Aug 2009 Results
Home Up Jan 2009 Results Feb 2009 Results Mar 2009 Results Apr 2009 Results May 2009 Results June 2009 Results July 2009 Results Aug 2009 Results Sep 2009 Results Oct 2009 Results Nov 2009 Results Dec 2009 Results

 

Saturday 29th Black Park Time Trial (5km)
Saturday 22nd National Club Relay Championships, Nottingham (500m / 15k / 5k)
Thursday 20th OWS Swim Spectacular (3km)
Sunday 16th National Youth Triathlon Championships (325m / 10km / 3km)
Saturday 15th Black Park Time Trial (5km)
Thursday 13th

Club Time Trial 9 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course

Wednesday 12th Triathlete's World Midweek Series Race 4
Tuesday 11th Bicester Millenium CC 4-Up Team Time Trial (10 miles) H2.5/20 RAF Weston on the Green
Sunday 9th Richmond Park (Cycle) Time Trial - 10.4 miles
Sunday 9th Swanage Classic Triathlon
Saturday 8th Bushy Park Time Trial (5km)
Saturday 8th Black Park Time Trial (5km)
Saturday 8th

Gower Peninsula Triathlon

Sunday 2nd Ironman UK, Bolton: 3.8km / 180km / 42.2km
Sunday 2nd

Mazda London Triathlon: Olympic Tower Bridge Route - Swim: 1500m / Bike: 38.7km / Run: 9.4km

Sunday 2nd

Mazda London Triathlon Olympic Westminster Route - Swim: 1500m / Bike: 38km / Run: 9.4km

Saturday 1st Mazda London Triathlon Youth Event (400m / 10km / 2.5km)
Saturday 1st Black Park parkrun TT (5km)

 

Saturday 29th - Black Park Time Trial (5km)

Jim O'DONOVAN M 00:19:22
Timothy BYRNE M 00:19:56
Vanessa TAYLOR F 00:21:07
Colette O'NEILL F 00:21:17
Amy CLARIDGE F 00:29:14

 

Saturday 22nd - National Club Relay Championships, Nottingham (500m / 15k / 5k)

FULL RESULTS HERE

(If I have the order of any of the teams wrong, or there are any errors in the times / you know the missing times etc, do let me know and I'll correct and update. john.levison@tri247.com)

Strong Like Lion SWIM BIKE RUN  
Dave Wardle  00:07:52 00:25:37 00:26:25  
Richard Nash 00:09:40 00:24:57 00:21:13  
Steve Hyett  00:07:28 00:22:33 ~ 00:19:30  
Simon Claridge  00:08:53 00:22:38 ~ 00:19:30 03:36:22
         
Ordinary  SWIM BIKE RUN  
Oliver Jones 00:07:10 00:23:52 00:20:10  
Nick Wilson  00:09:44 00:23:51 00:21:49  
Holly Grundon  00:09:15 00:27:19 00:24:08  
Vanessa Taylor 00:08:36 00:26:19 00:20:35 03:42:52
         
Fair To Middling  SWIM BIKE RUN  
John Laird  00:09:06 00:26:10 00:22:44  
Michael Coates  00:09:18 00:24:46 00:18:41  
Clare Macmillen 00:10:15 00:28:22 00:29:04  
Mark Edwards  00:07:28 00:21:14 00:18:25 03:45:38
         
Quite Good  SWIM BIKE RUN  
Andrew Sharp  00:08:21 ~ 00:24:28 00:23:02  
Christine Meek  ~ 00:09:30 00:28:29 00:22:23  
Briony Hill ~ 00:11:08 00:25:55 00:23:23  
Roger Fowkes  00:09:19 00:21:01 00:18:43 03:45:42
         
Adequate  SWIM BIKE RUN  
Jacob Gloor  00:07:21 00:23:17 00:24:42  
Colette O'Neill 00:09:01 00:24:08 00:21:31  
Diane Alder  00:13:54 00:29:23 00:25:06  
Chris Pinnell 00:10:00 00:23:47 00:22:33 03:54:47
         
Moderate   SWIM BIKE RUN  
Stuart Reilly  00:07:30 00:23:03 00:23:47  
Fiona Carney  00:09:53 00:28:46 00:25:07  
Tim Jones 00:07:40 00:25:53 00:21:19  
Lesley Burchett 00:08:17 00:28:36 00:25:14 03:55:10
         
Run Of The Mill  SWIM BIKE RUN  
Alistair Motion  00:07:33 00:29:18 ?  
Paul Gardner  00:09:52 00:24:31 00:25:56  
Andrew Traube  00:08:33 00:47:07 (?) 00:23:02  
Basu Suneil 00:08:20 ? 00:22:12 03:58:09
         
Medium  SWIM BIKE RUN  
Dylan Slaney 00:09:09 00:25:38 00:28:15  
Steve Gardner  00:09:39 00:23:16 00:26:30  
Emma Bayliss  00:11:04 00:31:01 00:32:20  
Clark Schofield 00:07:45 00:22:22 00:18:19 04:05:24

 

Thursday 20th - OWS Swim Spectacular (3km)

6th (1st in AG)    Steve Hyett    43:39

 

Sunday 16th - National Youth Triathlon Championships (325m / 10km / 3km)

Pos Bib Name Country Swim Transition Bike Transition Run Total
3rd 3359 Draper, Sky GBR 00:04:32 00:03:20 00:23:31 00:00:34 00:11:03 00:42:59

(Silver in National Champs, as second place finisher was overseas athlete)

 

Saturday 15th - Black Park Time Trial (5km)

John Laird            20:35
Vanessa Taylor    20:37

 

Thursday 13th - Club Time Trial 10 (10 miles). Great Missenden, HCC180 Course (Season Summary - Excel)

Dave Johnson 00:21:58 Guest
Roger Fowkes 00:22:20  
Tom Korff 00:22:57  
Simon Claridge 00:23:07  
Nick Calkin 00:23:22 Guest
Chris Greig 00:23:26 Guest
James Norris 00:23:27 Guest
Dave Knight 00:23:27  
Pete Lawrence 00:23:33 Guest
Dave Newman 00:23:39  
Ian Gould 00:23:55  
Craig Dalkin 00:24:09  
Stuart Reilly 00:24:18  
Andy Fowkes 00:24:22  
Steve Hyett 00:24:36  
Graham Pettitt 00:24:39 Guest
Mark Wakley 00:24:47 Guest
Steve Gardner 00:25:25  
Bob Lambert 00:25:38 Guest
Dave Micklewright 00:26:12  
Andy Sharp 00:26:27  
Sandra Levet/Jean Paul van Wert 00:26:37 Guest
Andy Lane 00:26:43 Guest
Andrew Traube 00:26:57  
Marcus Vallance 00:27:01  
Briony Hill 00:27:58  
Tim Jones 00:28:11  
Ian Chidyey 00:28:14 Guest
Gemma Riddell 00:30:51  

 

Wednesday 12th - Triathlete's World Midweek Series Race 3

Pos Bib Name Cat Gender Swim Open Pos Bike Pos Run Pos Total
Winner 184 Draper, Sky Tristar 3 female 00:10:34 6 00:34:32 29 00:20:40 23 01:05:46

 

Tuesday 11th - Bicester Millenium CC 4-Up Team Time Trial (10 miles) H2.5/20 RAF Weston on the Green

Position

Team

lap1

lap2

lap3

lap4

Finish

19th

Dave Knight, Simon Claridge, Geoff Collins

00:06:05

00:05:48

00:05:56

00:05:52

00:23:41

34th

Steve Gardner, Chris Pinnel, Ian Birch, Richard Nash

00:06:48

00:06:29

00:06:32

00:06:30

00:26:19

 

Sunday 9th - Richmond Park (Cycle) Time Trial - 10.4 miles

3rd    Colette O'Neill    29:45

 

Sunday 9th - Swanage Classic Triathlon

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Bike Run Total
15 364 Bingham, Daniel 30-34 8 male 00:26:53 01:11:19 00:36:22 02:14:34

 

Saturday 8th - Bushy Park Time Trial (5km)

Christine Meek    21:54

 

Saturday 8th - Black Park Time Trial (5km)

Position  Athlete  Sex   Time 
5 Simon CLARIDGE M 19:14
6 Jim O'DONOVAN M 19:29
19 (1st Lady) Briony HILL F 23:16
54 Amy CLARIDGE F 28:14

 

Saturday 8th - Gower Peninsula Triathlon

Overall Cat Pos Bib Name Cat Swim  Pos Cat Pos Bike  Pos Cat Pos Run Pos Cat Pos Finish
11 4 196 Hyett, Steve MV 09:19 2 1  49:23 45 15  21:17 18 6  1:19:58
70 27 6 Beale, Andrew MV 12:38 72 29  53:45 99 39  24:29 84 29  1:30:51

 

Sunday 2nd - Ironman UK, Bolton: 3.8km / 180km / 42.2km

Pos Bib Name Cat AG Pos Gender Swim Pos Transition Bike Pos Transition Run Pos Total
517 949 Ford, Michelle F40-44 2 female 01:20:17 487 00:12:45 06:44:32 555 00:06:08 04:22:13 539 12:45:53

 

Sunday 2nd - Mazda London Triathlon: Olympic Tower Bridge Route - Swim: 1500m / Bike: 38.7km / Run: 9.4km

FEMALE 40-44 WAVE

POS

Name

Swim

T1

Bike

T2

Run

Total

10

Gillian McAlister

27:10

4:50

1:11:39

3:42

45:55

2:33:15

MIXED OLYMPIC GROUP

POS

Name

Swim

T1

Bike

T2

Run

Total

123

Holly Grundon

30:51

4:36

1:18:09

4:18

48:29

2:46:22

151

Paul Gardner

30:45

4:45

1:10:28

5:40

57:26

2:49:02

MALE 35-39 WAVE

POS

Name

Swim

T1

Bike

T2

Run

Total

16

Suneil Basu

27:29

4:02

59:48

3:53

40:22

2:15:32

18

Craig Dalkin 25:32 4:03 1:02:27 3:41 40:17 2:15:58

 

Sunday 2nd - Mazda London Triathlon: Olympic Westminster Route - Swim: 1500m / Bike: 38km / Run: 9.4km

SUB 2:30 WAVE

POS

Name

Swim

T1

Bike

T2

Run

Total

53

David Knight

28:34

2:24

1:01:53

1:49

36:03

2:10:41

54

Oliver Jones

23:52

3:08

1:03:05

2:01

38:45

2:10:49

146

Stuart Reilly

26:35

3:25

1:06:08

2:20

49:27

2:27:54

 

Saturday 1st - Mazda London Triathlon: Youth Event (400m / 10km / 2.5km)

Pos Bib Name Gender Swim Transition Bike Transition Run Total
Winner 923 Sky Draper female 00:05:53 00:03:19 00:18:01 00:01:27 00:09:09 00:37:47

 

Saturday 1st - Black Park parkrun TT (5km)

Pos Name Time Cat
1 Simon CLARIDGE 0:19:06 VM50-54
28 Vanessa TAYLOR 0:24:56 VW35-39
29 Andrew TRAUBE 0:24:59 SM30-34
33 Briony HILL 0:25:34 SW30-34
46 Amy CLARIDGE 0:28:39 SW20-24