June 2005 Results
Home Up Jan 2005 Results Feb 2005 Results Mar 2005 Results Apr 2005 Results May 2005 Results June 2005 Results July 2005 Results Aug 2005 Results Sep 2005 Results Oct 2005 Results Nov 2005 Results Dec 2005 Results

 

Thursday 30th Club Time Trial 6 - Great Missenden (10)
Tuesday 21st Club Time Trial 5 - Great Missenden (10)
Monday 20th Hillingdon Summer Duathlon Series Race 4
Sunday 19th West London Combine 25 mile TT (HCC113)
Monday 13th Hillingdon Summer Duathlon Series Race 3
Sunday 12th Milton Keynes TriFest05 - Sprint Triathlon
Sunday 12th Shropshire Olympic Distance Triathlon
Sunday 12th National Duathlon Champs, Milton Keynes (10km - 40km - 5km)
Sunday 12th Mansfield Sprint Triathlon (400m / 10 mile / 3 mile)
Saturday 11th Milton Keynes TriFest05 Aquathlon - 1500m swim / 10km run
Thursday 9th Club Time Trial 4 - Great Missenden (10)
Sunday 5th Bala (National Middle Distance Champs)
Sunday 5th Weymouth Middle Distance (Half Ironman)
Friday 3rd Surrey Summer Aquathlon 1 (500m / 5km)

 

Tuesday 30th - Club Time Trial 6 - Great Missenden (10) (SEASON SUMMARY - EXCEL FILE)

N Manthorpe

0:28:59

K Fogarty 0:27:09
J Gloor 0:25:13
S Claridge 0:25:08
B Nash 0:25:07
P Jones 0:24:50
H Edwards 0:23:43
D Wardle 0:26:36

 

Tuesday 21st - Club Time Trial 5 - Great Missenden (10) (SEASON SUMMARY - EXCEL FILE)

D Johnson

22:09

C Schofield 23:32
B Nash 24:01
S Wrapson 24:24
R Francis 25:00
J Levison 25:42
D Lancaster 25:53
F Ford 25:56
R Nash 26:36
D Powell 26:38
D Towers 26:47
K Fogarty 26:49
M Bowd 26:57
S Levett 27:09
J Mulliner 27:35
S Gardner 27:38
B Thomas 27:46
Y Velleman 28:58
N Manthorpe 29:02
J Hawkes 29:15
K Beckett 29:30
S Palmer 32:32
C Charles 32:44
P Ryan 34:05

 

Monday 20th - Hillingdon Summer Duathlon Series Races (EXCEL RESULTS)

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 38 M S Wilson 09:38 23:28 05:05 38:11
2 35 M G Stewart 10:06 23:49 05:16 39:11
3 37 M S Giles 09:57 24:53 04:58 39:48
4 114 V L Keenan 10:37 23:57 05:19 39:53
5 43 F A Whitcombe 10:32 24:08 05:15 39:55
6 112 M A Ridler 11:37 23:25 06:17 41:19
7 27 M R Moorehead-Lane 12:00 23:38 05:53 41:31
8 47 F D Lee 10:35 25:48 05:16 41:39
9 109 V C Evans 11:23 24:23 05:59 41:45
10 113 V D White 11:06 25:36 05:23 42:05
11 106 V S Hickman 11:10 25:47 05:39 42:36
12 30 M J Symons 12:23 24:41 06:10 43:14
13 103 SV R Nash 11:29 26:49 05:45 44:03
14 118 V S Claridge 12:09 25:49 06:18 44:16
15 33 M R Dawkins 12:32 26:08 06:21 45:01
16 111 V J Gloor 13:27 24:53 06:42 45:02
17 21 M L Robertson 12:07 27:28 06:08 45:43
18 119 V C Pinnel 12:34 26:49 06:54 46:17
19 104 SV D Towers 12:56 26:42 06:53 46:31
20 102 SV B Thomas 12:58 27:35 06:28 47:01
21 22 M G Bowering 11:32 29:27 06:06 47:05
22 36 M P Green 12:02 29:25 05:58 47:25
23 105 SV J Mulliner 13:06 28:00 06:48 47:54
24 110 V N Manthorpe 14:06 28:17 07:02 49:25
34 J S Renfer ** ** Disqualified - Drafting **
M P Westoby 10:16
J B Hales 10:53
** 2 Minutes added for 1st offence. Continual Drafting - Disqualified

 

Sunday 19th - West London Combine 25 mile TT (HCC113) (SEASON SUMMARY - EXCEL FILE)

Richard Francis         1:03:01
Jacob Gloor            1:06:19
Bruce Davidson        1:09:06

 

Monday 13th - Hillingdon Summer Duathlon Series Race 3 (EXCEL RESULTS)

UPDATED 19th June - Apologies, I made a couple of errors in the first draft!

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 30 M P Westoby 10:12 23:34 05:21 39:07
2 106 V L Keenan 10:48 23:57 05:20 40:05
3 109 V G Buttery 10:43 24:05 05:22 40:10
4 39 M A Ridler 11:23 23:07 05:49 40:19
5 26 M S Giles 09:55 25:36 05:26 40:57
6 111 V S Claridge 11:25 24:52 05:52 42:09
7 31 M R Smith 11:11 25:13 05:46 42:10
8 22 M S Renfer 11:24 25:28 05:51 42:43
9 114 V D Lancaster 10:58 26:42 05:29 43:09
10 104 SV T Hamilton 11:40 25:42 05:57 43:19
11 113 V S Hickman 11:36 26:19 05:39 43:34
12 23 M C Turner 11:27 26:15 06:00 43:42
13 27 M T Wilson 12:36 26:13 06:12 45:01
14 33 M L Robertson 12:12 27:23 06:15 45:50
15 110 V J Gloor 13:40 25:20 06:55 45:55
16 43 M N Clemens 12:56 26:58 06:13 46:07
17 115 V C Pinnell 12:29 26:46 07:01 46:16
18 101 SV D Towers 12:48 26:54 06:43 46:25
19 38 M G Bowering 11:23 28:41 06:27 46:31
20 103 SV B Thomas 13:12 27:15 06:42 47:09
21 42 M P Green 11:55 29:26 06:09 47:30
22 21 M M Vallance 11:28 30:22 05:53 47:43
23 25 M D Knespl 11:35 30:26 05:51 47:52
24 112 V D Pitts 13:28 28:38 06:40 48:46
25 48 F R Burnett 13:15 29:19 06:18 48:52
26 45 F K Beckett 13:59 30:14 07:05 51:18
27 40 M M Sandford 14:50 30:37 07:44 53:11
DNF 44 M R Gomar 13:42 25:38   39:20
DNF 102 SV T Porter 11:57     11:57

Juniors - 2 Miles / 8 Miles / 1 mile

Position No. Category Name Run Cycle Run Total
1 37 J B Hales 11:20 21:46 06:28 39:34
2 51 FJ E Griffith-Jones 11:22 25:58 06:24 45:01
3 46 F S Norman 11:30      

 

 

Sunday 12th - Milton Keynes TriFest05 - Sprint Triathlon (FULL RESULTS)

Pos Age Group Pos   Swim T1 Bike T2 Run Total
73rd 20th Andrew Frith 0:13:56 0:01:10 0:36:42 0:01:01 0:23:30 1:16:20

 

Sunday 12th - Shropshire Olympic Distance Triathlon (FULL RESULTS)

Pos Competitor Cat Sex S w i m B i k e R u n T o t a l Pen
Time Cat Ovl Time Cat Ovl Time Cat Ovl Time Cat Ovl
35 George STEWART G M 00:26:12 46 243 01:01:13 4 19 00:36:00 5 17 02:03:25 12 35  
91 Stephen WRAPSON  E  M  00:25:50   48  216  01:04:08   18   66  00:37:04   8   44  02:09:02   21   91  DF
116 Leaon HARRIES F M 00:21:54 10 35 1:09:37 51 238 00:39:45 37 134 02:11:16 31 116  
123 Clark SCHOFIELD  E  M  00:23:30   27   92  01:10:22   44  256  00:37:58   11   70  02:11:50   30  123  
315 Michelle FORD  G   F  00:29:12   69  387  01:13:54   71  354  00:42:57   46  243  02:26:03   62  315  

 

Sunday 12th - National Duathlon Champs, Milton Keynes (10km - 40km - 5km) (FULL RESULTS)

Pos Age Group Pos   Run T1 Bike T2 Run Total
3rd Winner Fiona Ford 0:39:49 0:00:37 1:09:23 0:00:34 0:22:34 2:12:56

 

Sunday 12th - Mansfield Sprint Triathlon (400m / 10 mile / 3 mile) (FULL RESULTS)

Position AG Position Name Swim Swim Pos Bike Bike Pos Run Run Pos Total
13th Winner Ian Birch 0:08:09 74 0:25:13 13 0:17:17 20 0:50:39
267th Winner Annie Birch 0:12:03 309 0:32:16 233 0:22:59 265 1:07:17

 

Saturday 11th - Milton Keynes TriFest05 Aquathlon - 1500m swim / 10km run (FULL RESULTS)

Pos   Swim Run Total
7th Steve Hyett 0:20:58 0:44:38 1:05:36

 

Thursday 9th - Club Time Trial 4 - Great Missenden (10 miles) (SEASON SUMMARY - EXCEL FILE)

Simon Claridge 24:53
Clark Schofield 25:01
Ed Darnell 25:11
Fiona Ford 25:53
Dave Towers 26:05
Steve Hyett 26:28
Richard Nash 26:35
Steve Gardner 27:41
Neil Donaghy 28:53
Kate Beckett 29:54
Sue Palmer 30:52
Clodagh Charles 32:35

 

Sunday 5th -   Bala Middle Distance (2km / 78.5km / 20km (FULL RESULTS)

Pos Num Name Pos/Cat Swim2000 Psn Bike78.5 Psn Run 20k Psn Overall
20 17 Clark Schofield 15/146 32.13 32 2-13.14 25 1-26.19 21 4-11.46

 

Sunday 5th - Weymouth Half Ironman (FULL RESULTS)

Race# Name Category CatPos Swim rank Bike rank Run rank Total rank
444 B.Nash M30-34 17 0:36:04 50 2:28:30 33 1:33:12 99 4:37:47 40
429 J.Levison M30-34 36 0:41:44 191 2:37:53 108 1:32:12 87 4:51:50 101
449 T.Plows M35-39 81 0:39:38 141 3:00:52 340 1:45:06 235 5:25:37 266

 

Friday 3rd - Surrey Summer Aquathlon 1 (500m / 5km) (FULL RESULTS)

2nd    Leon Harris         8:04 (8th) / 17:04 (3rd) - 25:08