Mar 2007 Results
Home Up Jan 2007 Results Feb 2007 Results Mar 2007 Results Apr 2007 Results May 2007 Results Jun 2007 Results Jul 2007 Results Aug 2007 Results Sep 2007 Results Oct 2007 Results Nov 2007 Results Dec 2007 Results

 

Sunday 25th Spring Sprint Duathlon (Minet Park): 2.5m / 12m / 1m
Sunday 25th Spring Sprint Childrens Duathlons (Minet Park)
Sunday 18th Finchley 20 (miles)
Sunday 18th IRONMAN South Africa - 3.8km / 180km / 42.2km
Sunday 18th West London Combine '25' Mile TT
Saturday 10th Clumber Park Duathlon (10km / 40km / 5km)
Thursday 8th Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering
Sunday 4th Tuff-Fitty Tri Club Frosty Aquathlon
Sunday 4th West London Combine '10' Mile TT
Saturday 3rd Mad March Triathlon (250m / 10 mile / 3 mile)

 

Sunday 25th - Spring Sprint Duathlon (Minet Park): 2.5m / 12m / 1m (Excel Results)

Position No Name Category Run Bike Run Total
1 188 Dan Corner M 0:12:53 0:27:46 0:05:15 0:45:54
2 184 Harry Springall M 0:12:35 0:30:45 0:05:00 0:48:20
3 117 Sean Renfer M 0:12:40 0:30:44 0:05:06 0:48:30
4 185 Dave Chapman M 0:13:50 0:29:39 0:05:21 0:48:50
5 183 Dave Simpson V 0:13:02 0:30:30 0:05:41 0:49:13
6 146 Mike Diggins V 0:14:20 0:30:00 0:05:52 0:50:12
7 179 Dan White V 0:13:18 0:32:27 0:05:18 0:51:03
8 192 Simon Claridge V 0:14:18 0:30:54 0:05:53 0:51:05
9 189 Robert Engers V 0:15:13 0:30:06 0:06:09 0:51:28
10 167 Rob Moorehead-Lane M 0:14:40 0:30:51 0:05:59 0:51:30
11 64 Tim Moonen M 0:13:15 0:33:01 0:05:46 0:52:02
12 191 Lance Owide M 0:13:23 0:32:54 0:05:55 0:52:12
13 190 Mike Morris SV 0:15:34 0:30:48 0:06:19 0:52:41
14 196 Jon Train V 0:15:52 0:30:40 0:06:47 0:53:19
15 184 Jonathan Lee V 0:15:50 0:30:39 0:06:50 0:53:19
16 176 Peter Delahunty M 0:13:30 0:34:46 0:05:21 0:53:37
17 119 Fiona Ford F 0:14:30 0:33:02 0:06:13 0:53:45
18 92 Jacob Gloor V 0:16:42 0:25:45 0:11:45 0:54:12
19 170 Chris Pinnell V 0:15:02 0:32:39 0:06:59 0:54:40
20 151 Kirsty Hewitson F 0:15:24 0:33:19 0:06:07 0:54:50
21 174 Darren Roscoe M 0:14:53 0:34:00 0:06:05 0:54:58
22 22 Mark Barrett V 0:15:41 0:32:49 0:06:46 0:55:16
23 198 Marcus Vallance M 0:14:26 0:35:29 0:06:01 0:55:56
24 111 David Leak SV 0:17:37 0:31:43 0:07:06 0:56:26
25 33 Ian Gould V 0:15:38 0:35:13 0:06:10 0:57:01
26 21 Michael Donavan SV 0:15:30 0:35:42 0:05:51 0:57:03
27 175 Frank Villatoro V 0:16:35 0:34:35 0:06:14 0:57:24
28 115 Berj Kantarjian V 0:16:05 0:35:33 0:06:12 0:57:50
29 120 Debbie Manners F 0:51:22 0:06:33 0:57:55
30 73 Joanne Spencer F 0:16:16 0:35:36 0:06:24 0:58:16
31 193 Sally Piesse F 0:16:20 0:35:30 0:06:34 0:58:24
32 199 Claire Beckwith F 0:16:38 0:35:04 0:07:11 0:58:53
33 98 David Goodenough V 0:16:21 0:37:46 0:07:26 1:01:33
34 71 Rose Metalli F 0:17:48 0:36:52 0:07:19 1:01:59
35 194 Anna Sykes-Brown** F 0:16:22 0:39:08 0:06:58 1:02:28
36 130 Paul Gardner V 0:18:56 0:36:25 0:08:00 1:03:21
37 29 Steve Hart V 0:18:08 0:39:25 0:07:26 1:04:59
38 74 Helene Grinstead F 0:20:31 0:47:10 0:08:20 1:16:01

Sunday 25th - Spring Sprint Childrens Duathlons (Minet Park) (Excel Results)

Tristar 9/10 & Tristar 11/12: 0.75km / 4.5km / 1.5 km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 112 Tristar 9/10 F Alice Hall 13:59 06:50 20:49
2 197 Tristar 9/10 F Charlotte Davies 18:29 08:56 27:25
3 192 Tristar 9/10 F Joanna Guildford     DNF
1 174 Tristar 9/10 M Mack Tate 15:25 06:53 22:18
2 197 Tristar 9/10 M Robert Hall 17:26 07:18 24:44
3 178 Tristar 9/10 M Zack Goodenough 18:24 09:00 27:24
1 186 Tristar 11/12 F Sky Draper 11:34 05:48 17:22
2 193 Tristar 11/12 F Emma Rata 12:48 06:40 19:28
3 82 Tristar 11/12 F Katie Metalli 12:34 07:18 19:52
4 153 Tristar 11/12 F Harriet Hollis 13:53 06:51 20:44
1 128 Tristar 11/12 M Lewis Hawkins 12:39 06:15 18:54
2 81 Tristar 11/12 M Matt Peperdene 15:20 06:55 22:15
3 195 Tristar 11/12 M Max Poplawski 17:07 07:54 25:01
4 118 Tristar 11/12 M William Gloor 18:32 08:06 26:38

 

Tristar 13/14: 0.75km / 7.5km / 1.5 km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 143 Tristar 13/14 F Jenny Millican 17:54 06:16 24:10
2 169 Tristar 13/14 F Molly Renfer 18:56 06:29 25:25
3 142 Tristar 13/14 F Freya Tate 19:14 07:37 26:51
4 114 Tristar 13/14 F Maria Villa De Mucha 19:43 07:36 27:19
5 187 Tristar 13/14 F Carolyn Guildford 19:32 08:00 27:32
6 91 Tristar 13/14 F Matilda Bridge 19:37 08:16 27:53
             
1 125 Tristar 13/14 M Sam Capp 17:15 06:38 23:53
2 127 Tristar 13/14 M Chris Atkins 17:55 06:03 23:58
3 126 Tristar 13/14 M William Adams 17:35 06:30 24:05
4 144 Tristar 13/14 M Ben Millican 18:17 05:58 24:15
5 96 Tristar 13/14 M Josh Lawlor 19:20 06:11 25:31
6 121 Tristar 13/14 M Leo Jaggs 19:28 06:36 26:04
7 145 Tristar 13/14 M Jack Boericke 19:24 07:07 26:31
8 94 Tristar 13/14 M Guy Murphy 19:57 07:12 27:09
9 195 Tristar 13/14 M Alex Bowsher 23:11 08:56 32:07
10 154 Tristar 13/14 M Robin Gloor 24:48 08:52 33:40
DNF 99 Tristar 13/14 M Lee Coates     DNF

 

Youth 15/16: 0.75km / 10.5km / 1.5 km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 76 Youth 15/16 F Sara Langmuir 26:23 07:34 33:57
2 95 Youth 15/16 F Olivia Murphy 26:51 07:54 34:45
3 87 Youth 15/16 F Alex Pasint-Magyar 27:18 08:29 35:47
4 183 Youth 15/16 F Chloe Lawrence 28:03 08:04 36:07
DNF 92 Youth 15/16 F Emily Erskine 26:14   DNF
1 181 Youth 15/16 M Deyan Knepsl 21:01 05:46 26:47
2 173 Youth 15/16 M Max Hayhurst 21:15 06:57 28:12
3 93 Youth 15/16 M Matthew Myers 21:54 06:25 28:19
4 196 Youth 15/16 M Max Bridge 22:28 06:31 28:59
5 172 Youth 15/16 M Pedro Villa De Mucha 23:33 06:09 29:42
6 149 Youth 15/16 M Misha Newman 24:39 06:56 31:35
7 171 Youth 15/16 M Peter Hank 27:51 08:43 36:34

 

Sunday 18th - Finchley 20 (miles)

280th    Jacob Gloor     2:53:46

 

Sunday 18th - IRONMAN South Africa - 3.8km / 180km / 42.2km

They all made it - huge congratulations!
Spotted Steve and Clark finishing on the live webcam, both inside 11 Hours, barely 2 minutes apart. Have also seen Tom finish live in around 11:50-ish, looking happy (and quite fresh!). Doh! missed you Yvette - you ran so fast!

Overall Position Age Group Age Group Position Name Swim T1 Bike T2 Run Finish
118th 25-29 13th Steve Wrapson 1:15:08 0:05:50 5:54:30 0:05:35 3:35:10 10:56:13
125th 30-34 28th Clark Schofield 1:12:12 0:02:30 5:57:05 0:02:43 3:43:23 10:57:53
302nd 30-34 66th Tom Korff 1:14:08 0:08:15 6:19:48 0:07:58 3:59:02 11:49:11
57th Lady / 596th 30-34 13th Yvette Velleman 1:25:23 0:11:17 6:54:56 0:07:31 4:04:50 12:43:57

 

Sunday 18th - West London Combine '25' Mile TT, Amersham Road (Season Summary - Excel File)

FULL RESULTS: Excel Format or Word Format

Club Results:

D White

1:08:45

S Basu 1:08:47
S Claridge 1:08:52
C Pinnell 1:09:11
S Hyett 1:10:38
S Reilly 1:12:21
D Lancaster 1:13:00
Bruce Davidson 1:13:15
O Garrigue 1:14:11
J Fawcett 1:14:14
P Ellis 1:14:17
Darren Roscoe 1:16:34
O Smallman 1:17:21
M Bowd 1:18:34
A Colvin 1:20:22

 

Saturday 10th - Clumber Park Duathlon (10km / 40km / 5km)

Place Name Age Group Sex Overal Time 10km t1 40km t2 5km
63rd Pete Summers H M 2:07:04 0:37:21 0:01:08 1:08:27 0:01:01 0:19:07
105th Grant McKinlay G M 2:12:57 0:39:09 0:00:56 1:12:38 0:00:52 0:19:23
113tg David Knight F M 2:14:26 0:40:39 0:01:35 1:09:04 0:01:17 0:21:51
203rd Darren Roscoe F M 2:29:01 0:42:44 0:01:42 1:16:30 0:01:25 0:26:41
217rd Melissa Arkinstall F F 2:33:28 0:47:55 0:01:35 1:17:39 0:01:46 0:24:33

 

Thursday 8th - Hillingdon Triathletes Night Trail Quest / Orienteering (Excel Results)

ORIENTEERING        
Position Category Name Points Penalty Total
1st Team Richard Nash / Simon Claridge 270 0 270
2nd Vet Jacob Gloor 210 45 165
3rd Vet Team Chris & Damian Pinnell 150 0 150
4th Mixed Team Sarah & Dave Catlow 130 0 130
5th Mixed Team Dave Knight / Melissa Arkinstall 120 10 110
6th Team Claremont B Team 130 130 0
7th Team Claremont A Tam 40 65 (25)
8th Team Claremont C Tam 40 75 (35)
         
TRAIL QUEST        
Position Category Name Points Penalty Total
1st Male Paul Miller 430 10 420
2nd Vet Dave Cole 340 0 340
3rd Vet Graham Pettite 320 0 320
4th Vet Martin Bowd 290 5 285
5th Male Les Redding 210 0 210
6th Vet Nick Manthorpe 180 0 180

 

Sunday 4th - Tuff-Fitty Tri Club Frosty Aquathlon (800m / 10km)

46th    Bob Thomas    18:50 / 46:24 - 1:05:14

 

Sunday 4th - West London Combine '10' Mile TT (Season Summary - Excel)

PHOTOGRAPHS

R Moorehead-Lane 25:19
S Claridge 25:30
Clark Schofield 25:34
D Knight 25:53
S Basu 26:27
M Ancketill 26:36
C Pinnell 27:06
J Lee 27:06
P Baxter 27:16
D Wardle 27:24
Fiona Ford (L) 27:25
J Darling 27:52
D Roscoe 28:17
Melissa Arkenstall (L) 28:56
R Nash 29:04
M Bowd 29:15
O Garrigue 29:17
S Gardiner 29:29
S Reilly 29:32
Michelle Ford (L) 29:40
Marcus Vallance 29:48
A Colvin 30:58
John Mulliner 31:05
John Laird 34:04

 

Saturday 3rd - Mad March Triathlon (250m / 10 mile / 3 mile)

Pos Name Time
13th Johann Labuschange 0:58:34