Apr 2004 Results
Home Up Jan 2004 Results Feb 2004 Results Mar 2004 Results Apr 2004 Results May 2004 Results June 2004 Results July 2004 Results Aug 2004 Results Sep 2004 Results Oct 2004 Results Nov 2004 Results Dec 2004 Results

 

APRIL 2004 EVENT
Thursday 29th Club Time Trial 1 (10.3 miles). Black Park
Sunday 25th Winchester Fast Twitch Triathlon (400m / 22 miles / 5.5 miles)
Sunday 25th Ashbourne Duathlon (12km / 40km / 4km)
Sunday 25th West London Combine '25' Time Trial (HCC113)
Monday 19th Hillingdon Tristars Summer Duathlon Series Race 1 (2-miles / 10-miles / 1-mile)
Monday 12th Thames Turbo Sprint Race 1
Sunday 4th Blandford Fast Twitch Triathlon
Sunday 4th DragonSlayer Duathlon (3-mile / 20-mile / 5-mile)
Sunday 4th Team Outrageous Duathlon Race 2 (5km / 21km / 5km)

 

Thursday 29th - Club Time Trial 1 (10.3 miles). Black Park (Season Summary - Excel file)

Clark Schofield 25:38
Steve Hyett 28:06
Dave Wardle 28:06
Trevor Plows 30:28
Simon Claridge 30:46

 

Sunday 25th - Winchester Fast Twitch Triathlon (400m / 22 miles / 5.5 miles) (FULL RESULTS)

Pos Group Pos Name Age Age Group Swim Cycle Run Total
9 3 BINGHAM Daniel M25 E    6:17   53:32   34:26 1:34:15
12 4 SCHOFIELD Clark M25 E    5:40   53:09   36:49 1:35:38
80 2 COATES Michael M55 K    8:00 1:03:57   43:18 1:55:15

 

Sunday 25th - Ashbourne Duathlon (12km / 40km / 4km)

No. Name Cat Run 1 Pos Bike Pos Run 2 Pos Total
144 David Lancaster M  35-39 00:52:38 124 01:23:32 177 00:15:51 115 02:32:01

 

Sunday 25th - West London Combine '25' Time Trial (HCC113)

J Gloor 1:05:45
S Hyett 1:06:10
C Pinnell 1:06:30
E Darnell 1:08:06
Antonia Burt 1:10:40
R Nash 1:12:15
R Thomas 1:12:57
T Tugwell 1:17:10

 

Monday 19th - Hillingdon Tristars Summer Duathlon Series Race 1 (2-miles / 10-miles / 1-mile) (EXCEL RESULTS)

Position Category Name Run Cycle Run Total
1 M G Dykes 10:03 24:34 05:00 39:37
2 M J Cox 10:28 24:06 05:20 39:54
3 M R Kennedy 09:49 25:18 05:08 40:15
4 M D Simpson 10:26 24:06 06:00 40:32
5 V S Williamson 10:42 24:53 05:35 41:10
6 V D Johnson 12:42 23:38 05:55 42:15
7 M L Harris 11:14 26:04 06:01 43:19
8 M R Knox 10:30 27:37 05:28 43:35
9 M D Lancaster 11:06 27:02 05:30 43:38
10 M J Crick 11:55 25:49 06:00 43:44
11 R J Myall / D Wardle 12:07 25:42 05:57 43:46
12 V K Ormerod 11:47 26:20 05:59 44:06
13 F F Ford 11:37 26:28 06:12 44:17
14 V S Claridge 11:20 27:26 05:55 44:41
15 V J Gloor 13:07 25:17 06:41 45:05
16 M E Darnell 12:29 26:46 05:57 45:12
17 V C Pinnell 12:05 26:45 06:32 45:22
18 M D Whitlock 11:56 27:45 06:10 45:51
19 SV B Thomas 13:05 26:54 06:26 46:25
20 V D Towers 13:08 26:54 06:26 46:28
21 M S Wrapson 12:02 28:50 05:59 46:51
22 SV J Mulliner 13:02 27:02 06:56 47:00
23 M T Plows 12:51 28:24 06:08 47:23
24 V A Price 13:46 27:16 07:16 48:18
25 F K Fogarty 13:34 28:48 06:34 48:56
26 SV D Paxson 14:34 29:21 06:59 50:54
27 F A Lewington 14:49 36:59 07:48 59:36
28 F B Black 16:32 37:39 07:56 01:02:07
29 F J Parker 20:23 36:05 10:12 01:06:40
SV K Smith 17:55 Retired    

 

Monday 12th - Thames Turbo Sprint Race 1 (FULL RESULTS)

Name   Time Place Time Place Time Place Time Place
Daniel Bingham 00:06:02 32 00:32:59 7 00:17:54 7 00:56:55 8
Ian Birch 00:07:00 60 00:36:18 26     01:02:23 25
Chris Pinnell 00:10:41 171 00:39:06 58 00:22:04 62 01:11:51 89

 

Sunday 4th - Blandford Fast Twitch Triathlon (400m / 15 miles / 4.5 miles) (FULL RESULTS)

11th    Daniel Bingham     5:56        42:40         20:06         1:08:42

 

Sunday 4th - DragonSlayer Duathlon (3-mile / 20-mile / 5-mile) (FULL RESULTS)

SURNAME NAME CLUB CAT. Run 1 Bike Split Run 2 TOTAL PLACE  
Birch Ian Hillingdon Tri SV 00:19:45 00:59:01 00:34:44 01:53:30 10 1st S/Vet
Thomas Bob Hillingdon Tri SV 00:23:34 01:04:33 00:43:21 02:11:28 42  

 

Sunday 4th - Team Outrageous Duathlon Race 2 (5km / 21km / 5km) (FULL RESULTS)

3rd Clark Schofield    22:38 / 32:42 / 19:16 - 1:14:37