May 2003 Results
Home Up Jan 2003 Results Feb 2003 Results Mar 2003 Results Apr 2003 Results May 2003 Results June 2003 Results July 2003 Results Aug 2003 Results Sep 2003 Results Oct 2003 Results Nov 2003 Results Dec 2003 Results

 

MAY 2003 EVENT
Monday 26th May Thames Turbo Triathlon Series Race 3 (Hampton Pool)
Sunday 25th May Salisbury Fast Twitch Triathlon (400m / 22 miles / 5.5 miles)
Sunday 25th May Furzefield Sprint Triathlon (769m / 20km / 5km)
Sunday 25th May Hillingdon Triathlon Series Race 1
Sunday 25th May Hillingdon Duathlon Series Race 1
Monday 19th May Minet Park Duathlon Race 2
Sunday 18th May Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3km)
Sunday 18th May Litespeed Duathlon, Swindon (National Duathlon Championships)
Sunday 18th May Didcot Phoenix CC Longmarkers 25 (H25/13)
Saturday 17th May Eton Sprints Race 1 (400m open / 20km / 5km)
Monday 12th May Minet Park Duathlon Race 1
Sunday 11th May Morden Park '6 n 6' Aquathlon (600m swim / 6mile run)
Sunday 11th May East Grinstead Triathlon
Sunday 11th May ITU World Long Distance Triathlon Championships, Ibiza, Spain (4km / 120km / 30km)
Sunday 11th May Thames Turbo Childrens Aquathlon
Sunday 11th May WLC Time Trial (25 miles). HCC113 Course (Amersham)
Thursday 8th May Hillingdon AC 5km Training Race 2
Thursday 8th May Club Time Trial (10 miles). Black Park
Monday 5th May Pednor 5 miles (Road Run) Chesham
Monday 5th May Thames Turbo Triathlon Series Race 2 (Hampton Pool)
Sunday 4th May Joey Hannan Triathlon, Limerick, Ireland (1km pool swim / 30km / 8km)
Saturday 3rd May Open Time Trial (10 miles) - Middlesex RC 10, H10/2 Course (Maidenhead Thicket)
Thursday 1st May LARA 'Dave Clarke' 5km

Monday 26th May - Thames Turbo Triathlon Series Race 3 (Hampton Pool) (FULL RESULTS)

Name

Swim

Place

Cycle

Place

Run

Place

Total

Place

Age

Steve Hyett 07:30 15 35:35 10 20:13 26 1:03:18

9

P44

Jack Simkin

08:42 43 36:21 17 19:58 17 1:05:01

18

M21

Sunday 25th May - Salisbury Fast Twitch Triathlon (400m / 22 miles / 5.5 miles)

Pos

AG Position

Name

Club

Swim

Cycle

Run

Total

34

7

NASH Barry

Hillingdon Tristars

05:42

55:41

24:03

01:25:26

Sunday 25th May - Furzefield Sprint Triathlon (769m / 20km / 5km)

Pos

Name

Swim

Pos

Bike Pos

Run

Pos

Overall

6th Daniel Bingham

12:01

26

36:34 8 20:48 2 1:09:23

LADIES WINNER

Colette O'Neill

13:23

61

39:16 29

23:13

20

1:15:52

Sun 25th May - Harefield Triathlon Series Race 1 (500m Swim/  6km Run / 25km Bike). DUATHLON RESULTS

Pos Name Cat Swim Run Bike Total
1 C. Schofield M 7.14 23.12 39.42 1.10.08
2 J. O'Donnell M 6.53 23.29 40.17 1.10.39
3 N. Baglione M 41.41 1.12.20
4 T. Langley M 5.57 23.38 42.47 1.12.22
5 M. Kleanthus V 7.37 23.13 41.35 1.12.25
6 M. Evans J 5.48 23.45 43.05 1.12.38
7 N. Procter V 41.38 1.13.33
8 K. May M 7.32 24:00 42.04 1.13.36
9 S. Hyett V 6.18 24.15 43.27 1.14.02
10 I. Birch V 7.35 24.40 42.34 1.14.49
11 M. Morris V 7.51 25.07 42.06 1.15.04
12 N. McChesney M 6.06 26.54 42.45 1.15.45
13 S. Golla M 7.33 26.13 43.28 1.17.14
14 P. Sampson M 43.19 1.17.16
15 S. Clariage V 7.30 25.29 44.36 1.17.35
16 T. Hamilton SV 7.39 25.41 44.34 1.17.54
17 P. Davis M 43.51 1.18.19
18 N. Flemming V 6.20 28.16 43.46 1.18.22
19 L. Cooper M 6.58 24.47 43.44 1.18.29
20 (M. Kirby)? ? 1.18.36
21 R. Nash SV 8.28 25.11 45.23 1.19.02
22 J. Gloor V 8.08 28.08 42.59 1.19.15
23 D. Ballentine M 7.57 25.23 47.02 1.20.22
24 M. Allen V 8.43 27.19 45.08 1.21.10
25 T. Wort V 8.32 27.19 48.29 1.21.20
26 S. McKenzie M 8.30 27.41 45.28 1.21.39
27 M. Coates SV 7.47 28.03 46.10 1.22.00
28 D. Wardle V 7.28 29.39 45.07 1.22.18
29 M. Mower M 9.35 27.37 45.11 1.22.23
30 M. Gardner V 9.14 27.19 45.51 1.22.24
31 I. Kitchen V 8.22 28.43 45.28 1.22.33
32 L. Stanhope F 7.45 30.19 44.46 1.22.50
33 M. Donovan V 7.43 27.51 47.51 1.23.28
34 J. Tracey SV 8.20 30.20 44.55 1.23.35
35 P. McEvoy M 8:00 29.35 46.18 1.23.53
36 S. Bing M 10.02 28.38 45.20 1.24.00
37 D. Welton M 8.25 28.17 47.21 1.24.03
38 S. Ballentine M 7.54 28.46 47.24 1.24.04
39 S. Westgate M 8.04 30.17 46.58 1.25.16
40 M. Ford F 8.38 28.58 47.42 1.25.18
41 S. Dokic V 9.18 25.44 50.24 1.25.26
42 S. Pratt V 8.5 28.3 48.16 1.25.36
43 D. Paxson SV 8.16 29.57 48.25 1.25.38
44 M. Murphy M 6.06 34.59 47.23 1.28.28
45 C. Glew F 9.52 32.06 47.09 1.29.07
46 P. Palmer M 9.20 29.12 50.55 1.29.27
47 N. Slade M 9.28 29.33 50.43 1.29.44
48 A. Bleymann F 8.12 29.25 52.32 1.30.09
49 R. Harris M 10.58 28.26 51.29 1.30.53
50 D. Blundell V 51.18 1.31.33
51 S. Robbins M 54.10 1.32.03
52 C. Edington V 51.27 1.32.04
53 C. Henray V 8.47 33.28 51.27 1.32.58
54 J. Iqbal M 9.00 31.35 53.05 1.33.40
55 C. Rimington V 9.39 31.19 53.22 1.34.20
56 S. Alexander F 10.20 31.18 52.33 1.35.11
57 S. Procter F 8.36 38.11 49.24 1.36.11
58 M. Newton V 9.16 30.18 57.04 1.36.38
59 T. Hymns M 6.38 38.13 52.15 1.37.06
60 A. Tucker F 9.12 32.09 56.07 1.37.28
61 G. Dixie V 9.43 36.15 52.57 1.38.55
62 J. Atkinson M 8.53 32.4 57.25 1.38.58
63 P. Down M 12.05 36.31 56.48 1.45.24
64 J. Perrett M 11.15 36.03 59.36 1.46.54
65 J. Parker M 62.33 1.55.00
M. Kirby 7.24
A. Birch 13.06

Sun 25th May - Harefield Duathlon Series Race 1 (6km Run / 25km Bike)

Pos Name Cat Run Bike Total
1 T. Jamison M 21.20 43.15 1.04.35
2 S. Peck V 23.39 41.57 1.05.36
3 C. Pinnell M 25.08 45.50 1.10.58
4 C. Klobier F 23.57 49.51 1.13.48
5 S. Hyrons V 25.44 48.58 1.14.42
6 M. Klobier M 27.45 48.52 1.16.37
7 R. Pais M 27.14 55.14 1.22.28

Monday 19th May - Minet Park Duathlon Race 2

(Results shown as per finish order, though some athletes did do too many laps - doh!)

Pos

Category

Points

Name

Run

Bike

Run

Total

1

M

50

R Knox

05:03

   

32:28

2

M

49

R Dann

06:04

20:54

05:32

32:30

3

M

48

J Cox

05:14

22:17

05:06

32:37

4

M

47

B Nash

05:23

22:10

05:17

32:50

5

M

46

D Lancaster

05:18

21:59

05:36

32:53

6

M

45

J Clarke

06:10

20:56

05:53

32:59

7

SV

44

R Nash

05:33

21:44

05:49

33:06

8

SV

43

T Hamilton

05:57

21:09

06:02

33:08

9

M

42

J O'Donnell

05:27

22:03

05:43

33:13

10

M

41

P Westoby

05:29

21:50

06:00

33:19

11

V

40

K Ormerod

05:49

   

33:35

12

M

39

L Cooper

05:56

23:04

05:42

34:42

13

M

38

M Allen

06:23

22:17

06:17

34:57

14

V

37

S Claridge

06:01

23:21

05:56

35:18

15

M

36

K Fern

06:13

22:31

07:29

36:13

16

V

35

J Gloor

06:15

23:28

06:50

36:33

17

M

34

T Lang

05:55

24:51

06:12

36:58

18

V

33

I Kitchen

06:22

24:41

06:09

37:12

19

F

32

M Ford

06:47

24:31

06:14

37:32

20

M

31

R Pals

05:59

25:08

06:34

37:41

21

V

30

D Wardle

06:18

24:29

07:00

37:47

21

V

30

S Hyett

05:58

25:04

06:45

37:47

23

M

28

T Corkery

06:35

24:45

07:13

38:33

 

V

 

G Helsby

05:46

DNF

   

Sunday 18th May - Hatch End Triathlon (400m / 17km / 3km)

ADULTS

Name

Swim

Bike

Run

Total

MENS WINNER

Daniel Bingham

06:32

28:55

10:08

45:35

LADIES WINNER

Colette O'Neill

07:23

30:29

11:00

48:52

10th Jacob Gloor

07:49

30:21

13:18

51:28

THIRD LADY

Michelle Ford

07:35

35:14

12:27

55:16

CHILDRENS

Name

Swim

Bike

Run

Total

35th/5th in Tristar 1

Rachel Wardle

04:27

10:06

07:31

22:04

Sunday 18th May - Litespeed Duathlon, Swindon (National Duathlon Championships) (FULL RESULTS)

Pos

Name

Cat

Pos in Cat

Club

Run 10km

Psn

Bike 38k

Psn

Run 5km

Psn

Overall

61

Clark Schofield

ME

6/19

HillingdonTriSt

35.39

101

1-06.54

39

21.41

122

2-04.14

Sunday 18th May - Didcot Phoenix CC Longmarkers 25 (H25/13)

28th    Barry Nash          1:02:21

Saturday 17th May - Eton Sprints Race 1 (400m open / 20km / 5km) (FULL RESULTS)

Pos

Cat Pos

Name

Club

Sex

Cat

Swim + Bike

Run

Overall

39

1

Birch, Ian

Prison Service TC

M

45-49

00:42:18

00:18:51

01:01:09

114

35

Knox, Roger

Hillingdon Tristars

M

30-34

00:46:29

00:18:43

01:05:12

Monday 12th May - Minet Park Duathlon Race 1

Pos

Cat

Points

Name

Run

Cycle

Run

Total

1

m

50

G Dykes

10:04

25:20

05:09

40:33

2

m

49

B Nash

10:35

25:26

05:26

41:27

3

m

48

C Schofield

10:26

25:46

05:28

41:40

4

v

47

G Helsby

11:48

26:21

05:47

43:56

5

m

46

R Knox

10:23

28:42

05:18

44:23

6

m

45

R Dann

11:36

27:04

05:47

44:27

7

m

44

D Lancaster

10:46

28:13

05:40

44:39

8

sv

43

R Nash

11:21

28:10

06:19

45:50

9

m

42

J Simkin

11:12

29:33

05:49

46:34

10

v

41

J Gloor

13:12

26:59

06:34

46:45

11

v

40

K Ormrod

12:30

28:00

06:25

46:55

12

v

39

M Knapp

12:34

28:24

06:12

47:10

13

v

38

D Wardle

13:22

27:14

06:54

47:30

14

m

37

C Pinnell

12:26

28:30

06:42

47:38

15

v

36

S Clariage

11:29

30:50

06:13

48:32

16

j

35

P Mansi

12:28

30:07

07:26

50:01

17

v

34

I Kitchen

12:54

32:04

07:01

51:59

18

f

33

M James

12:48

32:43

06:52

52:23

19

m

32

R Pals

13:23

33:02

06:55

53:20

20

v

31

G Dixie

15:16

34:40

07:23

57:19

Sunday 11th May - Morden Park '6 n 6' Aquathlon (600m swim / 6mile run) (FULL RESULTS)

Pos

Name

Swim

Pos

Run

Pos

Overall

1st Female

Colette O'Neill

00:10:39

19th

00:37:26

10th

00:48:05

Sunday 11th May - East Grinstead Triathlon (FULL RESULTS)

Position

Name

Age Group

Swim

T1

Bike

T2

Run

Overall

54th

Mark Scott

MG

07:57

00:43

48:46

00:38

22:52

1:20:54

Sunday 11th May - ITU World Long Distance Triathlon Championships, Ibiza, Spain (4km / 120km / 30km)

Pos

Cat Pos

Name

Cat

Swim

PS

Bike

PB

Run

PR

Total

283

10

STEVE WALSH

M55-59

01:17:44

421

03:47:09

302

02:41:12

215

07:52:30

Sunday 11th May - Thames Turbo Childrens Aquathlon (FULL RESULTS)

Age 9 to 10 Position Swim Run Total
Rachel Wardle 11th 03:53 08:43 12:36

Sunday 11th May - WLC Time Trial (25 miles). HCC113 Course (Amersham)

No Tristars Riding

Thursday 8th May - Hillingdon AC 5km Training Race 2

8th       Simon Claridge          18:28

Thursday 8th May - Club Time Trial (10 miles). Black Park

Barry Nash                        26.01
Steve Hyett                        26.39
Dave Wardle                      27.09
Richard Nash                     27.41
Chris Pinnell                      28.14
Julian O'Donell                   28.36
Mike Coates                      28.46
Martin Bowd                      29.16
Greg Chufo                        31.18
Paul Mansi                        31.35
Tony Corkery                      32.07
Kate Beckett                     34.10

Monday 5th May - Pednor 5 miles (Road Run) Chesham

2nd Lady    Colette O'Neill    31:13

Monday 5th May - Thames Turbo Triathlon Series Race 2 (Hampton Pool) (FULL RESULTS)

Name

Swim

Place

Cycle

Place

Run

Place

Total

Overall Pos

Age

Daniel Bingham

00:07:49

20

00:34:48

6

00:18:59

7

01:01:36

7

M 28

Ian Birch

00:08:57

50

00:35:48

13

00:17:49

3

01:02:34

9

P 49

Richard Dann

00:06:33

3

00:35:48

13

00:20:49

33

01:03:10

10

M 22

Steve Hyett

00:07:29

13

00:36:25

19

00:20:12

22

01:04:06

17

P 44

David Wardle

00:09:04

56

00:37:39

35

00:24:42

116

01:11:25

66

P 47

Sunday 4th May - Joey Hannan Triathlon, Limerick, Ireland (1km pool swim / 30km / 8km)

Pos

Name

Cat

Swim

SP

Tran1

Cycle

CP

Tran2

Run

RP

Overall

12

Barry Nash

MS

00:15:10

(17)

01:43

00:57:16

(11)

00:42

00:34:01

(14)

01:48:51

30

Richard Nash

MV

00:18:27

(47)

00:56

01:06:53

(59)

00:24

00:34:45

(19)

02:01:24

Saturday 3rd May - Open Time Trial (10 miles) - Middlesex RC 10, H10/2 Course (Maidenhead Thicket)

Julian O'Donnell               24.31
Dave Wardle                    25.28
Colette O'Neill (W)           26.50 (3rd Lady)
Michelle Ford (W)            29.05* (*10 sec 'late start' penalty, 'true' time was 28:55)

Thursday 1st May - LARA 'Dave Clarke' 5km

3rd Lady    Colette O'Neill    19:07