July 2003 Results
Home Up Jan 2003 Results Feb 2003 Results Mar 2003 Results Apr 2003 Results May 2003 Results June 2003 Results July 2003 Results Aug 2003 Results Sep 2003 Results Oct 2003 Results Nov 2003 Results Dec 2003 Results

 

JULY 2003 EVENT
Sunday 27th Milton Keynes (Olympic Distance)
Sunday 27th Leybourne Lakes Aquathlon (1104m / 5km)
Thursday 24th Club Time Trial 7 - Amersham Course (HCC180)
Monday 21st Minet Park Duathlon Race 4 (1 mile - 10 mile - 2 miles)
Sunday 20th Ironbridge Triathlon (Olympic Distance)
Thursday 17th British Airways 'Race for Life' 5km
Tuesday 15th Club Time Trial 6 - Amersham Course (HCC180)
Sunday 13th Leybourne Lakes Olympic Distance
Sunday 13th Eton SuperSprints Race 3 (400m / 20km / 5km)
Sunday 13th White Oak Triathlon (400m / 27km / 5 mile)
Thursday 10th Hillingdon AC 5km Training Race 4
Thursday 10th Bermuda Super Sprint Summer Series Race 5 (300m / 10km / 2km)
Tuesday 8th Club Time Trial 5 - Amersham Course (HCC180)
Sunday 6th Bournemouth International Olympic Distance
Sunday 6th Bermuda Shell Gold Cup Triathlon (750m / 20km / 5km)

 

Sunday 27th - Milton Keynes (Olympic Distance) (FULL RESULTS)

Position

Name

Swim

T1

Bike

T2

Run

Total

28

Daniel Bingham

22:41

00:55

01:03:04

01:12

36:09

2:03:58

50

Clark Schofield

23:23

00:47

01:02:46

00:33

38:58

2:06:25

109

Neil Proctor

22:32

01:26

01:05:10

00:57

42:01

2:12:05

143

Jack Simkin

23:19

01:38

01:05:49

01:12

42:22

2:14:18

Sunday 27th - Leybourne Lakes Aquathlon (1104m / 5km) (FULL RESULTS)

Position

Name

Swim

Run

Total

2

Steve Hyett

0:13:25

0:19:50

0:33:15

Thursday 24th - Club Time Trial 7 - Amersham Course (HCC180)

Barry Nash

24:34

Julian O'Donnell

24:39

Dave Wardle

25:48

Chris Pinnell

25:53

Richard Nash

26:19

Ted Hamilton

26:34

Steve Warner

27:15

Mike Coates

27:21

Steve Wrapson

27:48

Steve Gardner

28:02

Michelle Ford

28:26

Simon Allen

28:39

Nick Hanthorpe

30:13

Nicola Baraclough

30:14

Kate Beckett

31:22

Joe Parker

31:56

Sue Palmer

32:10

Cloede Charles

33:50

Monday 21st - Minet Park Duathlon Race 4 (1 mile - 10 mile - 2 miles)

Pos

Category

Points

Name

Run

Bike

Run

Total

1

M

50

J Cox

05:00

23:08

10:33

38:41

2

M

49

G Dykec

04:52

24:07

10:18

39:17

3

M

48

P Brown

04:54

24:03

10:58

39:55

4

M

47

R Kennedy

04:42

25:19

10:32

40:33

5

M

46

J Ellerby

05:28

24:42

11:28

41:38

6

R

 

Mansi/Wardle

05:28

24:52

11:34

41:54

7

M

45

M Potter

04:58

26:43

10:16

41:57

8

M

44

D Lancaster

05:08

26:52

11:24

43:24

9

M

44

R Knox

05:09

27:32

10:43

43:24

10

SV

43

T Hamilton

06:06

25:36

12:17

43:59

11

V

42

S Claridge

05:49

26:04

12:09

44:02

12

F

41

C O'Neill

05:40

26:55

11:53

44:28

13

M

40

B Hawes

05:43

27:45

11:25

44:53

14

V

39

S Warner

06:08

26:34

12:17

44:59

15

M

38

S Wrapson

05:56

27:11

12:07

45:14

16

V

37

K Ormerod

06:04

26:08

13:06

45:18

17

V

36

J Gloor

06:20

24:53

14:15

45:28

18

M

35

C Pinnell

06:00

26:16

13:49

46:05

19

SV

34

R Thomas

06:18

27:17

13:15

46:50

20

M

33

A Rigby

06:02

27:30

13:27

46:59

21

V

32

M Knapp

06:10

27:51

13:15

47:16

22

F

31

M Ford

06:32

28:13

12:56

47:41

23

V

30

I Kitchen

06:27

29:09

12:35

48:06

24

V

29

G Dixie

06:56

29:16

14:06

50:18

25

J

28

P Mansi

05:48

30:17

15:39

51:44

26

M

27

S Jeffrey

06:41

29:31

16:52

53:04

27

F

26

K Beckett

06:57

31:19

15:02

53:18

28

M

25

T Corkery

07:45

31:20

14:14

53:19

Sunday 20th - Ironbridge Triathlon (Olympic Distance)

Position

Name

Swim

Bike

Run

Total

4

Dan Bingham

00:28:39

01:10:42

00:36:41

2:16:02

Thursday 17th - British Airways 'Race for Life' 5km

Winner        Colette O'Neill        18:19

Tuesday 15th - Club Time Trial 6 - Amersham Course (HCC180)

Barry Nash

24:05

Clark Schofield

24:21

Richard Nash

25:40

Ted Hamilton

25:53

A Colvin

25:54

Dave Wardle

26:17

Steve Warber

26:18

Martin Bowd

27:33

Michelle Ford

27:56

Steve Gardner

28:11

Bob Thomas

28:19

Kate Beckett

30:00

Tony Corkery

30:54

Joe Parker

31:37

Sunday 13th - Leybourne Lakes Olympic Distance (FULL RESULTS)

Position

Name

Swim

Bike

Run

Name

Category

2

Steve Hyett

00:20:15

01:15:03

00:41:24

02:16:43

MV

9

Julian O'Donnell

00:24:28

01:15:58

00:41:35

02:22:01

MO

32

Bruce Davidson

00:26:59

01:20:05

00:48:53

02:35:59

MV

57

Andrew Colvin

00:30:00

01:33:30

01:01:26

03:04:59

MV

Sunday 13th - Eton SuperSprints Race 3 (400m / 20km / 5km) (FULL RESULTS)

Age Group Pos

Race

Name

Swim

Bike

Run

Total

2

45-49

Birch, Ian

00:07:53

00:33:15

00:19:02

01:00:10

1

50+

Hamilton, Ted

00:07:42

00:34:48

00:20:14

01:02:44

20

28-29

Fearn, Kevin

00:07:07

00:36:27

00:24:20

01:07:54

Sunday 13th - White Oak Triathlon (400m / 27km / 5 mile) (FULL RESULTS)

Position overall

Name

Cat

Swim

Bike

Run

Overall

Pos.Cat

82

Bob Thomas

msv

00:09:59

00:49:35

00:34:50

01:34:24

5

Thursday 10th - Hillingdon AC 5km Training Race 4

Simon Clariage         17:59
Richard Nash           18:19
Bob Thomas            21:32

Thursday 10th - Bermuda Super Sprint Summer Series Race 5 (300m / 10km / 2km)

4th / 1st Lady         Colette O'Neill         30:04
5th                         John Levison          30:17

Tuesday 8th - Club Time Trial 5 - Amersham Course (HCC180)

Clark Schofield

24:05

Barry Nash

24:08

Julian O'Donnell

24:45

Steve Hyett

25:04

A Colvin

25:38

Ted Hamilton

25:44

Steve Walsh

25:55

Bruce Davison

26:02

Richard Nash

26:03

Simon Claridge

26:06

Mike Coates

26:07

Chris Pinnell

26:16

Dave Wardle

26:17

Bob Thomas

26:44

David Lancaster

26:51

K Fearn

26:57

Martin Bowd

27:41

Andy Rigby

27:44

Steve Gardner

27:47

Steve Wrapson

29:20

Nick Hanthorpe

30:08

Linda Walsh

30:14

Sue Palmer

30:39

Kate Beckett

30:58

Joe Parker

31:44

Cloede Charles

33:33

Sunday 6th - Bournemouth International Olympic Distance

Overall Pos

Age Group Pos

Name

Swim

Bike

Run

Total

30

8

Dan Bingham

00:25:52

01:01:45

00:38:09

02:05:49

44

14

Barry Nash

00:23:40

01:01:48

00:41:51

02:07:19

Sunday 6th - Bermuda Shell Gold Cup Triathlon (750m / 20km / 5km)

1st Lady        Colette O'Neill