Sep 2007 Results
Home Up Jan 2007 Results Feb 2007 Results Mar 2007 Results Apr 2007 Results May 2007 Results Jun 2007 Results Jul 2007 Results Aug 2007 Results Sep 2007 Results Oct 2007 Results Nov 2007 Results Dec 2007 Results

 

Sunday 30th Bedford Autumn Sprint
Sunday 23rd

Open Water Swim Aquathlon 5 (Liquid Leisure), 750m / 5km

Sunday 23rd Dorney Lake Novice Triathlon
Sunday 23rd Dorney Lake Classic Triathlon
Sunday 16th Bala Standard Distance
Monday 10th Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 7 (Minet Park) - 1.25m / 10m / 1m
Sunday 9th Cotswold Sprint Triathlon
Saturday 8th Great River Swim, Chiswick
Monday 3rd Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 6 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (Draft Legal)
Sunday 2nd ITU World Olympic Distance Champs, Hamburg
Sunday 2nd ITU World Sprint Distance Champs, Hamburg
Sunday 2nd Stockley Park 5 (miles)

 

Sunday 30th - Bedford Autumn Sprint

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Pos Bike Pos Run Pos Total
20 762 David Knight f 1 male 00:07:32 88 00:43:34 7 00:19:31 29 01:10:37
25 789 Ian Birch j 2 male 00:07:13 68 00:45:18 22 00:19:01 22 01:11:32
69 733 Richard Nash k 1 male 00:07:52 108 00:49:00 56 00:22:07 107 01:19:00
70 673 David Wardle j 4 male 00:07:00 50 00:49:31 62 00:22:31 120 01:19:03
93 743 Melissa Arkinstall f 3 female 00:08:32 149 00:52:08 103 00:21:04 67 01:21:44
191 583 Annie Birch j 1 female 00:11:17 246 00:54:47 148 00:25:37 194 01:31:42

 

Sunday 23rd - Open Water Swim Aquathlon 5 (Liquid Leisure), 750m / 5km

Pos Bib Name Gender Swim Open Run Total
26 55B Dave Wardle male 00:12:10 00:23:30 00:35:40

 

Sunday 23rd - Dorney Lake Novice Triathlon

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Open Bike Run Total
4 556 Michelle O'Dea G 1 female 00:12:03 00:41:34 00:22:27 01:16:06
8 523 Ian Gould H 7 male 00:16:01 00:43:45 00:19:45 01:19:32
12 566 Stuart Rielly F 11 male 00:13:38 00:42:56 00:24:03 01:20:38
20 574 Franncisco Villatoro H 17 male 00:17:57 00:43:46 00:22:28 01:24:12
60 558 Lyn Peters I 20 female 00:14:29 00:56:27 00:28:29 01:39:26

 

Sunday 23rd - Dorney Lake Classic Triathlon

Pos Bib Name Cat Pos Cat Gender Swim Open Bike Run Total
9 16 Suneil Basu G 9 male 00:26:54 01:06:40 00:43:58 02:17:34
72 297 Marcus Vallance F 68 male 00:25:47 01:20:16 00:47:11 02:33:15

 

Sunday 16th - Bala Standard Distance

Pos    Name    Cat    Pos/Cat    Swim1.0k    Psn    Bike40km    Psn    Run 10km    Psn    Overall    BTFCat   
164 David Knight MS 106/298 00:24:08 282 01:03:49 116 00:42:16 231 02:10:13 MF
283 Mike Diggins MV 086/202 00:29:18 584 01:04:08 126 00:43:51 305 02:17:17 MH
295 Ted Hamilton MSV 015/061 00:24:45 320 01:09:56 341 00:43:19 277 02:18:00 MK
317 Colette O'Neill FS 033/091 00:24:58 341 01:09:32 319 00:44:37 340 02:19:07 FG
398 Jonathon Lee MV 114/202 00:28:55 566 01:08:03 260 00:46:39 440 02:23:37 MH
423 Suzanne Hopper FS 046/091 00:25:02 346 01:14:20 493 00:45:43 403 02:25:05 FE
450 John Levison MS 214/298 00:26:54 467 01:13:06 452 00:46:25 433 02:26:25 MG
466 Melissa Arkinstall FS 056/091 00:29:56 605 01:11:23 403 00:46:04 419 02:27:23 FF
662 Sarah Catlow FS 078/091 00:29:09 580 01:26:33 704 00:51:32 604 02:47:14 FF

 

Monday 10th - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 7 (Minet Park) - 1.25m / 10m / 1m

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 21 M Jex Cox 00:06:31 00:23:08 00:05:17 00:34:56
2 35 M George Stewart 00:06:42 00:24:02 00:05:20 00:36:04
3 27 M Tom Korff 00:06:52 00:24:00 00:05:29 00:36:21
4 26 M Clark Schofield 00:06:45 00:24:06 00:06:01 00:36:52
5 113 V Simon Claridge 00:07:51 00:24:24 00:05:47 00:38:02
6 106 V Vincent Ellerby 00:07:50 00:24:48 00:05:44 00:38:22
7 110 R Trevor Porter / Steve Gardner 00:07:40 00:25:27 00:05:27 00:38:34
8 101 SV Ian Birch 00:08:12 00:25:07 00:05:49 00:39:08
9 104 SV Mike Morris 00:08:22 00:25:12 00:05:48 00:39:22
10 33 M Mark Delahunty 00:07:30 00:26:37 00:05:45 00:39:52
11 109 V Theo Pressner 00:08:39 00:25:07 00:06:13 00:39:59
12 43 M Adam Elderford 00:08:16 00:25:32 00:06:32 00:40:20
13 45 F Melissa Arkinstall 00:08:27 00:26:36 00:06:03 00:41:06
14 102 SV Richard Nash 00:08:02 00:27:06 00:06:28 00:41:36
15 112 SV Michael Donovan 00:08:29 00:27:43 00:05:52 00:42:04
16 31 M John Taylor 00:09:02 00:25:45 00:07:27 00:42:14
17 48 FJ Sky Draper 00:07:55 00:28:23 00:06:14 00:42:32
18 111 SV Dave Towers 00:09:06 00:26:48 00:07:14 00:43:08
19 105 V Steve Hart 00:09:22 00:30:47 00:07:04 00:47:13
20 46 F Helen Bojarski 00:09:48 00:30:31 00:06:55 00:47:14
21 44 F Sarah Catlow 00:10:04 00:30:54 00:06:58 00:47:56
22 47 F Francis Pressner 00:11:48 00:32:10 00:08:58 00:52:56
22   Ian Craig 00:09:09 00:24:39    

 

Sunday 9th - Cotswold Sprint Triathlon

Pos Bib Name Cat Pos Cat Swim Open Pos Bike Pos Run Pos Total
33 170 Steve Hyett Cat I 2 00:11:42 16 00:33:14 56 00:19:00 49 01:03:57
283 99 Sarah Catlow Cat F 10 00:16:22 215 00:41:44 302 00:24:59 279 01:23:06

 

Saturday 8th - Great River Swim, Chiswick

Pos Bib Name Cat Gender Swim Open
1 3 Steve Hyett 40-50 male 00:14:06
3 19 Clark Schofield Senior male 00:14:35
4 33 Richard Walsh Senior male 00:14:36
6 20 Tom Korff Senior male 00:15:37
9 7 Dave Wardle 50-60 male 00:16:40
11 15 Marcus Vallance Senior male 00:17:27
12 2 Jacob Gloor 40-50 male 00:17:32
16 50 Suzanne Hopper Senior female 00:17:52
19 8 Richard Nash 50-60 male 00:19:02
23 46 Katinka Hanaghan Senior female 00:21:43
26 38 John Taylor Senior male 00:22:35
27 4 Trevor Porter 50-60 male 00:22:50
30 43 Rosie Ingram Senior female 00:24:50

 

Monday 3rd - Hillingdon Summer Club Duathlon Series Race 6 (Minet Park) - 1m / 10m / 1m (Draft Legal)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 35 M David Vaughn 00:04:51 00:23:03 00:04:55 00:32:49
2 120 M George Stewart 00:05:06 00:22:47 00:05:34 00:33:27
3 31 M Laurence Pidock 00:04:55 00:23:05 00:06:00 00:34:00
4 23 M Andrez Bojarski 00:05:18 00:23:32 00:05:21 00:34:11
5 26 M Neil Bardsley 00:05:08 00:23:44 00:05:24 00:34:16
6 33 M David Knight 00:05:12 00:23:33 00:05:40 00:34:25
7 106 V Colin Smith 00:05:22 00:23:22 00:06:08 00:34:52
8 111 V Simon Claridge 00:05:29 00:24:04 00:05:36 00:35:09
9 113 V Vince Ellerby 00:05:32 00:24:16 00:05:41 00:35:29
10 101 SV Ian Birch 00:06:10 00:23:50 00:05:34 00:35:34
11 112 SV Stewart McGowan 00:06:04 00:23:49 00:05:49 00:35:42
12 22 M Simon Hemmington 00:06:12 00:23:42 00:06:04 00:35:58
13 21 M Nick Shahsah 00:05:03 00:25:39 00:05:20 00:36:02
14 117 V Ian Gould 00:05:54 00:24:59 00:05:43 00:36:36
15 116 SV Ted Hamilton 00:05:59 00:24:31 00:06:21 00:36:51
16 114 V Martin Bowd 00:06:21 00:24:08 00:06:30 00:36:59
17 105 C Chris Pinnell 00:05:48 00:24:40 00:06:39 00:37:07
18 104 SV Dave Towers 00:06:26 00:24:01 00:06:53 00:37:20
19 110 V Theo Pressner 00:06:44 00:24:11 00:06:31 00:37:26
20 102 SV Michael Donovan 00:06:08 00:25:41 00:05:53 00:37:42
21 109 V Jacob Gloor 00:06:28 00:24:54 00:06:46 00:38:08
22 27 M John Taylor 00:06:36 00:25:57 00:07:04 00:39:37
23 115 V Dave Pitts 00:06:31 00:26:54 00:06:58 00:40:23
24 45 FV Kath Fogarty 00:07:02 00:26:36 00:06:55 00:40:33
25 46 F Claire Craig 00:05:58 00:28:52 00:06:13 00:41:03
26 48 F Sarah Catlow 00:07:18 00:30:12 00:06:57 00:44:27
27 8 V Steve Wicks 00:06:48 00:31:09 00:06:49 00:44:46
28 44 FV Lynn Peters 00:07:49 00:32:26 00:07:43 00:47:58
29 47 FV Francis Pressner 00:08:37 00:32:17 00:08:14 00:49:08

 

Sunday 2nd - ITU World Olympic Distance Champs, Hamburg

Pos Name Cat Pos Cat Gender Swim Open Transition Bike Transition Run Total
997 Ford, Michelle (GBR) 40-44 28 female 00:29:26 00:04:30 01:11:37 00:02:54 00:45:23 02:33:53
1250 Arkinstall, Melissa (GBR) 30-34 66 female 00:34:29 00:04:50 01:13:33 00:03:27 00:45:37 02:41:57

 

Sunday 2nd - ITU World Sprint Distance Champs, Hamburg

Pos Name Cat Pos Cat Gender Swim Transition Bike Transition Run Total
300 O Dea, Michelle (GBR) 35-39 2 female 00:12:07 00:05:19 00:37:49 00:03:20 00:21:53 01:20:29
534 Gardner, Paul (GBR) 45-49 53 male 00:14:44 00:05:24 00:41:33 00:03:55 00:26:37 01:32:15

 

Sunday 2nd - Stockley Park 5 (miles)

2nd Lady Colette O'Neill 00:34:56
32nd John Levison 00:36:01