May 2006 Results
Home Up Jan 2006 Results Feb 2006 Results Mar 2006 Results Apr 2006 Results May 2006 Results June 2006 Results July 2006 Results Aug 2006 Results Sept 2006 Results Oct 2006 Results Nov 2006 Results Dec 2006 Results

 

Sunday 28th Hillingdon Triathlon Series Race 1, Harefield (600m swim / 6km run / 25km cycle)
Sunday 28th Hillingdon Duathlon Series Race 1, Harefield (6km run / 25km cycle)
Monday 22nd Hillingdon Summer Duathlon Series Race 2 (Minet Park) - 1 mile / 10 mile / 2 mile - DRAFT LEGAL
Sunday 21st Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3.5km)
Tuesday 16th Club Time Trial 3 - Great Missenden
Sunday 14th Eton SuperSprint
Saturday 13th Eton SuperSprint
Thursday 11th Hillingdon AC 5km Training Race
Monday 8th Hillingdon Summer Duathlon Series Race 2 (Minet Park) - 2 miles / 10 miles / 1 mile
Thursday 4th Club Time Trial 2 - Great Missenden
Monday 1st Bank Holiday Duathlon: 2.5miles / 12 miles / 1 miles
Monday 1st Bank Holiday Childrens Duathlons, Minet Park, Hayes

 

Sunday 28th - Hillingdon Triathlon Series Race 1, Harefield (600m swim / 6km run / 25km cycle)   (Excel Results)

Posn Cat Pts Name Swim Run Bike Total
1 M 100 G Stewart 8.54 22.54 39.22 1.11.10
2 M 99 P Westoby 7.59 22.36 41.30 1.12.05
3 M 98 D Simpson 7.50 23.34 40.58 1.12.22
4 M 97 C Schofield 8.44 23.56 41.47 1.14.27
5 M 96 S Wrapson 9.30 23.20 42.48 1.15.38
6 M 95 J Corcoran 9.55 24.37 43.24 1.17.56
7 V 94 G Steer 7.46 26.39 43.37 1.18.02
8 V 93 M Hyde 8.57 28.45 40.33 1.18.15
9 V 92 G Helsby 8.46 26.40 43.04 1.18.30
10 M 91 D Everitt 8.48 26.01 44.33 1.19.22
11 SV 90 I Birch 9.50 26.01 43.47 1.19.38
12 V 89 P Roker 8.40 28.18 42.59 1.19.57
13 V 88 S Clariage 9.54 26.42 43.34 1.20.10
14 V 87 S Hyett 8.42 26.49 45.21 1.20.52
15 F 86 K Balchin 8.34 26.41 46.26 1.21.41
16 V 85 R Stanhope 8.52 28.37 44.24 1.21.53
17 M 84 N Sheppard 9.03 27.21 45.37 1.22.01
18 V 83 M Kirby 9.32 28.26 44.36 1.22.34
19 SV 82 R Nash 10.10 26.58 46.18 1.23.26
20 V 81 J Gloor 9.10 30.51 43.45 1.23.46
21 V 80 G Darnell 12.20 27.50 43.57 1.24.07
22 F 79 T Allen 8.50 29.22 46.24 1.24.36
23 SV 78 R Doyle 10.07 27.58 48.03 1.26.06
24 SV 77 M Donovan 9.36 27.42 49.12 1.26.30
25 M 76 S Schabram 9.46 28.36 48.16 1.26.38
26 M 75 T Plows 10.05 31.45 45.20 1.27.10
27 F 74 H Spittles 9.05 29.45 48.21 1.27.11
28 M 73 M Vallance 9.24 27.58 49.56 1.27.18
29 F 72 M Ford 10.56 29.54 46.59 1.27.49
30 F 71 M Odea 9.40 30.12 48.15 1.28.07
31 M 70 S Hammonds 9.15 32.15 46.39 1.28.09
32 M 69 B Suchet 10.57 29.23 47.59 1.28.19
33 SV 68 M Coates 10.55 29.41 48.45 1.28.26
34 M 67 L Ellis 10.58 32.37 47.15 1.30.50
35 V 66 C Edington 12.08 31.46 47.03 1.30.57
36 M 65 D Stevenson 11.03 29.25 50.57 1.31.25
37 M 64 J Howard 12.22 30.21 48.46 1.31.29
38 F 63 O Riches 11.40 30.23 49.41 1.31.44
39 V 62 G Pendred 12.33 31.07 48.18 1.31.58
40 V 61 I Kitchen 10.42 30.50 50.38 1.32.10
41 M 60 G Marshall 12.24 33.45 48.07 1.32.16
42 V 59 M Knaoo 12.14 30.34 50.03 1.32.51
43 M 58 S Sik 10.50 32.51 49.14 1.32.55
44 V 57 D Davies 10.30 32.20 51.23 1.34.13
45 M 56 J Tennant 11.30 34.30 48.28 1.34.28
46 FV 55 A Pendred 13.03 30.57 50.52 1.34.52
47 M 54 M Busbridge 13.20 32.02 49.35 1.34.57
48 F 53 S Darcy 13.32 31.34 49.57 1.35.03
49 F 52 S Patterson 8.06 31.42 56.35 1.36.23
50 V 51 S Coutts 14.00     1.36.44
51 M 50 J Donkin 15.18 34.37 47.33 1.37.28
52 V 49 D Blundell 12.10 36.02 50.12 1.38.24
53 V 48 R Shooter 10.13 31.18 52.31 1.39.02
54 F 47 J Day 11.10 32.40 55.38 1.39.28
55 V 46 K Foster 12.50 34.55 52.14 1.39.59
56 M 45 J Robertson 15.06 31.36 55.22 1.42.04
57 M 44 G King 14.28 33.32 57.58 1.42.58
58 M 43 T Dorrell 11.35 33.57 57.27 1.42.59
59 M 42 J Brooke 12.40 37.57 55.29 1.46.06
60 F 41 C Redmond 11.15 35.29 60.44 1.47.28
61 M 40 J Laid 14.52 35.18 57.19 1.47.29
62 V 39 A Colvin 12.45     1.50.09
63 V 38 K Rogers 11.25     1.50.42
64 F 37 K Ellington 10.25 37.23 64.37 1.52.25
65 V 36 S Coutts 14.00     2.07.03
66 M 35 S Reekamp 16.15     2.07.27
DNF V   R Engors 10.45      
DNF V   S Graver 15.42      

 

Sunday 28th - Hillingdon Duathlon Series Race 1, Harefield (6km run / 25km cycle)   (Excel Results)

Posn Cat Pts Name Run Bike Total
1 M 30 D Chapman 0:23:32 0:41:58 1:05:30
2 M 29 S Clark 0:24:06 0:41:34 1:05:40
3 M 28 X  Disley 0:26:15 0:42:24 1:08:39
4 SV 27 T Porter 0:27:20 0:46:20 1:13:40
5 SV 26 D Towers 0:29:43 0:47:07 1:16:50
6 SV 25 C Hammonds 0:30:25 0:51:16 1:21:41
7 M 24 J Hinde 0:32:16 0:51:02 1:23:18
8 M 23 G House 0:30:16 0:54:01 1:24:17
9 M 22 P May 0:32:56 0:52:45 1:25:41
10 F 21 S Crane 0:36:00 1:02:27 1:38:27

 

Monday 22nd - Hillingdon Summer Duathlon Series Race 2 (Minet Park) - 1 mile / 10 mile / 2 mile - DRAFT LEGAL   (Excel Results)

Position Race No. Category Name Run Cycle Run Total
1 79 M G Stewart 05:17 24:01 10:18 39:36
2 80 M R Knox 05:47 25:16 11:43 42:46
3 69 V S Clariage 05:45 25:14 11:52 42:51
4 72 V V Ellerby 05:43 25:28 12:06 43:17
5 74 V G Helsby 05:50 25:23 12:19 43:32
6 62 SV R Nash 05:42 26:43 12:39 45:04
7 73 V C Pinnell 05:50 26:15 13:06 45:11
8 103 Relay J O'Dowd / Dave Wardle 06:05 26:03 13:08 45:16
9 63 SV I Birch 06:06 27:40 11:44 45:30
10 71 V J Gloor 06:27 25:30 13:49 45:46
11 78 V E Cannon 06:10 27:12 12:44 46:06
12 64 SV T Porter 06:03 27:20 12:43 46:06
13 60 SV M Donovan 05:57 29:07 12:08 47:12
14 68 SV N Wilkinson 06:13 27:50 13:38 47:41
15 83 M D Knight 06:06 32:15 12:38 50:59
16 104 F Sky Draper 06:48 32:26 14:51 54:05
17 101 Relay Damian / Andrew 06:24 33:37 14:18 54:19
18 61 F B Thurstell 07:32 32:10 14:48 54:30
19 84 M D Roscoe 06:06 35:17 14:20 55:43
RUN ONLY 77 M A Sandhu 04:53      

 

Sunday 21st - Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3.5km)

Pos Name Swim Bike Run Total
1st Clark Schofield 0:06:52 0:29:02 0:12:05 0:47:59
9th Jacob Gloor 0:08:26 0:30:22 0:14:14 0:53:02
28th Ed Darnell 0:09:08 0:31:29 0:17:43 0:58:20

 

Tuesday 16th - Club Time Trial 3 - Great Missenden (Season Summary - Excel)

Ed Darnell 0:25:35  
Andrew Colvin 0:26:29  
Dave Wardle 0:26:37  
Martin Ancketill 0:26:48  
Bruce Davidson 0:27:01  
Trevor Porter 0:27:03  
T Chapman 0:27:07 Guest 
Richard Nash 0:27:07  
N Edwards 0:27:24 Guest 
Marcus Vallance 0:29:05  
D Powell 0:29:15 Guest - Kenton RC

 

Sunday 14th - Eton SuperSprint

Pos Cat Pos Bib # Name Cat Swim Rank Bike Rank Run Rank Total
42 1 282 Birch, Ian J 0:08:32 143 0:34:07 38 0:19:14 51 1:01:54
415 20 345 Price, Alan I 0:11:15 524 0:38:40 252 0:25:32 546 1:15:28

 

Saturday 13th - Eton SuperSprint

Pos Cat Bib # Name Cat Swim Pos Bike Pos Run Pos Overall
75 10 100 Steel, Douglas H 0:08:41 151 0:35:26 59 0:21:24 173 1:05:31

 

Thursday 11th - Hillingdon AC 5km Training Race

1st    George Stewart     16:58
4th    Tom Korff             18:06
6th    Simon Claridge    18:30
10th    Paul Mansi        19:11
21st    Chris Pinnell        20:52

 

Monday 8th - Hillingdon Summer Duathlon Series Race 2 (Minet Park) - 2 miles / 10 miles / 1 mile (Excel Results)

Position Race No. Category Name Run Cycle Run Total  
1 25 M G Stewart 10:15 23:05 05:09 38:29  
2 119 M D Sharpe 10:35 23:51 05:35 40:01  
3 118 M T Korff 10:52 24:42 05:48 41:22  
4 21 M R Knox 10:40 25:18 06:05 42:03  
5 107 V S Clariage 11:33 24:59 05:47 42:19  
6 44 F Vanessa Hogg 11:38 26:14 05:35 43:27  
7 39 F Jenny Lloyd-Jones 11:49 25:59 05:56 43:44  
8 111 V J Gloor 13:02 24:06 06:40 43:48  
9 109 V C Pinnell 12:22 25:17 06:30 44:09  
10 50 R J O'Dowd/D Wardle 12:39 25:41 06:14 44:34  
11 120 M P Muir 12:59 25:57 05:47 44:43  
12 101 SV M Donovan 12:03 28:37 05:30 46:10  
13 103 SV D Towers 13:06 26:25 06:43 46:14  
14 45 F Michelle Ford 13:18 26:57 06:13 46:28  
15 112 V M Knapp 13:10 27:09 06:15 46:34  
16 42 F S Darch 13:14 27:10 06:14 46:38  
17 117 M G Hennesey 13:25 27:08 06:56 47:29  
18 102 SV N Wilkinson 13:26 27:59 06:19 47:44  
19 23 M J Taylor 14:33 25:53 07:25 47:51 (1-lap short on bike)
20 26 M M Busbridge 12:50 28:05 06:57 47:52  
21 31 M J Laird 13:36 27:56 07:00 48:32 (1-lap short on bike)
22 110 V I Kitchen 13:23 28:31 06:42 48:36  
23 43 F Rosie Ingram 13:48 28:23 06:30 48:41  
24 40 F Ruth Burnett 13:28 29:10 06:20 48:58  

 

Thursday 4th - Club Time Trial 2 - Great Missenden (Season Summary - Excel)

Simon Clariage

0:24:20

Paul Baxter 0:24:21
Jacob Gloor 0:25:09
Chris Pinnell 0:25:59
G Pettitt 0:26:04
Andrew Colvin 0:26:09
Dave Wardle 0:26:15
P Burgin 0:26:31
Bruce Davidson 0:26:33
Martin Ancketill 0:26:41
Trevor Porter 0:26:44
Phil Ellis 0:26:56
R Davies 0:27:13
Gary Hennessy 0:27:36
Ned Wilkinson 0:27:38
Steve Gardner 0:29:11
W Gladwin 0:30:07
Trevor Plows lost!

 

Monday 1st - Bank Holiday Duathlon: 2.5miles / 12 miles / 1 miles (Excel Results)

Position Race No. Category Name 1st Run Bike 2nd Run Total
1 118 M J Smallbone 13:34 30:33 06:12 0:50:19
2 111 V P Cottington 14:19 30:47 06:13 0:51:19
3 14 V S Claridge 14:10 31:58 06:06 0:52:14
4 116 M T Korff 14:07 33:12 06:06 0:53:25
5 115 V C Pinnell 15:07 31:44 06:54 0:53:45
6 112 V B Boericke 16:30 31:15 06:42 0:54:27
7 8 V J Gloor 16:44 30:55 06:59 0:54:38
8 120 M E Cannon 15:24 33:18 06:30 0:55:12
9 25 M T Plows 16:02 33:12 06:11 0:55:25
10 101 SV B Thomas 16:10 32:58 06:36 0:55:44
11 35 F E Carter 15:17 34:10 06:19 0:55:46
12 30 F S Piesse 16:12 34:41 06:36 0:57:29
13 119 M T Phillis 15:04 36:45 06:30 0:58:19
14 102 SV N Wilkinson 17:02 36:02 06:28 0:59:32
15 107 V I Kitchen 17:18 35:56 06:48 1:00:02
16 34 FV R Metalli 17:06 36:07 07:22 1:00:35
17 117 M P Ellis 16:54 37:34 06:48 1:01:16
18 33 FV C Boericke 20:20 39:22 07:50 1:07:32
19 31 FV L Clemens 20:19 40:44 08:00 1:09:03
20 106 V R Hardy 22:42 48:54 09:28 1:21:04

 

Monday 1st - Bank Holiday Childrens Duathlons, Minet Park, Hayes (Excel Results)

400m / 1.5km / 200m (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run Bike 2nd Run Total
1 12 Tristar 8 & under M N Hartweg 02:58 04:08 00:44 07:50
2 11 Tristar 8 & under F M Dietrich 03:00 04:59 00:42 08:41
3 1 Tristar 8 & under F J Guildford 03:05 05:12 00:38 08:55
4 9 Tristar 8 & under M R Boericke 03:12 05:19 00:43 09:14
5 4 Tristar 8 & under F C Davies 03:22 06:42 00:42 10:46
6 13 Tristar 8 & under M C Engsted 05:55 06:59 00:44 13:38

0.75km / 4.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 51 Tristar 9/10 F E Rata 12:30 06:44 19:14
2 54 Tristar 9/10 F K Metalli 13:26 07:58 21:24
3 52 Tristar 9/10 F J Hartweg 14:49 08:20 23:09
4 53 Tristar 9/10 F A Hall 17:09 09:35 26:44
             
Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 167 Tristar 9/10 M M Burton 13:01 06:24 19:25
2 61 Tristar 9/10 M L Hawkins 12:46 06:43 19:29
3 65 Tristar 9/10 M E Dietrich 18:02 08:38 26:40
4 62 Tristar 9/10 M J Pickford 18:12 08:38 26:50
5 8 Tristar 9/10 M C Enested 20:10 08:31 28:41
6 63 Tristar 9/10 M P Pickford 17:34 11:28 29:02
7 64 Tristar 9/10 M W Gloor 18:43 10:22 29:05
             
Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 77 Tristar 11/12 F S Draper 11:41 06:36 18:17
2 81 Tristar 11/12 F A Burton 12:26 06:44 19:10
3 82 Tristar 11/12 F N Hill 12:58 07:47 20:45
4 78 Tristar 11/12 F E Cottington 13:34 07:12 20:46
5 80 Tristar 11/12 F B Purdue 13:45 08:02 21:47
6 76 Tristar 11/12 F A Clemens 14:10 07:52 22:02
7 85 Tristar 11/12 F M Villa 14:10 08:00 22:10
8 84 Tristar 11/12 F S Handley 17:56 07:06 25:02
9 79 Tristar 11/12 F D Croucher 15:58 09:55 25:53
             
Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 89 Tristar 11/12 M B Millican 12:11 05:57 18:08
2 92 Tristar 11/12 M J Boericke 13:17 07:04 20:21
3 99 Tristar 11/12 M K Wye 13:32 07:09 20:41
4 91 Tristar 11/12 M J Hayhurst 13:06 07:42 20:48
4 90 Tristar 11/12 M J Spence 13:40 07:08 20:48
6 98 Tristar 11/12 M A Lloyd 13:46 07:10 20:56
7 101 Tristar 11/12 M G Murph 15:17 08:25 23:42
8 100 Tristar 11/12 M T McMaster 17:11 07:50 25:01

0.75km / 7.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 69 Tristar 13/14 F L Nyman 17:38 05:57 23:35
2 67 Tristar 13/14 F J Millican 17:39 06:09 23:48
3 66 Tristar 13/14 F H Clemens 18:17 07:03 25:20
4 73 Tristar 13/14 F D Raffel 18:59 06:47 25:46
5 37 Tristar 13/14 F L Wye 18:49 07:04 25:53
6 70 Tristar 13/14 F B Hewitt 19:37 06:31 26:08
7 74 Tristar 13/14 F S Langmuir 19:53 07:12 27:05
8 75 Tristar 13/14 F C Guildford 19:19 07:53 27:12
9 71 Tristar 13/14 F H Pickford 20:37 08:22 28:59
10 36 Tristar 13/14 F G Erskine 23:18 09:24 32:42
             
Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 13 Tristar 13/14 M S Rata 15:36 05:34 21:10
2 14 Tristar 13/14 M C Rata 15:42 05:30 21:12
3 27 Tristar 13/14 M M Newman 17:37 05:57 23:34
4 55 Tristar 13/14 M S Capp 19:23 06:09 25:32
5 26 Tristar 13/14 M P Vila 19:08 06:50 25:58
6 25 Tristar 13/14 M J Conn 23:28 08:26 31:54
7 16 Tristar 13/14 M R Gloor 26:25 09:23 35:48

0.75km / 10.5km / 1.5km (approx)

Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 85 Youth 15/16 F G Hardy 23:35 07:58 31:33
2 66 Youth 15/16 F H Kitchen 26:05 07:00 33:05
3 67 Youth 15/16 F O Bryant 26:32 07:14 33:46
4 92 Youth 15/16 F E Lock 28:34 10:06 38:40
             
Position Race No. Category M/F Name 1st Run + Bike 2nd Run Total
1 225 Youth 15/16 M L Owide 21:20 05:41 27:01
2 187 Youth 15/16 M D Knespl 21:22 05:48 27:10
3 134 Youth 15/16 M M Hayhurst 22:15 06:08 28:23
4 198 Youth 15/16 M M Bridger 22:36 06:16 28:52
5 173 Youth 15/16 M A Purdue 24:05 06:38 30:43