Sep 2008 Results
Home Up Jan 2008 Results Feb 2008 Results Mar 2008 Results Apr 2008 Results May 2008 Results June 2008 Results July 2008 Results Aug 2008 Results Sep 2008 Results Oct 2008 Results Nov 2008 Results Dec 2008 Results

 

Sat/Sun 27th/28th

ITU World Duathlon Championships - Rimini, Italy

Saturday 27th FGS! Xtreme Terrain Festival Standard Triathlon
Saturday 27th FGS! Xtreme Terrain Festival Aquathlon
Sunday 21st Brighton Marina Triathlon
Sunday 21st Urban Race Brighton Sprint Triathlon (750m / 20km / 5km)
Saturday 20th Bushy Park TT (5km)
Monday 15th Relay Duathlon: 1 mile run / 5 mile bike / 5 mile bike / 1 mile run (Minet Park)
Sunday 14th Weymouth Classic (Olympic Distance)
Sunday 14th Weymouth 'Jumbled' Triathlon (800m / 6km / 30km)
Sunday 14th 1st Chiltern International Aquathlon
Monday 8th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 8 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (Draft Legal)
Sunday 7th IRONMAN UK: 3.8km / 180km / 42.2km
Sunday 7th Northampton Sprint Triathlon
Sunday 7th Northampton Olympic Triathlon
Saturday 6th Vitruvian
Monday 1st Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 7 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m

 

Saturday 27th/Sunday 28th - ITU World Duathlon Championships - Rimini, Italy

AG Pos Pos Number Name Country Cat Total Time RUN T1 BIKE T2 RUN
9 100 557 White, Dan GBR M45-49 02:08:09 00:40:40 00:00:59 01:06:45 00:00:59 00:18:44
5 62 30 Hopper, Suzanne GBR F25-29 02:27:02 00:44:35 00:01:04 01:18:27 00:01:00 00:21:54
7 64 186 O'Neill, Colette GBR F40-44 02:27:09 00:46:39 00:00:56 01:16:02 00:01:02 00:22:27
23 68 66 Arkinstall, Melissa GBR F30-34 02:27:51 00:44:28 00:01:08 01:19:12 00:01:07 00:21:53
15 90 183 Manners, Deborah GBR F40-44 02:30:10 00:46:52 00:00:59 01:18:08 00:00:59 00:23:11
16 95 180 Ford, Michelle GBR F40-44 02:31:01 00:48:36 00:01:06 01:16:52 00:01:11 00:23:14

 

Saturday 27th - FGS! Xtreme Terrain Festival Standard Triathlon

Pos Name Pos Cat Gender Swim Open Transition Bike Offroad Transition Run Offroad Total
5 Edwards, Mark 5 male 00:24:51 00:01:40 01:05:19 00:00:50 00:46:10 02:18:51
13 Fowkes, Roger 13 male 00:35:49 00:01:14 01:02:41 00:00:43 00:47:02 02:27:30
29 Nash, Richard 27 male 00:32:15 00:02:04 01:10:40 00:00:48 00:50:31 02:36:19

 

Saturday 27th- FGS! Xtreme Terrain Festival Aquathlon

Pos Name Pos Cat Gender Swim Pos Transition Run Pos Total
9 Hyett, Steve 8 male 00:23:39 4 00:00:55 00:46:43 16 01:11:18

 

Sunday 21st - Brighton Marina Triathlon

OVERALL NAME Race No Swim Split Bike Split Run Split Finish Time
50 Wardle Dave 166 00:13:46 01:12:16 00:36:49 02:02:51

 

Sunday 21st - Urban Race Brighton Sprint Triathlon (750m / 20km / 5km)

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Pos Transition Bike Pos Transition Run Pos Total
123 1123 Hart , Steve M45-49 8 male 00:23:34 171 00:02:57 00:40:31 98 00:01:38 00:26:09 117 01:34:46
178 889 Mansfield, Amanda F40-44 8 female 00:18:24 67 00:02:33 00:44:46 169 00:02:28 00:37:46 208 01:45:55

 

Saturday 20th - Bushy Park TT (5km)

Pos Name Time
65th John Levison 0:20:22
70th Melissa Arkinstall 0:20:26
91st Colette O'Neill 0:21:06
100th Andrew Traube 0:21:27
135th Jenny Shorrocks 0:22:21
226th Emma Bayliss 0:24:28

 

Monday 15th - Relay Duathlon: 1 mile run / 5 mile bike / 5 mile bike / 1 mile run (Minet Park)

Thanks to Dave for organising - event was a 'lucky dip' teams, with first person running 1 lap, then tagging for team-mate to cycle 5 laps, tag again, and first runner cycles 5 laps, tag again and then the first cyclist then runs one lap...great training session!

Race No Teams Run 1 Bike 1 Bike 2 Run 2 Total
5 Dylan Slaney / Tom Korff 00:05:52 00:11:28 00:13:05 00:05:32 00:35:57
18 John Levison / Steve Gardner 00:05:28 00:12:29 00:12:21 00:06:09 00:36:27
3 Andrew Traube / Simon Claridge 00:05:40 00:11:47 00:13:48 00:05:49 00:37:04
13 Richard Nash / Colette O'Neill 00:05:35 00:12:27 00:13:24 00:06:19 00:37:45
16 Steve Hyett / Melissa Arkinstall 00:05:48 00:13:18 00:13:03 00:05:54 00:38:03
1 Sally Anne Patch / Jon Horseman 00:06:57 00:12:20 00:15:05 00:05:00 00:39:22
19 Chris Pinnell (solo) 00:05:42 00:27:24 00:06:27 00:39:33
12 Mike Morris / Jo Patch 00:05:40 00:15:27 00:13:00 00:05:38 00:39:45
8 John Laird / Andrew Fox 00:05:57 00:13:16 00:14:41 00:05:54 00:39:48
10 Debbie Manners / Dave Wardle 00:06:08 00:13:30 00:13:41 00:06:51 00:40:10

 

Sunday 14th - Weymouth Classic (Olympic Distance)

Pos No. Name Swim Swim Pos Bike Bike Pos Run Total
9 72 Korff, Thomas 00:30:25 19 01:12:20 11 00:41:03 02:23:48
15 65 Jones, Oliver 00:29:29 10 01:13:12 9 00:44:07 02:26:48
45 95 Reilly, Stuart 00:32:13 30 01:21:39 35 00:48:02 02:41:54
8th Lady (51st) 3 Arkinstall, Melissa 00:37:46 85 01:23:42 71 00:43:04 02:44:32
56 71 Knight, David 00:31:31 24 01:32:09 77 00:43:27 02:47:07

 

Sunday 14th - Weymouth 'Jumbled' Triathlon (800m / 6km / 30km)

Pos No. Name Swim Swim Pos Run Run Pos Bike Bike Pos Total
2 215 Levison, John 00:15:36 8 00:21:40 4 00:52:29 3 01:29:45
1st Lady (6th) 221 O'Neill, Colette 00:16:18 18 00:21:42 5 00:56:11 6 01:34:11
22 214 Laird, John 00:16:10 16 00:23:37 14 01:06:29 30 01:46:16
24 230 Traube, Andrew 00:15:47 11 00:23:29 12 01:09:06 37 1:48:22

 

Sunday 14th - 1st Chiltern International Aquathlon

Pos Name Cat Gender Swim Run Total
2 Hyett, Steve Vet male 00:05:59 00:20:53 00:26:52
2nd lady Fisher, Ella Open female 00:06:12 00:22:47 00:28:59

 

Monday 8th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 8 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (Draft Legal) (Excel Results)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 38 M David Vaughan 00:04:50 00:22:50 00:04:52 00:32:32
2 22 M Jez Cox 00:04:56 00:22:46 00:05:16 00:32:58
3 39 M Laurence Pidcock 00:05:05 00:22:37 00:05:42 00:33:24
4 23 M Roger Fowkes 00:05:09 00:22:33 00:05:42 00:33:24
5 30 M Dave Knight 00:05:03 00:22:57 00:05:50 00:33:50
6 31 M Bradley Hales 00:05:00 00:23:04 00:06:02 00:34:06
7 21 M Carl Ferry 00:05:19 00:23:36 00:05:20 00:34:15
8 120 M Oliver Jones 00:05:22 00:24:02 00:05:34 00:34:58
9 107 V Ian Gould 00:05:12 00:24:10 00:05:36 00:34:58
10 104 V Simon Claridge 00:05:40 00:24:17 00:05:56 00:35:53
11 46 FJ Sky Draper 00:05:28 00:25:14 00:05:40 00:36:22
12 101 SV Mike Morris 00:05:37 00:24:51 00:06:01 00:36:29
13 33 M Andy Fowkes 00:05:44 00:24:28 00:06:31 00:36:43
14 35 M John Levison 00:05:55 00:25:05 00:05:55 00:36:55
15 106 V Steve Hyett 00:05:52 00:25:28 00:06:04 00:37:24
16 42 R Team Fogarty 00:05:23 00:26:34 00:05:38 00:37:35
17 103 SV Richard Nash 00:05:47 00:26:18 00:06:11 00:38:16
18 48 FV Colette O'Neill 00:06:10 00:25:52 00:06:32 00:38:34
19 105 V Andrew Fox 00:06:12 00:26:37 00:06:05 00:38:54
20 40 F Melissa Arkinstall 00:06:05 00:26:49 00:06:12 00:39:06
21 44 FV Bernie O'Donovan 00:06:01 00:27:49 00:06:00 00:39:50
22 27 M Louis Jordan 00:05:56     00:40:02
23 45 F Debbie Manners 00:06:28 00:27:20 00:06:21 00:40:09
24 102 SV Paul Gardner 00:06:52 00:26:23 00:07:24 00:40:39
25 110 M Bharinder Banwait 00:05:53 00:27:14 00:07:49 00:40:56
26 47 F Rosie Ingram 00:06:39 00:27:58 00:06:20 00:40:57
27 109 V Steve Hart 00:06:56 00:29:02 00:07:10 00:43:08
28 118 V Dave Cole 00:06:49 00:29:30 00:07:09 00:43:28
DNF 26 MJ Lewis Hawkins 00:05:50      
BIKE ONLY 19 V Dave Wardle   00:24:51    

 

Sunday 7th - IRONMAN UK: 3.8km / 180km / 42.2km

Pos Bib Name Cat Pos Cat Swim Open Pos Bike Pos Run Pos Total
99 206 Franklin, John M18-24 5 00:59:21 87 05:46:22 77 04:06:20 301 10:58:33
323 1157 Sharp, Andrew M30-34 68 01:08:05 303 06:33:09 440 04:08:29 324 11:59:14
831 791 Frith, Andrew  M40-44 179 01:20:11 822 07:22:56 911 04:38:24 633 13:51:48

 

Sunday 7th - Northampton Sprint

Position No Name Category Swim Pos Bike Pos Run Run Pos Final
18 / 1st in AG 473 Wardle, David 50-54 00:14:19 17 00:47:43 13 00:22:29 58 01:24:31

 

Sunday 7th - Northampton Olympic

Position Bib Name Cat Swim Pos Bike Pos Run Pos Final Time
26 /1st in AG 201 Claridge, Simon 45-49 00:28:02 68 01:08:33 18 00:40:10 38 02:16:45
106 196 Wright, James 40-44 00:30:04 99 01:21:13 130 00:42:35 64 02:33:52

 

Saturday 6th - Vitruvian Middle Distance

NAME CAT TIME OVERALL CAT SWIM CAT POS GEN POS T1 CYCLE CAT POS GEN POS T2 RUN CAT POS GEN POS
MICHELLE FORD F40-44 05:13:03 285 4th 00:36:17 4 38 00:06:09 02:40:23 4 20 00:02:36 01:47:36 5 31
MELISSA ARKINSTALL F30-34 05:16:54 314 6th 00:41:38 22 87 00:03:39 02:47:13 8 27 00:01:53 01:42:28 3 18

 

 

Monday 1st - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 7 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (Excel Results)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 119 M Roger Fowkes 00:05:24 00:24:18 00:05:40 00:35:22
2 21 M Carl Ferri 00:05:35 00:24:34 00:05:14 00:35:23
3 106 V Ian Gould 00:05:22 00:24:38 00:05:29 00:35:29
4 110 V Simon Claridge 00:05:37 00:25:06 00:05:51 00:36:34
5 22 M Jason Maddocks 00:05:14 00:26:14 00:05:33 00:37:01
6 105 V Steve Hyett 00:05:48 00:26:52 00:06:03 00:38:43
7 101 SV Mike Morris 00:06:05 00:26:55 00:05:59 00:38:59
8 38 Relay Team Fogarty 00:05:28 00:27:54 00:05:50 00:39:12
9 20 M Michael Kennedy 00:06:02 00:27:56 00:05:46 00:39:44
10 109 V Martin Bowd 00:06:12 00:27:03 00:06:41 00:39:56
11 40 F Bernie O'Donovan 00:06:08 00:29:21 00:06:01 00:41:30
12 8 V Andrew Fox 00:06:10 00:29:07 00:06:30 00:41:47
13 107 V Jon Train 00:06:40 00:28:02 00:07:30 00:42:12
14 43 Relay Andy Mansi/Dave Wardle 00:08:50 00:27:08 00:07:00 00:42:58
15 42 F Michelle Ford ** 00:06:16 00:30:28 00:06:23 00:43:07
16 118 MJ Alex Leslie 00:05:28 00:32:55 00:05:20 00:43:43
17 23 M Barinder Banwait 00:06:41 00:30:21 00:06:42 00:43:44
18 102 SV Phil Bennett ** 00:07:10 00:29:33 00:08:04 00:44:47
19 46 F Cleona Lane 00:08:35 00:37:03 00:09:02 00:54:40
20 4 V G Lane 00:09:04 00:36:52 00:08:44 00:54:40
** Did 11 laps on bike…