June 2008 Results
Home Up Jan 2008 Results Feb 2008 Results Mar 2008 Results Apr 2008 Results May 2008 Results June 2008 Results July 2008 Results Aug 2008 Results Sep 2008 Results Oct 2008 Results Nov 2008 Results Dec 2008 Results

 

Sunday 29th Hillingdon Triathlon Series - RACE 2: 600m (open water) / 6km run / 25km bike
Sunday 29th Hillingdon Duathlon Series - RACE 2: 6km run / 25km bike
Tuesday 24th Club Time Trial 5 (10 Miles) - Great Missenden HCC180
Thursday 19th Eton Aquathlon Race 2
Monday 16th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 5 (Minet Park) - 2m / 10m / 1m
Sunday 16th Ironman 70.3 UK
Sunday 15th Royal Windsor Triathlon - Olympic
Sunday 15th Royal Windsor Triathlon - Sprint
Thursday 12th Eton College Aquathlon Race 1
Tuesday 10th Club Time Trial 4 (10 Miles) - Great Missenden HCC180
Sunday 9th Weymouth Middle Distance Triathlon
Sunday 9th Weymouth Sprint Triathlon
Saturday 7th ITU World Standard Distance Champs - Vancouver, Canada (1.1km / 40km / 10km)
Friday 6th ITU World Sprint Distance Champs - Vancouver, Canada (1.1km / 21km / 5km)
Monday 2nd Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 4 (Minet Park) - 2m / 10m / 1m
Sunday 1st Ironman 70.3 Switzerland
Sunday 1st Big Cow TriFest - 750m / 20k / 5k

 

Sunday 29th - Hillingdon Triathlon Series - RACE 2: 600m (open water) / 6km run / 25km bike (Excel Results)

Any queries - contact me !

Posn No. Cat Pts Name Swim Run Bike Total
1 61 M 150 Matt Molloy 00:08:21 00:22:54 00:39:57 01:11:12
2 58 M 149 Clark Schofield 00:09:33 00:24:01 00:39:28 01:13:02
3 55 M 148 John Franklin 00:09:39 00:23:50 00:39:33 01:13:02
4 94 M 147 Matt Pateman 00:09:58 00:22:42 00:40:59 01:13:39
5 57 M 146 Mark Edwards 00:09:27 00:25:13 00:39:24 01:14:04
6 93 M 145 Jon Heasman 00:10:08 00:24:27 00:40:09 01:14:44
7 44 V 144 Jon Horseman 00:09:47 00:23:17 00:42:09 01:15:13
8 67 M 143 Tom Korff 00:10:12 00:24:50 00:41:08 01:16:10
9 52 R   Sky Draper / Kevin Draper 00:09:12 00:24:54 00:43:04 01:17:10
10 65 M 142 Dave Knight 00:11:38 00:24:30 00:42:23 01:18:31
11 47 V 141 David Patch 00:11:22 00:24:43 00:42:59 01:19:04
12 19 V 140 Steve Hyett 00:09:20 00:25:35 00:44:40 01:19:35
13 63 M 139 Suneil Basu 00:10:40 00:27:29 00:41:42 01:19:51
14 29 V 138 Mark Kleanthous 00:10:56 00:24:53 00:44:20 01:20:09
15 64 M 137 Dave Chapman 00:10:35 00:23:39 00:46:16 01:20:30
16 20 V 136 Simon Claridge 00:12:23 00:25:39 00:42:34 01:20:36
17 62 M 135 Roger Fowkes 00:13:06 00:26:24 00:42:19 01:21:49
18 92 M 134 Gary Byrne ? ? 00:44:45 01:22:32
19 112 F 133 Jenny Shorrocks 00:08:56 00:26:26 00:47:20 01:22:42
20 7 SV 132 Mike Morris 00:11:35 00:28:52 00:42:33 01:23:00
21 89 M 131 Oliver Jones 00:10:12 00:30:00 00:42:48 01:23:00
22 95 M 130 Andy Sharp 00:11:02 00:28:33 00:43:30 01:23:05
23 27 V 129 Ian Gould 00:15:06 00:25:43 00:42:18 01:23:07
24 23 V 128 Jacob Gloor 00:10:17 00:29:51 00:43:13 01:23:21
25 118 F 127 Michelle O'Dea 00:09:44 00:28:51 00:44:48 01:23:23
26 6 SV 126 Phillip Crouch 00:12:56 00:29:38 00:41:56 01:24:30
27 34 V 125 Richard Jackson 00:13:36 00:27:14 00:43:43 01:24:33
28 68 M 124 Adam Elderfield 00:12:25 00:29:10 00:42:59 01:24:34
29 38 V 123 Phillip Morton 00:10:15 00:31:17 00:43:06 01:24:38
30 115 F 122 Melissa Arkinstall 00:12:40 00:27:16 00:44:49 01:24:45
31 1 SV 121 Richard Nash 00:11:28 00:26:39 00:46:43 01:24:50
32 110 F 120 Heather Golla 00:10:54 00:29:12 00:44:59 01:25:05
33 88 M 119 Stuart Reilly 00:10:41 00:29:52 00:44:37 01:25:10
34 122 FV 118 Michelle Ford 00:11:52 00:29:20 00:44:47 01:25:59
35 4 SV 117 Michael Donovan 00:10:52 00:27:03 00:48:10 01:26:05
36 113 F 116 Suzanne Hopper 00:10:58 00:28:26 00:47:33 01:26:57
37 90 M 115 Matt Walpole 00:10:59 00:29:53 00:46:27 01:27:19
38 5 SV 114 Robert Doyle 00:11:39 00:28:08 00:47:39 01:27:26
39 79 M 113 Craig Verdon 00:10:02 00:30:56 00:46:40 01:27:38
40 71 M 112 Gary Lines 00:12:21 00:31:35 00:45:14 01:29:10
41 124 FV 111 Judith Charman 00:10:46 00:30:36 00:48:24 01:29:46
42 8 SV 110 Ian Kitchen 00:11:37 00:29:41 00:49:22 01:30:40
43 37 V 109 Tony Stredwick 00:14:42 00:29:38 00:46:45 01:31:05
44 76 M 108 Paul Jagger 00:12:59 00:29:13 00:49:15 01:31:27
45 21 V 107 Martin Bowd 00:15:42 00:29:43 00:46:04 01:31:29
46 74 M 106 Kevin Cuddon 00:11:46 00:30:28 00:49:18 01:31:32
47 43 V 105 Jonathan Calvert 00:13:55 00:29:37 00:48:19 01:31:51
48 75 M 104 Tom Chatwyn 00:11:18 00:32:02 00:49:04 01:32:24
49 28 V 103 Chris Collins 00:13:20 00:31:16 00:47:55 01:32:31
50 39 V 102 Mark Mower 00:12:45 00:31:06 00:49:13 01:33:04
51 56 M 101 Nick Wilson 00:12:33 00:34:12 00:47:51 01:34:36
52 51 R   Neil Spence / Jack Spence 00:09:11 00:28:39 00:57:02 01:34:52
53 3 SV 100 Ian Leslie 00:14:19 00:30:25 00:50:16 01:35:00
54 54 M 99 Andrew Taube 00:12:31 00:31:42 00:51:02 01:35:15
55 121 FV 98 Sarah Jackson 00:14:24 00:31:08 00:49:54 01:35:26
56 22 V 97 Gavin Evans 00:13:51 00:27:38 00:54:04 01:35:33
57 82 M 96 Simon Winskill 00:12:47 00:33:35 00:51:15 01:37:37
58 80 M 95 Martin Proctor 00:12:27 00:35:00 00:50:48 01:38:15
59 24 V 94 Andrew Coates 00:14:07 00:31:48 00:52:22 01:38:17
60 70 M 93 Shane Kiernan 00:13:40 00:33:19 00:51:24 01:38:23
61 18 V 92 Giles Walker 00:14:51 00:31:15 00:52:40 01:38:46
62 72 M 91 Will Kirk-Wilson 00:12:52 00:32:24 00:53:41 01:38:57
63 53 M 90 Steven Isherwood 00:13:46 00:32:12 00:53:05 01:39:03
64 36 V 89 Gary McDougall 00:13:12 00:34:46 00:51:33 01:39:31
65 30 V 88 Dave Cole 00:13:15 00:34:25 00:52:17 01:39:57
66 26 V 87 Steve Hart 00:14:44 00:33:04 00:52:34 01:40:22
67 42 V 86 Steven Pratt 00:12:38 00:34:37 00:53:20 01:40:35
68 84 M 85 John Bennett 00:16:39 00:34:55 00:49:32 01:41:06
69 123 FV 84 Sally Ann Patch 00:13:59 00:33:51 00:53:54 01:41:44
70 128 FV 83 Christine Meek 00:12:12 00:30:44 00:58:50 01:41:46
71 87 M 82 Luke Wright 00:14:35 00:35:17 00:54:31 01:44:23
72 85 M 81 Anthony Waller 00:12:50 00:34:54 00:56:57 01:44:41
73 35 V 80 Darren Thomas 00:16:50 00:32:30 00:55:58 01:45:18
74 40 V 79 Nick Slade 00:14:04 00:31:47 00:59:57 01:45:48
75 116 F 78 Anna Hindle 00:14:20 00:31:11 01:01:05 01:46:36
76 86 M 77 Chris Argent 00:17:03 00:35:39 00:57:24 01:50:06
Aquathlon 50 J   Lewis Hawkins 00:11:20 00:27:02    
DNF? 25 V   Hugh Thomas ? 00:49:21    
Swim 300 F   Rachael Wardle 00:11:02      
Swim 301 V   Rob Engers 00:11:16      
Swim/Bike 127 FV   Jo Hymns 00:12:18   00:57:23  

 

Sunday 29th - Hillingdon Duathlon Series - RACE 2: 6km run / 25km bike (Excel Results)

Any queries - contact me !

Posn No. Cat Pts Name Run Bike Total
1 145 M 30 Jason Maddocks 00:22:38 00:42:25 01:05:03
2 147 M 29 Noah Knock 00:22:42 00:42:50 01:05:32
3 130 V 28 Jerry Fahy 00:25:50 00:42:43 01:08:33
4 138 V 27 Mike Diggins 00:26:23 00:42:59 01:09:22
5 146 M 26 Harry James 00:26:08 00:43:19 01:09:27
6 148 M 25 Mark Delahunty 00:24:04 00:46:12 01:10:16
7 133 V 24 David Micklewright 00:27:13 00:44:52 01:12:05
8 142 M 23 Daniel Gooch 00:24:55 00:47:43 01:12:38
9 141 M 22 Duncan Cooper 00:30:44 00:46:23 01:17:07
10 150 FV 21 Samantha Bell 00:28:32 00:49:13 01:17:45
11 139 V 20 Jose Pascal 00:30:20 00:53:26 01:23:46
12 117 F 19 Elizabet Stojavoska 00:28:38 00:55:23 01:24:01
13 91 M 18 Balpret Mander 00:36:09 01:16:15 01:52:24

 

Tuesday 24th - Club Time Trial 5 (10 Miles) - Great Missenden HCC180 (Season Summary - Excel)

Mark Edwards 00:23:39  
Clark Schofield 00:23:54  
Dan White 00:23:54  
Simon Claridge 00:24:06  
Richard Dobby 00:24:23 Guest
Jez Riddle 00:24:24 Guest
Dave Knight 00:24:30  
John Levison 00:24:47  
Allan Simmonds 00:24:54 Guest
Graham Pettit 00:24:58 Guest
Ian Gould 00:25:06  
Jon Leigh 00:25:23  
Geoff Collins 00:25:28  
Jacob Gloor 00:25:36  
Paul Cassingham 00:25:37  
Steve Gardner 00:25:46  
Louise Dobby (W) 00:25:55 Guest
Berj Kantarjian 00:25:56  
Martin Ancketill 00:26:00  
Olivier Garrigue 00:26:09  
Oliver Jones 00:26:09  
Chris Pinnell 00:26:13  
Leon Harris 00:26:22  
Daniel Thompson 00:26:32  
Michelle Ford (W) 00:26:39  
Steve Hyett 00:26:42  
Dave Wardle 00:26:44  
Neil Edwards 00:26:52 Guest
Darren Evans 00:26:59 Guest
Martin Bowd 00:27:06  
Jenny Shorrocks (W) 00:27:08  
Graham Smith 00:27:08 Guest
Ian Birch 00:27:30  
Melissa Arkinstall (W) 00:27:58  
Tim Chapman 00:28:02 Guest
Sky Draper (W) 00:28:17 Guest
Richard Nash 00:28:19  
Kath Fogarty (W) 00:28:42 Guest
Andrew Taube 00:29:25  
Gillian McAllister (W) 00:29:53  
Andrew Colvin 00:30:00  
Steve Hart 00:30:09  
Mick Goodman 00:30:09 Guest
Annie Birch (W) 00:30:19  
Bill Galdwin 00:31:14 Guest
Philip Rogerson 00:33:30 Guest
D Ramsay 00:36:49 Guest

 

Thursday 19th - Eton Aquathlon Race 2 (Results - Excel)

Position Race No. Category Name Swim Swim Pos Run Run Pos Overall
1 116 M Michael Hiscott 00:09:55 2 00:18:53 1 00:28:48
2 120 M Clark Schofield 00:10:12 3 00:20:26 2 00:30:38
3 121 M Mark Edwards 00:10:19 5 00:20:30 3 00:30:49
4 126 M Lance Owide 00:09:22 1 00:21:34 8 00:30:56
5 117 M Tom Korff 00:10:36 6 00:21:15 6 00:31:51
6 110 V Steve Hyett 00:10:14 4 00:21:56 10 00:32:10
7 47 FJ Sky Draper 00:10:36 7 00:21:52 9 00:32:28
8 27 M Dave Knight 00:11:58 12 00:20:41 5 00:32:39
9 23 M Oliver Jones 00:11:10 9 00:21:59 11 00:33:09
10 60 R Katrina / Ian Gould 00:12:42 17 00:20:39 4 00:33:21
11 109 V Simon Claridge 00:12:42 18 00:21:19 7 00:34:01
12 119 M John Levison 00:11:51 11 00:22:14 12 00:34:05
13 115 M Guy Middleton 00:13:08 23 00:22:19 13 00:35:27
14 101 SV Mike Morris 00:13:04 22 00:22:58 14 00:36:02
15 43 FJ Hannah Kitchen 00:10:56 8 00:25:17 22 00:36:13
16 40 FJ Judith Charman 00:12:06 14 00:24:17 20 00:36:23
17 106 V David Goodenough 00:12:58 20 00:23:38 17 00:36:36
18 8 V John Myall 00:12:42 19 00:24:01 18 00:36:43
19 100 SV Ian Kitchin 00:13:00 21 00:24:14 19 00:37:14
20 107 V Jacob Gloor 00:12:08 15 00:25:12 21 00:37:20
21 35 F Melissa Arkinstall 00:14:18 29 00:23:14 15 00:37:32
22 118 M Nick Wilson 00:13:10 24 00:25:36 25 00:38:46
23 113 V John Booker 00:13:30 27 00:25:25 23 00:38:55
24 33 R Rachael Wardle / Emma Bayliss 00:12:18 16 00:27:36 27 00:39:54
25 48 R Team Wilkinson 00:14:39 30 00:25:29 24 00:40:08
26 111 V Martin Bowd 00:17:07 32 00:23:27 16 00:40:34
27 30 F Amy Claridge 00:11:17 10 00:29:57 30 00:41:14
28 44 FJ Anna Bateseon 00:12:04 13 00:29:57 29 00:42:01
29 46 F Kate Grimble 00:13:56 28 00:28:16 28 00:42:12
30 112 V Steve Hart 00:17:06 31 00:25:44 26 00:42:50
22 M Stuart Reilly 00:13:13 25      
42 F Emma Kitchen 00:13:19 26      
               
Shorter Distance - Approx Swim 400m, Run 2.5km
Position Race No. Category Name Swim Swim Pos Run Run Pos Overall
1 52 MJ Jack Spence 00:05:49   00:12:16   00:18:05
2 54 MJ Lewis Hawkins 00:06:24   00:12:06   00:18:30
3 53 FJ Sophie Edwards 00:08:14   00:15:14   00:23:28
4 45 R Team Charman 00:06:12   00:17:29   00:23:41
39 F Elizabet Stojavoska 00:06:19   ?    

 

Monday 16th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 5 (Minet Park) - 2m / 10m / 1m (Excel Results)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 23 M Tom Korff 10:33 23:48 05:31 39:52
2 26 M Jason Maddocks 09:59 24:37 05:23 39:59
3 20 MJ Rob Hill 10:35 24:53 05:37 41:05
4 112 V Simon Claridge 11:23 24:02 05:59 41:24
5 110 V Jon Leigh 11:02 24:24 06:33 41:59
6 21 M Simon Hemmington 11:45 24:32 05:48 42:05
7 27 M Mark Delahunty 10:44 25:52 05:38 42:14
8 105 V Theo Pressner 11:33 24:38 06:12 42:23
9 109 V Jerry Fahy 11:29 24:57 06:21 42:47
10 54 R Andy Mansi/Dave Wardle 12:00 24:57 07:09 44:06
11 101 SV Mike Morris 11:49 26:14 06:09 44:12
12 22 M Nick Wilson 12:23 26:18 06:05 44:46
13 103 SV Michael Donovan 11:48 26:57 06:10 44:55
14 30 F Melissa Arkinstall 12:02 26:45 06:30 45:17
15 106 V David Micklewright 12:39 26:00 06:55 45:34
16 111 V Martin Bowd 12:40 26:44 06:29 45:53
17 102 SV Steve Walsh 13:02 27:27 07:32 48:01
18 119 M Ewan Cameron 12:38 30:09 06:59 49:46
19 107 V Ian Huntingford 13:17 26:42 12:57 52:56
300 V Steve Gardner   25:01    

 

Sunday 15th - Ironman 70.3 UK

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Open Transition Bike Transition Run Total
348 731 Lee, Jonathan 40-44 39 male 00:38:08 00:05:13 03:30:30 00:02:07 02:00:14 06:16:08

 

Sunday 15th - Royal Windsor Triathlon - Olympic

Pos CatPos RaceNo Name Gender CategoryCode Swim S_pos Bike B_pos Run R_pos Total
9 1 1191 Edwards, Mark Male 20-24 00:25:00 21 1:03:30 6 00:40:58 84 02:09:29
33 12 1403 Bingham, Daniel Male 30-34 00:28:43 116 01:08:42 83 00:37:31 7 02:14:57
81 6 960 Hyett, Steve Male 45-49         00:42:58 185 02:19:33
82 28 1401 Knight, David E Male 30-34 00:30:19 218 01:08:04 63 00:41:10 93 02:19:34
138 1 344 Shorrocks, Jenny Female 20-24 00:25:38 32 01:15:11 396 00:43:24 213 02:24:14
171 44 1835 Andy Sharp Male 35-39 00:30:06 198 01:12:16 222 00:44:02 258 02:26:25
193 15 961 Claridge, Simon Male 45-49 00:35:23 731 01:09:56 114 00:42:06 134 02:27:26
246 55 565 Gould, Ian Male 40-44         00:42:26 155 02:29:32
271 63 521 Steel, Douglas Male 40-44 00:33:21 518 01:12:34 237 00:44:15 275 02:30:11
353 6 338 Hopper, Suzanne Female 25-29 00:31:47 339 01:16:54 553 00:43:56 251 02:32:38
384 101 1921 Levison, John Male 35-39 00:33:26 534 01:13:15 270 00:47:10 542 02:33:52
459 3 275 Ford, Michelle Female 40-44 00:35:55 786 01:14:43 360 00:45:24 372 02:36:03
497 115 621 Pinnell, Chris Male 40-44 00:37:22 944 01:13:07 263 00:46:39 484 02:37:09
593 144 1449 Bishop, David Male 35-39 00:32:19 395 01:17:06 569 00:50:26 883 02:39:51
594 1 1016 Coates, Michael Male 60-64 00:35:52 778 01:16:20 494 00:47:39 600 02:39:52
733 16 167 Arkinstall, Melissa Female 30-34 00:42:26 1285 01:15:55 455 00:45:03 341 02:43:25
864 194 651 Darnell, Ed Male 40-44 00:41:23 1233 01:13:57 307 00:51:26 981 02:46:47
1424 166 890 Hart, Steve Male 45-49 00:47:48 1416 01:26:08 1156 00:55:04 1260 03:09:01

 

Sunday 15th - Royal Windsor Triathlon - Sprint

Pos CatPos RaceNo Name M/F Cat BTF Cat Swim S_pos Bike B_pos Run R_pos Total
10 4 2151 Reilly, Stuart Male Senior G 00:19:15 20 00:50:05 7 00:24:42 24 01:34:03
88 24 2351 Gardner, Paul Male Vet I 00:26:00 157 00:52:32 24 00:30:19 180 01:48:52
145 15 2094 Godwin, Claire Female Senior G 00:20:11 34 01:03:44 215 00:30:36 189 01:54:32
147 71 2244 Attias, Danny Male Senior F 00:23:01 91 00:57:51 108 00:33:46 252 01:54:39

 

Thursday 12th - Eton College Aquathlon Race 1 (Results - Excel)

Position Race No. Category Name Swim Swim Pos Run Run Pos Overall
1 118 M Clark Schofield 00:10:16 3 00:19:42 1 00:29:58
2 31 M Mark Edwards 00:10:39 4 00:19:47 2 00:30:26
3 107 V Steve Hyett 00:10:00 2 00:20:48 7 00:30:48
4 46 FJ Sky Draper 00:10:46 5 00:20:13 4 00:30:59
5 44 FJ Lara Nyman 00:09:25 1 00:21:57 12 00:31:22
6 30 M Tom Korff 00:10:49 6 00:21:03 9 00:31:52
7 26 M Dave Knight 00:11:51 14 00:20:09 3 00:32:00
8 300 M Oliver Jones 00:11:01 7 00:21:47 11 00:32:48
9 35 M John Levison 00:11:50 13 00:21:01 8 00:32:51
10 22 MJ Tom Smith 00:11:24 9 00:21:46 10 00:33:10
11 109 V Simon Claridge 00:12:41 19 00:20:33 6 00:33:14
12 38 M Roger Fowkes 00:13:30 21 00:20:28 5 00:33:58
13 23 M Andrew Sharpe 00:12:08 16 00:22:33 14 00:34:41
14 102 SV Michael Donovan 00:12:49 20 00:22:02 13 00:34:51
15 40 F Judith Charman 00:11:59 15 00:23:38 17 00:35:37
16 27 M Nick Wilson 00:12:37 18 00:23:55 18 00:36:32
17 119 V Jacob Gloor 00:11:48 12 00:24:48 19 00:36:36
18 6 V Chris Pinnell 00:13:50 22 00:22:56 15 00:36:46
19 47 F Philippa Le Roux 00:11:40 11 00:25:12 20 00:36:52
20 21 M Alistair Motion 00:11:39 10 00:26:26 22 00:38:05
21 45 FR Rachel Wardle / Emma Bayliss 00:12:16 17 00:26:41 23 00:38:57
22 110 V Gerrard O'Connor 00:13:59 23 00:25:53 21 00:39:52
23 8 V Martin Bowd 00:17:46 25 00:23:07 16 00:40:53
24 43 F Amy Claridge 00:11:11 8 00:31:07 24 00:42:18
42 F Claire MacMillan 00:15:10 24      

 

Tuesday 10th - Club Time Trial 4 (10 Miles) - Great Missenden HCC180 (Season Summary - Excel)

Roger Fowkes 00:23:51  
Simon Claridge 00:24:32  
Colin Smith 00:24:40 West Drayton MTB
Graham Pettitt 00:24:52 Hillingdon CC
Ian Gould 00:25:30  
Chris Pinnell 00:25:42  
Steve Hyett 00:25:47  
Steve Gardner 00:26:08  
Leon Harris 00:26:10  
Geoff Collins 00:26:10  
Dave Wardle 00:26:18  
Olivier Garrigue 00:26:21  
Martin Anketill 00:26:47  
Richard Nash 00:26:54  
Martin Bowd 00:27:23  
Steve Walsh 00:27:32  
Simon Kearnes 00:27:50 Guest
Daniel Thompson 00:27:53  
Sky Draper 00:28:50 Guest
Andrew Pearce 00:29:03 Guest
Andrew Colvin 00:29:53  
Nick Goodman 00:30:30 Guest
Steve Hart 00:30:32  
Bill Galdwin 00:30:33 Hillingdon CC
Emma Bayliss 00:30:59  
Linda Walsh 00:31:08  
Amanda Mansfield 00:34:39  
Fiona Wilstead 00:36:39  
David Ramsey 00:37:27 Guest

 

Sunday 8th June - Weymouth Middle Distance Triathlon

Pos Name Bib Cat Pos Cat Gender Swim Pos Bike Pos Run Pos Total
19 Schofield, Clark 382 30-34 6 male 00:34:55 14 02:21:54 21 01:34:10 38 04:30:59

 

Sunday 8th June - Weymouth Sprint Triathlon

Pos Name Bib Cat Pos Cat Gender Swim Pos Bike Pos Run Pos Total
59 Macmillan, Clare 522 30-34 3 female 00:23:28 58 00:52:01 66 00:28:55 58 01:44:24

 

Saturday 7th - ITU World Standard Distance Champs - Vancouver, Canada (1.1km / 40km / 10km)

Coming soon

 

Friday 6th - ITU World Sprint Distance Champs - Vancouver, Canada (1.1km / 21km / 5km)

Coming soon

 

Monday 2nd - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 4 (Minet Park) - 2m / 10m / 1m (Results - Excel)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 21 M Clark Schofield 10:23 23:43 05:40 39:46
2 38 M Jason Maddocks 10:02 24:34 05:23 39:59
3 26 M Dave Knight 10:38 24:14 05:36 40:28
4 113 V Ian Gould 10:54 24:19 05:33 40:46
5 112 V Simon Claridge 10:59 24:15 06:07 41:21
6 35 M Mark Delahunty 10:31 26:41 05:32 42:44
7 51 SV Andy Mansi/Dave Wardle 11:28 25:36 05:47 42:51
8 104 V Steve Hyett 11:49 25:39 06:12 43:40
9 8 V Chris Pinnell 11:42 26:16 06:45 44:43
10 111 V Gavin Gilfedder 11:45 27:05 06:28 45:18
11 110 V Martin Bowd 12:48 26:08 06:25 45:21
12 106 V Ed Darnell 12:00 26:56 06:39 45:35
13 107 V David Micklewright 13:10 26:13 07:11 46:34
14 23 M John Laird 12:21 28:52 06:22 47:35
15 22 M Andrew Traube 12:22 29:35 07:00 48:57
16 105 V Paul Weald 12:30 29:57 06:59 49:26
17 109 V Steve Hart 13:46 30:01 06:58 50:45
18 27 M Ali Motion 13:18 30:41 07:46 51:45
19 31 M Danny Attias 14:53 29:10 08:11 52:14
20 48 F Emma Bayliss 14:20 29:53 08:02 52:15

 

Sunday 1st - Ironman 70.3 Switzerland

Pos Cat CatPos Name Swim T1 Bike T2 Run Total
21st Lady Pro 17th Fiona Moorehead-Lane 00:31:31 00:01:25 02:41:20 00:01:21 01:35:46 04:51:25
265th Male 35-39 68th Tom Korff 00:31:33 00:02:19 02:36:26 00:01:35 01:46:39 04:58:35

 

Sunday 1st - Big Cow TriFest - 750m / 20k / 5k

Pos   Swim T1 Bike T2 Run Total
1st Lady Michelle O'Dea 00:11:43 00:01:06 00:35:21 00:00:48 00:23:38 01:12:39
39th Dave Wardle 00:11:44 00:01:15 00:34:43 00:01:11 00:24:49 01:13:55
3rd Lady / 40+ Winner Michelle Ford 00:13:02 00:01:11 00:37:04 00:00:46 00:23:08 01:15:14