Club Category Run Bike Run Total
1 99 Zac Pottin Male   TriStart 00:02:39 00:04:23 00:00:50 00:07:52
2 50 Delilah Basu Female Hillingdon Triathletes TriStart 00:02:45 00:04:31 00:00:55 00:08:11
3 100 Orla Darlin Female   TriStart 00:03:00 00:04:17 00:00:56 00:08:13
4 97 Oliver Slack Male Hillingdon Slipstreamers TriStart 00:02:51 00:04:43 00:00:59 00:08:33
5 86 Esme Aston Female   TriStart 00:02:53 00:05:04 00:00:58 00:08:55
6 ? Dominic Male   TriStart 00:03:21 00:05:54 00:00:59 00:10:14
7 98 Timothy Bochard Male   TriStart 00:03:32 00:05:50 00:01:05 00:10:27
8 92 Luanda Slack Female   TriStart 00:03:36 00:05:58 00:01:04 00:10:38
9 90 Sasha Bochard Female   TriStart 00:03:54 00:06:44 00:01:01 00:11:39

 

Tristar 1 9/10 & Tristar 2 11/12: 0.75km / 4.5km / 1.5 km (approx)

Position No. Name Gender Club Category 1st Run + Bike Run Total
1 110 Rachel Padwick Female Amersham Tristars TriStar1 00:14:12 00:07:30 00:21:42
2 102 Shiva Basu Female Hillingdon Slipstreamers TriStar1 00:14:44 00:07:52 00:22:36
3 101 Sandie Pohlman Female Amersham Tristars TriStar1 00:15:26 00:07:52 00:23:18
DNF 119 Bethany Lewis Female   TriStar1 00:16:21    
                 
1 173 Anthony Anderson Male Thames Turbo TriStar1 00:11:53 00:06:22 00:18:15
2 159 Charles Page Male Chiltern Harriers AC TriStar1 00:12:02 00:06:34 00:18:36
3 137 Reef Boericke Male Optima Junior Racing Team TriStar1 00:13:31 00:06:39 00:20:10
4 136 Joe Aston Male   TriStar1 00:15:21 00:06:37 00:21:58
5 160 Daniel Wilson Male   TriStar1 00:14:52 00:07:26 00:22:18
6 103 Cameron Chisholm Male Thames Turbo TriStar1 00:14:47 00:07:35 00:22:22
7 104 Joe Wilson Male Thames Valley Triathletes (TVT) TriStar1 00:18:25 00:10:34 00:28:59

 

Position No. Name Gender Club Category 1st Run + Bike Run Total
1 29 Alice Hall Female Amersham Tristars TriStar2 00:11:36 00:06:45 00:18:21
2 1 Megan Lewis Female   TriStar2 00:13:42 00:07:36 00:21:18
3 7 Florence Brill Female Thames Turbo TriStar2 00:14:39 00:07:01 00:21:40
4 12 Kate Wilson Female Thames Valley Triathletes (TVT) TriStar2 00:14:25 00:07:43 00:22:08
5 88 Isobel Chant Female Thames Turbo TriStar2 00:14:20 00:07:52 00:22:12
6 2 Isabella Wateridge Female Thames Turbo TriStar2 00:14:50 00:07:24 00:22:14
7 74 Saskia Bell Female Thames Turbo TriStar2 00:14:51 00:10:33 00:25:24
                 
1 146 Philip Burke Male Thames Valley Triathletes (TVT) TriStar2 00:14:12 00:06:40 00:20:52
2 175 Jamie Taylor Male Hillingdon Triathletes TriStar2 00:15:44 00:06:36 00:22:20
3 70 Josh Cassington Male   TriStar2 00:14:38 00:08:36 00:23:14

 

Tristar 3 13/14: 0.75km / 7.5km / 1.5 km (approx)

Position No. Name Gender Club Category 1st Run + Bike Run Total
1 692 Harriet Hollis Female Jetstream Tri Club TriStar3 00:17:40 00:06:29 00:24:09
2 690 Katie Metalli Female Jetstream Tri Club TriStar3 00:18:18 00:06:57 00:25:15
3 691 Eliza Cottington Female Thames Turbo TriStar3 00:19:07 00:06:54 00:26:01
               
1 685 Chris Girgis Male Hillingdon Triathletes TriStar3 00:16:16 00:06:15 00:22:31
2 682 Mason Bayliss Male   TriStar3 00:16:57 00:06:12 00:23:09
3 684 Sam Wilson Male   TriStar3 00:17:40 00:05:41 00:23:21
4 683 Jack Boericke Male Optima Junior Racing Team TriStar3 00:17:14 00:06:22 00:23:36

 

Youth 15/16: 0.75km / 10.5km / 1.5 km (approx)

Position No. Name Gender Club Category 1st Run + Bike Run Total
1 90 Jennie Hewett Female SLH Tri Club Youth 00:25:15 00:06:51 00:32:06
1 158 Ben Hall Male Amersham Tristars Youth 00:21:35 00:06:19 00:27:54

 

Thursday 26th - Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering (Excel Results)

ORIENTEERING  
Position Name Points
1st Brian Leach / John Myall 260
2nd Jacob Gloor 200
3rd Team Birchett 160
4th Steve Hirons 140
5th John Mulliner / Tony Shaw 140
6th Dave Martin / Martin Searle 130
7th Andy Sharpe / Vanessa Taylor / Briony Hill 105
8th John Doyle / John Bignall 100
9th Andy Mansi 80
10th Claire McMillan / Rachel Wardle 70
11th Lee Strain / Phil Ellis / Lee 70
12th Ian Birch / Annie Birch 50
13th Team M Bazzoni 50
14th Pamela Swain / Mike 40
15th Team A Pago -90
DQ Clark Schofield 135
   
TRAIL QUEST  
Position Name Points
1st Richard Nash 430 - 7 minutes
2nd Roger Fowkes 430 - 3 minutes
3rd Paul Miller / Sam Edwards 405
4th Dean Ricketts / Simon North 370
5th Graham Pettit 360
6th Andy Damon / Damon 350
7th Chris Denman / Colin Smith 310
8th Ian / Andy Frith / John Brooks 300
9th Geoff Collins / Tom Watson / Colette O'Neill 280
10th Steve Wooding 275
11th Sam Knight / Andy Chandler 220
12th Team Dave Knight 200
13th Geoff & Tricia Creek 130
Many thanks to Paul Miller of ACTION BIKES, Ruislip who helped to sponsor the event.

 

Sunday 22nd - Marlow Duathlon (7km / 25km / 7km)

Pos Bib Name Cat Gender Run Bike Run Total
33 176 Gould, Ian Vet40+ male 00:34:40 00:44:44 00:34:40 01:54:04
55 190 Bowd, Martin Vet40+ male 00:33:15 00:53:21 00:33:14 01:59:50
61 194 Wilson, Nicholas Open male 00:33:31 00:54:42 00:34:15 02:02:28
95 63 Mcalister, Gillian Vet40+ female 00:36:09 00:57:46 00:33:51 02:07:46
147 146 Hart, Steve Vet40+ male 00:38:15 01:02:41 00:40:59 02:21:55
DNF 91 Davidson, Bruce Vet40+ male 00:34:48 00:00:00 00:00:00 00:00

 

 

Sunday 22nd - WLC 25 mile TT (HCC113 Course)

Full results HERE. Hillingdon Results:

Roger Fowkes 00:58:54
John Franklin 01:01:39
Dave Knight 01:03:07
Dan White 01:03:26
Clark Schofield 01:04:05
Stuart Reilly 01:04:13
Suneil Basu 01:05:13
Robert Engers 01:06:02
Jerry Fahy 01:07:37
Jacob Gloor 01:07:40
Daniel Thompson 01:07:40
Berj Kantjarian 01:10:46
Phil Ellis 01:11:10
Peter Dixon 01:12:05
Andy Halliday 01:13:01
Andy Sharpe 01:13:07
Sky Draper (L) 01:13:36
Paul Gardner 01:13:39
Stuart Kay 01:14:26
Mike Cook 01:14:32
Debbie Manners (L) 01:15:10
Oliver Smallman 01:15:21
Dave Newman 01:17:40
Ian Leslie 01:18:53
Briony Hill (L) 01:21:07
Vanessa Taylor (L) 01:24:31
John Laird 01:30:18
Simon Claridge DNF
Marcus Vallance DNF

 

Saturday 21st - Middlesex Masters Cross Country Champs

Position Number First Name Surname Age Time  
1 29 George Stewart M40 27:24 Middlesex Champion
32 16 Steve Claridge M45 31:35  
40 123 Richard Nash M55 32:27  
50 21 David Newman M45 33:28  
58 122 John Myall M55 33:59  
70 121 John Mulliner M55 37:08  

 

Saturday 21st - Bushy Park Time Trial (5km)

Christine Meek    22:07

 

Sunday 15th - Finchley 20 (mile)

4th            George Stewart        1:56:44
15th lady   Melissa Arkinstall    2:28:50  (Silver Medal, Middlesex Champs)
403rd        Jacob Gloor            3:10:22

 

Sunday 15th - WDMC Black Park MTB Races

Pos Time Category   Laps Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8
3rd 01:24:49 Fun Women Colette O'Neill 4 00:24:18 00:20:07 00:20:11 00:20:13 n/a n/a n/a n/a
DNF 02:02:28 Open Women Jenny Shorrocks 7 00:17:11 00:19:15 00:20:29 00:21:43 00:21:53 00:21:57 DNF n/a
14th 02:01:51 Vets 40+ Martin Bowd 7 00:18:17 00:17:13 00:17:06 00:17:17 00:17:00 00:17:09 00:17:49 n/a
18th 2:13:48 Vets 40+ Geoff Collins 7 0:19:35 0:17:44 0:18:42 0:19:10 0:19:46 0:19:23 0:19:28 n/a
DNF 02:18:14 Open Men Andy Frith 8 00:20:11 00:19:15 00:18:41 00:19:26 00:20:07 00:20:21 00:20 DNF
4th 01:37:56 Grand Vets Richard Nash 6 00:14:05 00:15:55 00:16:25 00:16:50 00:17:00 00:17:41 n/a n/a

 

Saturday 14th - Monsterman IV Duathlon

** OVERALL SERIES WINNER **

Pos Bib Name Gender Run Bike Run Total
8 52 Fowkes, Roger male 00:29:48 01:18:34 00:36:26 02:24:48

 

Saturday 14th - Bushy Park Time Trial (5km)

Stuart Reilly        20:54
Christine Meek    21:55

 

Sunday 8th - WLC 10 mile TT (Maidenhead Thicket, H10/2 Course)

Provisional results below. Please can you check, and let me know if you raced under a different name / or changed number etc. These results will count towards the annual club 10-mile TT prizes, so I want to ensure I credit the right person to the right time! Email me via john.levison@tri247.com if you spot any errors.

Particular congratulations to all who did their first ever TT today, Once the wind drops and the weather improves, you'll see it gets much easier during the year!

No. Name Time Comment
57 Roger Fowkes 00:23:08  
47 Mark Edwards 00:23:45  
16 Dave Knight 00:24:03  
27 John Franklin 00:24:10 (estimated, was missed by timekeeper)
44 Simon Claridge 00:24:31  
56 Tom Korff 00:24:54  
45 Clark Schofield 00:25:03  
17 Dan White 00:25:06  
9 Ian Gould 00:25:37  
26 Suneil Basu 00:26:01  
20 Jerry Fahy 00:26:12  
55 Jacob Gloor 00:26:12  
48 Craig Dalkin 00:26:44  
50 David Micklewright 00:26:44  
41 Dave Wardle 00:26:48  
52 David Priem 00:26:57  
61 Andy Halliday 00:27:22  
51 Philip Ellis 00:27:26  
43 Steve Gardner 00:27:43  
63 Peter Dixon 00:27:43  
8 Martin Bowd 00:27:44  
25 Paul Winter 00:27:49  
39 Ian Birch 00:27:49  
53 Dylan Slaney 00:28:29  
23 Steve Addis 00:28:45  
38 Richard Nash 00:28:47  
13 Oliver Smallman 00:29:07  
10 John Mulliner 00:29:08  
30 Sky Draper (W) 00:29:11  
64 Andy Sharp 00:29:11  
15 ?? 00:29:13 Were you number 15?!
60 Bruce Davidson 00:29:17  
19 Marcus Vallance 00:29:19  
14 Paul Gardner 00:29:31  
58 Stewart Kay 00:29:32  
28 Gillian McAlister (W) 00:30:02  
37 Debbie Manners (W) 00:30:05  
21 Dave Newman 00:30:16  
12 Mike Cook 00:30:21  
18 Ian Leslie 00:30:31  
35 Susan Miles (W) 00:30:46  
11 Jim O'Donovan 00:31:07  
34 Annie Birch (W) 00:31:23  
49 Alistair Motion 00:31:47  
24 Stephen McAlister 00:31:53  
42 Steve Hart 00:32:06  
29 Vanessa Taylor (W) 00:32:37  
36 Jo Lewis (W) 00:32:49  
32 Gemma Riddell (W) 00:34:19  

 

Saturday 7th - Bushy Park Time Trial (5km)

Peter Berry            19:52
Christine Meek        21:56

 

Saturday 7th - Merrell MudMan Duathlon (off-road)

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Run Offroad Bike Offroad Run Offroad Total
6th 190

Colette O'Neill

40-44 2nd female 00:41:44 01:08:26 00:41:44 02:31:54

 

Sunday 1st - Berkhampstead Half Marathon

Pos No. Name Name Gender/Cat Time
139 1257 Melissa Arkinstall F32 01:33:00
145 1295 Andrew Mansi M59 01:33:20
181 613 Ted Hamilton M59 01:36:18
420 1021 John Laird M38 01:46:41
434 1482 Lee Strain m42 01:47:14
526 1413 Jo Lewis F53 01:49:56
1080 985 Emma Bayliss F29 02:16:47