Aug 2008 Results
Home Up Jan 2008 Results Feb 2008 Results Mar 2008 Results Apr 2008 Results May 2008 Results June 2008 Results July 2008 Results Aug 2008 Results Sep 2008 Results Oct 2008 Results Nov 2008 Results Dec 2008 Results

 

Sunday 31st Rugby Sprint Triathlon
Sunday 31st West London Combine 25 mile TT (HCC113 Course)
Thursday 14th Club Time Trial No. 10 (10 Miles) - Great Missenden HCC180
Tuesday 12th Bicester Millenium CC 4-Up Team Time Trial (10 miles) H2.5/20 RAF Weston on the Green
Sunday 10th London Triathlon
Sunday 10th Cambridge Triathlon
Sunday 10th Worthing Triathlon (changed to Duathlon due to weather) 5km, 43km, 10km
Sunday 10th Swanage Classic Triathlon - 1500m, 40km, 10km
Sunday 10th Swanage Sprint Triathlon - 750m, 20km, 50km
Saturday 2nd Gower Peninsula Triathlon
Saturday 2nd National Club Relay Championships, Nottingham - 4* 500m / 15km / 5km

 

Sunday 31st - Rugby Sprint Triathlon

Pos   Swim T1 Bike Run Total
16th John Levison 00:07:35 00:01:05 00:32:32 00:21:41 01:02:53
2nd lady, 1st vet Colette O'Neill 00:07:31 00:02:22 00:31:36 00:23:06 01:04:35
54th Steve Gardner 00:07:40 00:00:50 00:33:48 00:26:12 01:08:30
77th Andrew Traube 00:07:30 00:01:40 00:37:08 00:24:37 01:10:15
21st lady Emma Bayliss 00:08:58 00:01:10 00:39:00 00:29:00 01:18:08

 

Sunday 31st - West London Combine 25 mile TT (HCC113 Course)

Mark Edwards         57:20
David Knight             59:15
Roger Fowkes         59:24
Simon Claridge         1:00:15
Ian Gould                 1:00:53
Chris Pinnell             1:04:21
Dave Wardle             1:05:55
Michelle Ford (L)     1:06:28
Melissa Arkinstall (L) 1:07:07
Marcus Vallance         1:11:54
Suneil Basu                 DNF

 

Thursday 14th - Club Time Trial No. 10 (10 Miles) - Great Missenden HCC180 (Season Summary - Excel)

Dave Knight 00:23:01  
Simon Claridge 00:23:32  
Geoff Collins 00:23:44  
Mike Diggins 00:23:54  
Ian Gould 00:24:09  
Allan Simmonds 00:24:14 Guest
Oliver Jones 00:24:23  
Adrian Feek 00:25:04 Guest
Jean-Paul Van Weert 00:25:09 Guest
Dan Thompson 00:25:16  
Steve Gardner 00:25:17  
Graham Pettit 00:25:25 Guest
Stewart King 00:25:29 Guest
Melissa Arkinstall 00:25:30  
Paul Cassingham 00:25:46  
Neil Edwards 00:25:48 Guest
Tracy Jaquest 00:25:53 Guest
Dave Wardle 00:26:08  
Paul Gardner 00:26:40  
Sky Draper 00:27:03 Guest
Richard Nash 00:27:22  
Dave Steedman 00:27:35 Guest
Elliot Mocharrefie 00:27:40 Guest
Sandra Holder 00:27:45 Guest
Kath Fogarty 00:28:02 Guest
Emma Bayliss 00:28:28  
Debbie Manners 00:28:35  
Pauline Erodotou 00:28:43 Guest
Andrew Cowburn 00:28:48 Guest
Margaret Wright 00:28:52 Guest
John Francis 00:28:53 Guest
Ray Tyrell 00:29:06 Guest
Bill Gladwin 00:29:41 Guest
Steve Hart 00:30:06  
R Osbourne 00:30:28 Guest
Fiona Wilstead 00:31:46  
David Gasson 00:32:05 Guest
Sue Palmer 00:32:44  
Dave Zerny 00:33:21  
Amanda Mansfield 00:33:51  
Gordon Wright DNF Guest

 

Tuesday 12th - Bicester Millenium CC 4-Up Team Time Trial (10 miles) H2.5/20 RAF Weston on the Green

Position Team lap1 lap2 lap3 lap4 Finish
18th Dave Knight, Simon Claridge, Stuart Reilly, Roger Fowkes 00:06:11 00:06:12 00:05:45 00:05:44 00:23:52
20th John Levison, Ian Gould, Oliver Jones, Geoff Collins 00:06:32 00:06:04 00:06:07 00:05:57 00:24:40
23rd Dave Wardle, Steve Gardner, Ian Birch, Chris Pinnell 00:06:47 00:06:19 00:06:24 00:06:18 00:25:48
28th Colette O'Neill, Jenny Shorrocks, Melissa Arkinstall 00:07:27 00:06:34 00:06:27 00:06:32 00:27:00

 

Sunday 10th - The London Triathlon (Olympic)

Ladies Sub 2:30 Wave

Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total
5 Jenny Shorrocks 00:20:54 00:02:44 01:11:50 00:01:42 00:40:12 02:17:20
11 Michelle Ford 00:27:52 00:02:43 01:09:09 00:01:51 00:42:10 02:23:42
15 Colette O'Neill 00:28:42 00:02:44 01:09:27 00:02:04 00:43:08 02:26:04
26 Melissa Arkinstall 00:32:50 00:03:05 01:15:36 00:02:10 00:41:10 02:34:49

Mens Sub 2:30 Wave

POS Name Swim T1 Bike T2 Run Total
48 David Knight 00:27:09 00:02:09 01:04:46 00:01:33 00:38:09 02:13:44

Male 40-44 Wave

POS Name Swim T1 Bike T2 Run Total
338 Mike Diggins 00:36:28 00:02:54 01:04:48 00:02:00 Lap short  

Open Wave

POS Name Swim T1 Bike T2 Run Total
120 Ian Gould 00:36:56 00:02:58 01:07:33 00:01:48 00:40:44 02:29:57

Male 30-34 Wave

POS Name Swim T1 Bike T2 Run Total
114 Stuart Reilly 00:27:43 00:03:25 01:05:53 00:01:21 00:47:56 02:26:16

 

Sunday 10th - Cambridge Olympic Distance

POS Name Swim Bike Run Total
21 Oliver Jones 00:25:04 01:09:47 00:43:39 02:18:30

 

Sunday 10th - Worthing Triathlon (changed to Duathlon due to weather) 5km, 43km, 10km

POS Name Run 1 T1 Bike T2 Run 2 Total
37 Simon Claridge 00:19:24 00:00:47 01:10:53 00:00:41 00:42:37 02:14:24
158 Nick Wilson 0:21:46 0:01:08 01:24:09 0:00:44 0:48:32 02:36:21

 

Sunday 10th  Swanage Classic Triathlon - 1500m, 40km, 10km
POS Name Swim Bike T2 Run Total
21 Daniel Bingham 00:24:38 01:11:52 00:00:37 00:37:14 02:17:10
201 David Bishop 00:29:57 01:25:32 00:00:49 00:57:06 02:54:33

 

Sunday 10th Swanage Sprint Triathlon - 750m, 20km, 50km

POS Name Run 1 T1 Bike T2 Run 2 Total
54 Emma Bayliss 00:18:04 00:02:07 00:56:38 00:01:15 00:33:26 01:51:32

 

Saturday 2nd - Gower Peninsula Triathlon

Category RaceNo Name Gender Time OverallPos CategPos GenderPos Swim SwimPos T1 Cycle CyclePos T2 Run RunPos
Vet 143 Steve Hyett Male 01:23:04 9 2 9 00:15:21 3 00:00:43 00:47:55 17 00:00:09 00:18:53 23

 

Saturday 2nd - National Club Relay Championships, Nottingham - 4* 500m / 15km / 5km

Team Category Category Pos Team Bib Athletes Swim Bike Run Total
TEAM RODNEY MALE 65 TEAM RODNEY 422 Mark Edwards, Tom Korff, John Levison, Oliver Jones 00:33:25 01:41:09 01:21:05 03:35:41
SWIFT - LIKE CHEETAH MALE O40 13 SWIFT - LIKE CHEETAH 288 Simon Claridge, Mike Diggins, Chris Pinnell, Colin Smith 00:41:14 01:30:49 01:25:12 03:37:16
STEALTH - LIKE PANTHER MIXED 9 STEALTH - LIKE PANTHER 83 Oliver Jones, Dave Knight, Michelle Ford, Stuart Reilly 00:35:26 01:39:47 01:24:00 03:39:14
STRONG - LIKE LION MALE O50 1 STRONG - LIKE LION 297 Dave Wardle, Richard Nash, Steve Gardner, Ian Birch 00:36:11 01:34:57 01:29:31 03:40:41
TEAM EVIL FEMALE 8 TEAM EVIL 81 Suzanne Hopper, Jenny Shorrocks, Colette O'Neill, Melissa Arkinstall 00:34:55 01:44:45 01:24:00 03:43:41
SMOOTH - LIKE SNAKE MALE 86 SMOOTH - LIKE SNAKE 274 Leon Harris, Mike Coates, Steve Walsh, Roger Fowkes 00:40:42 01:36:39 01:26:44 03:44:07
SURGE - LIKE RHINO MALE 103 SURGE - LIKE RHINO 269 Paul Gardner, Melissa Arkinstall, Dylan Slaney, Simon Kearns 00:38:28 01:39:55 01:35:33 03:53:59
SLY - LIKE FOX OPEN - AM 42 SLY - LIKE FOX 85 John Laird, Danny Attias, Emma Bayliss, Andrew Traube 00:41:16 01:55:34 01:39:56 04:16:48
SLIPPERY - LIKE FISH MIXED 79 SLIPPERY - LIKE FISH 84 Nick Wilson, Gillian McAlister, Annie Birch, Alistair Motion 00:43:23 02:01:13 01:39:16 04:23:54