Aug 2006 Results
Home Up Jan 2006 Results Feb 2006 Results Mar 2006 Results Apr 2006 Results May 2006 Results June 2006 Results July 2006 Results Aug 2006 Results Sept 2006 Results Oct 2006 Results Nov 2006 Results Dec 2006 Results

 

Tuesday 29th Eton Aquathlon Race 4 (750m swim / 5km run)
Monday 28th Hart Sprint Duathlon
Sunday 27th Bedford Classic - Olympic Distance
Sunday 20th Burnham Beeches Half Marathon
Sunday 20th IRONMAN UK, Sherbourne - 3.8km / 180km / 42.2km
Sunday 20th Open Water Swim UK / Liquid Leisure Aquathlon
Sunday 20th Concorde Triathlon 400m / 20km / 5km
Sunday 13th Rugby Sprint Triathlon 400m / 20km / 5km
Thursday 10th Club Time Trial 8 - Great Missenden
Sunday 6th The London Triathlon
Thursday 3rd Club Time Trial 7 - Great Missenden
Tuesday 1st Bicester Millenium 4-Up Time Trial (Broadribbs Cup)

 

Tuesday 29th - Eton Aquathlon Race 4 (750m swim / 5km run) (Excel Results)

Position Race No. Category Name Swim Swim Pos Run Run Pos Overall
1 2 M Thomas Korff 0:12:09 2 0:19:21 1 0:31:30
2 10 M Paul Mansi 0:12:21 4 0:20:03 2 0:32:24
3 1 V Simon Clariage 0:13:56 5 0:20:11 4 0:34:07
4 6 V Kevin Ormerod 0:12:18 3 0:22:20 7 0:34:38
5 23 M/SV M Vallance / Bob Thomas 0:12:05 1 0:22:57 8 0:35:02
6 20 SV/FJ Richard Nash / R Wardle 0:15:04 6 0:20:08 3 0:35:12
7 3 V N Edwards 0:15:18 7 0:20:57 5 0:36:15
8 4 V T Chapman 0:15:57 8 0:24:13 11 0:40:10
9 5 V E Darnell 0:17:04 10 0:23:31 9 0:40:35
10 9 M John Laird 0:16:47 9 0:24:04 10 0:40:51
11 24 F P Robinson 0:18:55 11 0:22:15 6 0:41:10

 

Monday 28th - Hart Sprint Duathlon

Pos Cat pos Name Cat Run 1 Pos Bike Pos Run 2

Pos

Overall

11 2 PeteSummers m35 0:20:03 11 0:35:59 17 0:17:50 10

1:13:52

 

Sunday 27th - Bedford Classic - Olympic Distance

Position Category RaceNo Name Swim Bike Run Total
40 mf 245 Thomas Korff 0:23:31 1:07:51 0:41:12 2:12:35
59 mi 371 Simon Claridge 0:26:44 1:06:33 0:43:38 2:16:54
266 mf 83 Johann Labuschagne 0:31:29 1:17:58 0:59:13 2:48:40

 

Sunday 20th - Burnham Beeches Half Marathon

David Knight 1:30:09
Darren Roscoe 1:39:57

 

Sunday 20th - IRONMAN UK, Sherbourne - 3.8km / 180km / 42.2km

Forename Surname Category CatPos Swim rank Trans1 rank Bike Rank Trans2 rank Run Rank Total rank
Robert Doyle M55-59 4 1:06:43 420 0:08:27 844 6:50:09 772 0:08:17 902 4:37:40 544 12:51:20 642

 

Sunday 20th - Open Water Swim UK / Liquid Leisure Aquathlon

Name Gender Category Swim Rank Run Rank Overall Pos Cat
Nash, Richard

M

50-59

0:14:50 12 0:20:32 7 0:35:22 10 1
Laird, John

M

U40

0:18:29 29 0:22:56 16 0:41:25 25 11

 

Sunday 20th - Concorde Triathlon 400m / 20km / 5km

Pos Name

Swim

Bike Run Total
3rd Lady Michelle FORD 0:07:36 0:41:07 0:22:19 1:11:00
21st Vet 40-49 Chris PINNELL 0:07:50 0:40:30 0:23:08 1:11:28

 

Sunday 13th - Rugby Sprint Triathlon 400m / 20km / 5km

Position   Swim + T1 Bike + T2 Run Total
3rd Colette O'Neill

0:08:05

0:36:15

0:21:49

1:06:09

 

Thursday 10th - Club Time Trial 8 - Great Missenden (Season Summary - Excel)

D Johnson High Wycombe CC 0:22:30
P Egan Hillingdon CC 0:23:21
D Simpson Planet X 0:23:28
A Barnes Hillingdon CC 0:24:27
A Huish British Airways 0:24:36
P Jones Hillingdon CC 0:24:41
S Claridge Hillingdon Triathletes 0:24:50
G Pettitt Hillingdon CC 0:25:20
P Burgin Hillingdon CC 0:25:36
M Ancketill Hillingdon Triathletes 0:25:49
E Darnell Hillingdon Triathletes 0:26:08
T Korff Hillingdon Triathletes 0:26:15
T House   0:26:19
C Pinnell Hillingdon Triathletes 0:26:23
T Porter Hillingdon Triathletes 0:26:59
M Ford Hillingdon Triathletes 0:27:13
N Edwards Chiltern Tri 0:27:46
A Colvin Hillingdon Triathletes 0:28:44
B Thomas Hillingdon Triathletes 0:29:10
J Mulliner Hillingdon Triathletes 0:29:33
W Gladwin Hillingdon CC 0:30:33
D Zerny Hillingdon Triathletes 0:33:30

 

Sunday 6th - The London Triathlon

Sub 2:30 Wave (Westminster Route) - Olympic Distance

Pos Name Swim T1 BikeLap1 BikeLap2 Bike T2 RunLap1 RunLap2 Run Total
12 Colette O'Neill 0:27:21 0:02:39 0:20:35 0:52:02 1:12:36 0:01:52 0:22:19 0:20:41 0:43:00 2:27:26
15 Michelle Ford 0:28:53 0:02:50 0:20:49 0:51:48 1:12:37 0:02:00 0:22:14 0:22:00 0:44:13 2:30:31

Male Olympic 40-44 (Westminster Route) - Olympic Distance

Pos Name Swim T1 BikeLap1 BikeLap2 Bike T2 RunLap1 RunLap2 Run Total
73 geoff_collins 0:30:33 0:03:56 0:19:43 0:48:57 1:08:40 0:02:08 0:21:38 0:21:43 0:43:21 2:28:35

Male Olympic 30-34 (Tower Bridge Route) - Olympic Distance

Pos Name Swim T1 BikeLap1 BikeLap2 Bike T2 RunLap1 RunLap2 Run Total
92 Thomas Korff 0:24:40 0:04:31 0:37:09 0:37:46 1:14:55 0:01:33 0:24:22 0:21:05 0:45:27 2:31:04

 

Thursday 3rd - Club Time Trial 7 - Great Missenden (Season Summary - Excel)

N Calkin High Wycombe 0:23:49
D Simpson Planet X 0:24:33
S Claridge Hillingdon Triathletes 0:24:43
P Jones Hillingdon CC 0:24:57
C Pinnell Hillingdon Triathletes 0:26:19
D Knight Hillingdon Triathletes 0:26:21
N Edwards Chiltern 0:26:24
R Davies High Wycombe 0:26:32
D Wardle Hillingdon Triathletes 0:26:50
T Porter Hillingdon Triathletes 0:27:00
M Coates Hillingdon Triathletes 0:27:12
S Gardner Hillingdon Triathletes 0:27:45
R Thomas Hillingdon Triathletes 0:27:47
R Robinson Chiltern 0:28:08
J Mulliner Hillingdon Triathletes 0:28:36
K & J Holloway (2-Up) High Wycombe 0:28:36
W Galdwin Hillingdon CC 0:29:56
A Pinnell Hillingdon Triathletes 0:32:32
D Zerney Hillingdon Triathletes 0:36:02

 

Tuesday 1st - Bicester Millenium 4-Up Time Trial (Broadribbs Cup)

28th - Hillingdon Triathletes A - 26:05 (S Claridge, J Gloor, C Pinnell, D Lancaster)
30th - Hillingdon Triathletes B - 26:11 (R Nash, D Wardle, I Birch, E Darnell)